SLOVENSKÝ JAZYK Literatúra aneb študentský underground - čitateľský denník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmov - www.slovensky-jazyk.skwww.slovencina.net Publikovanie alebo ďalšie verejné šírenie obsahu servera Slovenský-jazyk.sk je bez písomného súhlasu prevádzkovateľa výslovne zakázané! Použitie výhradne len pre osobné účely je možné.Menu

­

Tajovský Jozef Gregor (*18.10.1874 - †20.05.1940)

­­­­

Statky - zmätky

Statky - zmätky je dráma v štyroch dejstvách pojednávajúca o mladej dvojici, ktorá na nátlak okolia pristala na uzavretie manželstva bez lásky s prísľubom majetku. Jozef Gregor Tajovský napísal túto divadelnú hru v čase svojho pôsobenia v Nadlaku, tj. v rokoch 1908 - 1909).

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Statky - zmätky / Tajovský, Jozef Gregor. - 3. rozšír. vyd. - Bratislava : Tatran, 1976. - 312 s., čb. obr. - (ČŠM ; 86).

POSTAVY:

TOMÁŠ KAMENSKÝ - kresár
KATA - jeho žena
ICH DETI - Eva, Katka, Zuzka, Anča, Ondriš
MIŠO KAŇÚRIK - Evin muž
JOZEF VALACH - Katkin muž
ONDREJ PALČÍK - gazdík a rodina Katina
MARA - jeho žena
JANO ĽAVKO - vozkár
ŽOFA - jeho žena, rodina Marina
ĎURKO - ich syn
BETA - suseda
DVE-TRI DETI - betlehemci

DEJ:

Žofa, jazyčná žena, sa so svojím mužom Ľavkom rozpráva o budúcnosti svojho syna. Chcú preňho len to najlepšie a padla im do oka pekná a bohatá Judka Biela. Syna Ďurka teda posielajú k Bielym získať si ju. Počas jeho návštevy prídu k Ľavkovcom šnagrovci Palčíkovci, ktorí sú už unavení z práce na gazdovstve, a vymysleli plán, ako zveľaďovať bohatstvo a nevyplácať sluhov.

„Toť s mojou starou sme sa takto zhovárali: ostarievame, a detí nemáme… Ja by som ti švagre takú radu dal, že ak by ste pristali na Zuzke, mojej sestrinu dievku… Oni by nás opatrili… A tento náš majetok, ak nás budú opatrovať, oddáme po našej smrti im.“

Ľavkovci zaslepení Palčíkovským majetkom súhlasia a po Ďurkovom návrate mu predostrú tento plán. Ďurko súhlasí. Palčíkovci sa hneď poberú za Kamenskými oznámiť im, čo vyhútali. Aj Kata aj Zuzkina mama sú nadšené týmto nápadom, len jej bratovi Ondrišovi, otcovi Kamenskému a Kaňuríkovi, jeho zaťovi, sa to nepozdáva. „Tuto Ďuro Ľavkovie chodí za inakšími …" No starý Palčík hneď oponuje. "Ja ho okrešem, len nech príde do mojich rúk!"

Zuzka na tento plán tiež prisvedčí, a tak je zanedlho svadba a mladomanželia idú bývať k Palčíkovcom. Zuza Ďuro sa nemajú radi, dokonca sa nenávidia, a to každým dňom viac. Ďuro začal behať za Betou a celý deň trávil v krčme. Zuza sa rozhodne odísť. Po sestru si príde aj brat Ondriš a berie si ju domov. A tak prijali Palčíkovci do domu Betu. Pár mesiacov bol pokoj, ale Bete a Ďurovi sa nepáčilo to, že drú na Palčíkovom majetku a sľúbený prepis na nich sa nekoná.

Tak dlho sa preto Ďuro a Palčík hádali, až raz pretiekol Palčíkovi pohár trpezlivosti a vystrelil revolverom na Ďura, avšak netrafil. Ďuro si to však zapamätal na celý život a všetko, čo spravil, oľutoval. A v krčme sa odvtedy ani neukázal, len doma zamyslený vysedával.

Aj by sa chcel vrátiť k Zuzke, ale tá mu nato: "Ak poznávaš dosavádny život svoj, tým lepšie. Zanechaj ho a tráp sa, ako vieš … Vzal si si druhú, nemôžeš mať mňa. Ži s tou.
„Hľaď na naše dieťa … Čo keď narastie?“
„Že si umrel.“
„A keď mu druhí povedia?“
„Nech potom sám súdi nad tebou."

HLAVNÁ MYŠLIENKA:

Šťastie sa neskrýva v majetku, ale v láske. Svoje činy môžeme oľutovať, ale niekedy už je neskoro.

Vytlačiť (Ctrl+P) Stiahnuť v PDF

Zdroj: Gaga, 17.04.2020

­­­­

Diskusia k výpisku
Jozef Gregor Tajovský - Statky - zmätky
­­­­

Aktuálne poradie súťaže­

  1. Súťaž o zaujímavé ceny pre vás pripravujeme od januára 2026!
    Napriek tomu môžete aj v tomto období do našej databázy pridať vlastnú prácu.­­­­

Server info

Počítadlo: 4 649 163
Odozva: 0.02 s
Vykonaných SQL dotazov: 6
Návštevnosť: TOPlist.skSlovenský-jazyk.sk
Mapy webu Čitateľský denník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelia Dôležité informácie Podmienky používania - Vylúčenie zodpovednosti


Slovenský-jazyk.sk (alebo tiež Slovenčina.net) vznikol ako pridružený študentský portál známeho českého servera Český-jazyk.cz. Oba projekty majú rovnakého prevádzkovateľa a snažia sa svojim návštevníkom ponúknuť v čo najkvalitnejšej forme čo najviac materiálov a textov z oblasti slovenského jazyka (čitateľské denníky, čítanku, životopisy, slohové práce a v neposlednom rade tiež slovníček pojmov z literatúry a gramatiky). Vlastnoručne spracované študijné materiály (ako napríklad rozbory diel alebo interpretácie básní, eseje, výpisky z knižiek atď.) môže do našej databázy pridať ktokoľvek - text možno jednoducho pridať cez interaktívny formulár, ktorý nájdete na stránke Pridať svoju prácu. Značnú časť obsahovej náplne Slovenský-jazyk.sk tvoria odborne preložené texty do spisovnej slovenčtiny z českého servera Český-jazyk.cz.

Overovací kód Opište kód z obrázku (iný kód ↑)

Upozornenie

 

Milý návštevník servera Slovenský-jazyk.sk,

ospravedlňujeme sa, že Ti musíme zobrazovať toto hlúpe vyskakovacie okno, ale zistili sme, že je vo Tvojom internetovom prehliadači aktívny blokátor reklám, vďaka ktorým môžu dnes tieto stránky bezplatne fungovať.

Ak nechceš byť týmto oknom neustále rušený, prosíme Ťa, aby si si blokovanie reklám vypol či si aspoň pridal výnimku pre náš web.

Jedine peniaze z reklamy nám pomáhajú tieto stránky udržiavať v prevádzke a neustále je obsahovo aj rozvíjať.

Ďakujeme Ti mnohokrát za pochopenie.

tím Slovenský-jazyk.sk

 

Toto oznámenie zavrieš klávesom Esc alebo kliknutím na krížik v pravom hornom rohu.
Po zatvorení okna nedôjde k žiadnemu obmedzeniu funkčnosti servera Slovenský-jazyk.sk, avšak každé ďalšie načítanie stránky môže byť sprevádzané otvorením tohto upozornenia, ak nedôjde k odstráneniu či úprave blokovanie reklamných plôch.

­