SLOVENSKÝ JAZYK Literatúra aneb študentský underground - čitateľský denník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmov - www.slovensky-jazyk.skwww.slovencina.net Publikovanie alebo ďalšie verejné šírenie obsahu servera Slovenský-jazyk.sk je bez písomného súhlasu prevádzkovateľa výslovne zakázané! Použitie výhradne len pre osobné účely je možné.Menu

­

Tolstoj Lev Nikolajevič (*09.09.1828 - †20.11.1910)

­­­­

Anna Kareninová (3)

  • rok vydania: 1877
  • žáner: sociálno-kritický román

Anna Kareninová je sociálno-kritický román Leva Nikolajeviča Tolstého. Román bol napísaný v rokoch 1873-1877. Ide o rozsiahlu sociologickú sondu do ruskej spoločnosti konca devätnásteho storočia s výrazným psychologickým podtextom. Tolstoj opisuje realistickú skutočnosť, kritizuje vyššiu spoločnosť, na jednotlivých postavách charakterizuje určitú skupinu ľudí.
Tolstoj písal Annu Kareninu takmer 5 rokov. Ide o rozsiahly román rozdelený na 8 častí. Každá z nich je potom ďalej delená do krátkych kapitol. Pôvodne bol vydaný v 3 zväzkoch.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Anna Kareninová 1 a 2 - 3. vydanie. Vyšlo v Bratislave vo vydavateľstve Tatran v roku 1975. Počet strán 479. (Pamír ; 18).

SPOLOČENSKO-HISTORICKÝ KONTEXT:

V 1. polovici 19. storočia v Európe vrcholila priemyselná revolúcia. S rozvojom spoločenských vied do literatúry vstupuje záujem o štúdium ľudského vnútra. Druhá polovica 19. storočia bola dobou kolonizácie (najväčšími kolonizačnými veľmocami boli Anglicko a Francúzsko), v literatúre prevládal realizmus a naturalizmus.

O AUTOROVI:

Narodil sa 9. septembra 1828 v Jasnej Poljane. Zomrel 20. novembra 1910 v Astapove.
Pochádzal zo šľachtickej rodiny a dostalo sa mu riadnej výchovy a vzdelania.
Po odchode z univerzity sa venoval sebavzdelávaniu, zúčastnil sa sevastopoľského ťaženia (= bitka o Sevastopoľ počas krymskej vojny).
Podnikol dve študijné cesty po Európe - utvrdil sa vo svojom negatívnom názore na jej vývoj, prenášaný aj do Ruska. Pôsobil aj ako učiteľ v rodnej dedine, zaoberal sa náboženstvom a filozofiou.
"Tolstojovstvo" = obetavá láska k blížnemu, neodporovať zlu násilím.
Zomrel na púti do Bulharska.

HLAVNÉ POSTAVY:

Anna Karenina - mladá a krásna Ruska; manželka vysoko postaveného štátneho úradníka Alexeja Karenina; v manželstve je nespokojná; miluje spoločenský život (hlavne doma v Petrohrade); všetku lásku a starostlivosť venuje synovi Serjožovi; neskôr jej žiarlivosť prerastie až v paranoju, ktorá je potom jednou z príčin jej smrti
Alexej Karenin - starší, seriózny úradník; nemá rád spoločnosť; zmyslom jeho života a náplňou dňa je práca
Alexej Vronskij – mladý a spoločenský dôstojník; je ochotný Anne obetovať úplne všetko
Konštantín Levin - mladý vidiecky hospodár; priateľ Štefana Oblonského; miluje Kitty Ščerbackú (je však veľmi nesmelý); autorovo alter ego; zaujíma sa o vzťah mužika a barina a snaží sa zlepšiť pracovné podmienky ľudí pracujúcich na jeho hospodárstve; je veľmi dobrý a premýšľavý
Kitty Ščerbacká - vlastným menom Jekaterina; najmladšia z troch dcér kniežaťa Ščerbackého (staršie sú Dolly a Natália); spočiatku sa chová pomerne detinsky, jej najväčšou starosťou sú plesové šaty; po svadbe s Levinom "dospeje" a začne sa starať o dom aj deti

DEJ:

Anna Kareninová je jedným z najväčších diel ruského spisovateľa Leva Nikolajeviča Tolstého. Dej sa odohráva v 2. polovici 19. storočia v cárskom Rusku, konkrétne v dvoch najväčších ruských mestách, Moskve a Petrohrade. Dielo je rozdelené do dvoch dejových línií.

Hlavnou postavou celého románu je Anna Arkadevna Karenina, manželka vysoko postaveného ruského úradníka Alexeja Alexandroviča Karenina. V manželstve s o mnoho rokov starším, chladným a nespoločenským Kareninom však nie je spokojná. Jedinou útechou je pre ňu malý syn Serjoža, ktorému venuje všetku svoju lásku.

Pri návšteve svojho brata Štefana Arkadjiča Oblonského a jeho manželky Dolly v Moskve sa zoznámi s mladým dôstojníkom Alexejom Vronským, v tom čase nápadníkom Kitty Ščerbackej, Dollinej mladšej sestry. Navzájom sa do seba zamilujú a nadviažu spolu milostný vzťah, ktorý udržujú aj po návrate do Petrohradu.

Spočiatku je ich vzťah krásny a vášnivý a obaja sú veľmi spokojní. Neskôr však začne mať Anna výčitky kvôli svojmu manželovi a synovi a v návale emócií Kareninovi prizná svoju neveru. On sa ale kvôli zachovaniu svojej povesti odmieta rozviesť a dôrazne Annu žiada, aby svojho milenca opustila. Pokiaľ tak neurobí, budú jej odoprené všetky styky so synom.
Anna sa dlho nemôže rozhodnúť, ale nakoniec (aj kvôli dieťaťu, ktoré so svojim milencom čaká) uteká s Vronským do cudziny. Čím ďalej, tým častejšie sa však kvôli milovanému synovi trápi.

Po narodení dcéry, ku ktorej nechová ani zďaleka takú lásku ako k synovi, navyše začne na Vronského žiarliť. Tým chladne aj jeho láska k nej a ich vzťah už nie je ani zďaleka ideálny. Annu navyše trápi to, že je za svoju neveru spoločnosťou odsúdená a opovrhovaná, zatiaľ čo Alexej žije ďalej svojím veselým spoločenským životom.

Narastajúca žiarlivosť Kareniny ničí ich vzťah aj Annino duševné zdravie. V záchvate túžby po pomste Vronskému za jeho činy, ktorými jej vraj tak ublížil, spácha samovraždu skokom pod idúci vlak.

Ústrednou postavou druhej dejovej línie je Konštantín Levin, mladý vidiecky hospodár a priateľ Štefana Oblonského. Je zamilovaný do Kitty Ščerbackej, s ktorou sa neskôr ožení a začne žiť na svojom hospodárstve. V ich vzťahu hrá, rovnako ako u Kareniny s Vronským, veľkú rolu žiarlivosť, ktorú ale na rozdiel od nich prekonajú.
Okrem manželských problémov rieši Konstantin Levin chod svojho hospodárstva a život mužikov na ňom. Okrem toho sa tiež zaoberá zmyslom ľudského života a svojim poslaním na zemi.

V románe sú tiež rozoberané rôzne politické problémy a situácie tej doby, ako napríklad agrárna a priemyselná revolúcia v Rusku či postavenie žien v spoločnosti.

Vytlačiť (Ctrl+P) Stiahnuť v PDF

Zdroj: TerezaB, 02.10.2023

­­­­
­­­­

Výpisok Anna Kareninová (3) v češtine?

­­­­

Diskusia k výpisku
Lev Nikolajevič Tolstoj - Anna Kareninová (3)
­­­­

Aktuálne poradie súťaže­

  1. Súťaž o zaujímavé ceny pre vás pripravujeme od januára 2026!
    Napriek tomu môžete aj v tomto období do našej databázy pridať vlastnú prácu.­­­­

Server info

Počítadlo: 5 851 779
Odozva: 0.02 s
Vykonaných SQL dotazov: 8
Návštevnosť: TOPlist.skSlovenský-jazyk.sk
Mapy webu Čitateľský denník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelia Dôležité informácie Podmienky používania - Vylúčenie zodpovednosti


Slovenský-jazyk.sk (alebo tiež Slovenčina.net) vznikol ako pridružený študentský portál známeho českého servera Český-jazyk.cz. Oba projekty majú rovnakého prevádzkovateľa a snažia sa svojim návštevníkom ponúknuť v čo najkvalitnejšej forme čo najviac materiálov a textov z oblasti slovenského jazyka (čitateľské denníky, čítanku, životopisy, slohové práce a v neposlednom rade tiež slovníček pojmov z literatúry a gramatiky). Vlastnoručne spracované študijné materiály (ako napríklad rozbory diel alebo interpretácie básní, eseje, výpisky z knižiek atď.) môže do našej databázy pridať ktokoľvek - text možno jednoducho pridať cez interaktívny formulár, ktorý nájdete na stránke Pridať svoju prácu. Značnú časť obsahovej náplne Slovenský-jazyk.sk tvoria odborne preložené texty do spisovnej slovenčtiny z českého servera Český-jazyk.cz.

Overovací kód Opište kód z obrázku (iný kód ↑)