SLOVENSKÝ JAZYK Literatúra aneb študentský underground - čitateľský denník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmov - www.slovensky-jazyk.skwww.slovencina.net Publikovanie alebo ďalšie verejné šírenie obsahu servera Slovenský-jazyk.sk je bez písomného súhlasu prevádzkovateľa výslovne zakázané! Použitie výhradne len pre osobné účely je možné.Menu

­

Tolstoj Lev Nikolajevič (*09.09.1828 - †20.11.1910)

­­­­

Anna Kareninová (2)

Všetky šťastné rodiny sú si podobné, každá nešťastná rodina je nešťastná po svojom. Výrečný postreh giganta ruského realistického románu Leva Nikolajeviča Tolstého otvára jedno z najslávnejších psychologických diel v dejinách literatúry, v ktorom sa spisovateľ po monumentálnej freske Vojna a mier doprial komornejšiu zápletku a ďalekosiahlym pretvorením látok módnych romancií vyjadril. Inšpirovaný skutočnou udalosťou, keď sa usporiadane vyzerajúca mladá dáma vrhla pod kolesá nákladného vlaku, vytvoril Tolstoj príbeh o škandálnom poklesku "dobre vydatej" krásavice, ktorá je prinútená váhať medzi salónnym životom v neláske a prirodzeným právom na šťastie. Vzplanutie manželky cárskeho hodnostára k dôstojníkovi Vronskému, ktoré spisovateľ umne prepletá s osudmi a krízami ďalších príbuzných a priateľov, je pre Annu o to tragickejšie, že na rozdiel od dobových mravokárcov nedokáže byť pokrytecká a milostný pomer ani jeho následky netají. Nesmrteľnosť tohto románu potvrdzuje aj množstvo filmových adaptácií, v ktorých titulnú postavu postupne stvárnili napríklad Greta Garbo, Vivien Leighová, Taťjana Samojlovová alebo Sophie Marceauová.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Tolstoj, Lev Nikolajevič. - B. v. - Bratislava : Slovart, 2002. - 374 s. - ISBN 80-7145-675-6.

DEJ:

Dej knihy sa odohráva v Rusku v 2. polovici 19. storočia. V Moskve v rodine Stepana a Dolly Oblonských sa práve odohráva manželská kríza, Stepan sa bez morálnych zábran poddáva milostným záletom. Túto nečakanú situáciu sa snaží vyriešiť sestra Stepana Anna Kareninová. Nakoniec Dolly zostáva v manželstve len kvôli deťom. Zoznámi Annu so svojou mladšou sestrou Kitty Ščerbackou, ktorá ju pozve na niekoľko plesov. O Kitty sa zaujímajú dvaja nápadníci: Levin - dlhoročný rodinný priateľ a pohľadný dôstojník Vronskij. Kitty dá naivne prednosť Vronskému pred Levinom. Počas spoločenských akcií sa Vronskij zoznámi s Annou, do ktorej sa bezhlavo zamiluje. Anna odchádza naspäť do Petrohradu za svojím manželom a synom a Vronskij ju nasleduje. Kitty je psychicky otrasená z neočakávanej situácie, odchádza sa zotaviť do cudziny, rodinný priateľ Levin odchádza odvrhnutý na vidiek, ale Kitty stále miluje.

V Petrohrade sa Anna znovu zíde so svojím manželom, štátnym úradníkom, človekom chladným s morálnymi pravidlami. Vronského tieň ju naďalej nasleduje. Anna pociťuje, že jej Vronskij nie je až taký ľahostajný, bojí sa ďalšej situácie, ktorá by mohla nastať. Nakoniec Vronskij vyzná Anne lásku a tá sa stáva jeho tajnou milenkou. Aj naďalej sa stretávajú v petrohradskej spoločnosti, ktorá si postupne začne všímať podivný vzťah medzi Annou a Vronským. Tento vzťah vzbudzuje zvýšený záujem. Počas konských dostihov je Vronskij zranený a Anna sa v nervovom vypätí zverí svojmu manželovi s pomerom k Vronskému. Karenin je zaskočený situáciou, keď nemôže použiť svoj chladný rozum, ale svoje city, ktoré sa snažia čo najlepšie skrývať. Zvažuje, čo by mal urobiť v tejto neľahkej situácii, náhle si uvedomuje, že nesmie pred spoločnosťou dať najavo, že o tejto situácii niečo vie, odmieta súboj muža proti mužovi. Anna čaká od svojho manžela rozsudok nad svojou budúcnosťou, manžel jej chladne oznámi, že tento vzťah musí ukončiť a naďalej sa venovať svojim povinnostiam. Anna sa však ďalej stretáva s Vronským a otehotnie. Aj naďalej býva so svojim manželom, porodí dievčatko. Počas komplikácií po pôrode vyzdvihuje manželov prístup k nej, dáva Vronskému príklad zo svojho manžela. Vronskij vidí, čo všetko spôsobil, a preto sa pokúsi spáchať samovraždu, ktorá sa mu nepodarí. Potom sa Anna uzdraví, nadviaže opäť vzťah s Vronským, odmietne ponuku na rozvod a opustí manžela a syna a odchádza s milencom a s dcérkou do cudziny. Tiež Vronskij musí opustiť svoju prácu a zanechať svojich známych v Petrohrade. Za nejakú dobu si Anna uvedomuje, že jej budúcnosť má úplne v rukách jej milenec, spoločnosť ju úplne zavrhne, a preto sa snaží si udržať pozornosť svojho milenca, odmieta ďalšie tehotenstvo, ktoré by jej ubralo krásy, očaruje ostatných mužov svojou krásou a prepadá depresiám. Vronskij má na ňu menej času kvôli svojim spoločenským povinnostiam, ona zostáva doma a bojuje so svojou zvyšujúcou žiarlivosťou, ktorú prenáša aj na Vronského. Medzi nimi sa začne prehlbovať citová priepasť, navzájom spolu súperia. Počas poslednej hádky sa Anna vydá na stanicu, kde čaká na vlak. Uvedomuje si, že všetkým, ktorých milovala - najmä synovi - ublížila, že jej život nemá žiadny zmysel, a preto skočí pod idúci nákladný vlak. Jej dcéru potom vychováva jej manžel, ktorý sa fanaticky upne ku kresťanskej viere, a Vronskij, z ktorého sa stal človek bez vôle žiť, odchádza na front, kde má Rusko pomôcť vo vojne Slovanov proti Turkom, o ktorej hovorí celá ruská spoločnosť.

Kitty sa spamätá zo svojej nešťastnej lásky a s radosťou si berie Levina za muža. Porodí mu syna, ale Levin stále bojuje s otázkami v oblasti hospodárstva, skazenosti mestského života, ale aj prečo žijeme na tomto svete, kam všetko vedie a čo je cieľom života.

VLASTNÝ NÁZOR:

Kniha podáva verný obraz o vtedajšej ruskej spoločnosti. Veľmi ma zaujal morálny úpadok Anny Kareninovej zo ženy silnej, veselej a krásnej k žiarlivej žene s nenávisťou k svojmu milencovi a filozofické otázky Levina ohľadom života a hospodárstva. Jediný nedostatok vidím v konci knihy, kedy po samovražde Anny Kareniny nasledujú filozofické úvahy Levina, ktoré narúšajú citový dojem po tejto samovražde.

Vytlačiť (Ctrl+P) Stiahnuť v PDF

Zdroj: Breberka, 17.03.2023

­­­­

Súvisiace odkazy

­­­­

Výpisok Anna Kareninová (2) v češtine?

­­­­

Diskusia k výpisku
Lev Nikolajevič Tolstoj - Anna Kareninová (2)
­­­­

Aktuálne poradie súťaže­

  1. Súťaž o zaujímavé ceny pre vás pripravujeme od januára 2026!
    Napriek tomu môžete aj v tomto období do našej databázy pridať vlastnú prácu.­­­­

Server info

Počítadlo: 4 649 197
Odozva: 0.02 s
Vykonaných SQL dotazov: 6
Návštevnosť: TOPlist.skSlovenský-jazyk.sk
Mapy webu Čitateľský denník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelia Dôležité informácie Podmienky používania - Vylúčenie zodpovednosti


Slovenský-jazyk.sk (alebo tiež Slovenčina.net) vznikol ako pridružený študentský portál známeho českého servera Český-jazyk.cz. Oba projekty majú rovnakého prevádzkovateľa a snažia sa svojim návštevníkom ponúknuť v čo najkvalitnejšej forme čo najviac materiálov a textov z oblasti slovenského jazyka (čitateľské denníky, čítanku, životopisy, slohové práce a v neposlednom rade tiež slovníček pojmov z literatúry a gramatiky). Vlastnoručne spracované študijné materiály (ako napríklad rozbory diel alebo interpretácie básní, eseje, výpisky z knižiek atď.) môže do našej databázy pridať ktokoľvek - text možno jednoducho pridať cez interaktívny formulár, ktorý nájdete na stránke Pridať svoju prácu. Značnú časť obsahovej náplne Slovenský-jazyk.sk tvoria odborne preložené texty do spisovnej slovenčtiny z českého servera Český-jazyk.cz.

Overovací kód Opište kód z obrázku (iný kód ↑)

Upozornenie

 

Milý návštevník servera Slovenský-jazyk.sk,

ospravedlňujeme sa, že Ti musíme zobrazovať toto hlúpe vyskakovacie okno, ale zistili sme, že je vo Tvojom internetovom prehliadači aktívny blokátor reklám, vďaka ktorým môžu dnes tieto stránky bezplatne fungovať.

Ak nechceš byť týmto oknom neustále rušený, prosíme Ťa, aby si si blokovanie reklám vypol či si aspoň pridal výnimku pre náš web.

Jedine peniaze z reklamy nám pomáhajú tieto stránky udržiavať v prevádzke a neustále je obsahovo aj rozvíjať.

Ďakujeme Ti mnohokrát za pochopenie.

tím Slovenský-jazyk.sk

 

Toto oznámenie zavrieš klávesom Esc alebo kliknutím na krížik v pravom hornom rohu.
Po zatvorení okna nedôjde k žiadnemu obmedzeniu funkčnosti servera Slovenský-jazyk.sk, avšak každé ďalšie načítanie stránky môže byť sprevádzané otvorením tohto upozornenia, ak nedôjde k odstráneniu či úprave blokovanie reklamných plôch.

­