SLOVENSKÝ JAZYK Literatúra aneb študentský underground - čitateľský denník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmov - www.slovensky-jazyk.skwww.slovencina.net Publikovanie alebo ďalšie verejné šírenie obsahu servera Slovenský-jazyk.sk je bez písomného súhlasu prevádzkovateľa výslovne zakázané! Použitie výhradne len pre osobné účely je možné.Menu

­

Tajovský Jozef Gregor (*18.10.1874 - †20.05.1940)

­­­­

Horký chlieb

Táto poviedka zobrazuje lásku matky ku svojim deťom. Tajovský tu kritizuje panskú spoločnosť a vytvára tu protiklad medzi materinskou láskou a povinnosťou.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vyšlo v roku 1990 vo vydavateľstve Mladé letá. 1. vydání originálu: 1909. Počet strán: 184. Jazyk vydania: slovenčina. Edícia: Mimočítanková literatúra pre žiakov ZŠ. Ilustrácie: Jozef Vrtiak. ISBN: 80-06-00284-3.

LITERÁRNY DRUH:

epika

LITERÁRNY ŽÁNER:

poviedka

TÉMA:

Príbeh ženy menom Mara Turjanka, ktorá je chudobná vdova a aby uživila deti, musí vo dne v noci pracovať. Predstavuje obetavú a láskavú matku.

STRUČNÝ DEJ:

Je obdobie fašiangov a zima by už mala končiť, no stále tuho mrzne.
Jedneho dna privalilo Turjankinho muža a ona odteraz bude musieť ešte viac pracovať, aby uživila svoje tri deti.

Sľúbi sa preto v jeden večer postrážiť panské deti, kým budú ich rodičia v divadle, a svoje vlastné deti musí nechať samotné.
Večer ich nakŕmila, zakúrila v dome, uložila ich do postele a utekala k pánom, ktorí sa mali vrátiť o polnoci. Celý čas u nich Mara myslela na svoje vlastné deti a bála sa, aby sa im niečo nestalo. Ešte pred jedenástou bežala domov skontrolovať a poprikrývať deti a hneď potom sa vrátila.

Odbila polnoc a páni nikde. Mara bola celá nervózna a o štvrtej zase bežala domov zakúriť. Páni prišli o piatej - neponáhľali sa. Vyplatili ju a Mara sa konečne vrátila domov k svojim deťom. Nočné pobiehanie tam a späť sa jej však podpísalo na zdraví. Pre tých pár grajciarov sa to Mare nevyplatilo.

Vytlačiť (Ctrl+P) Stiahnuť v PDF

Zdroj: Gaga, 17.02.2021

­­­­

Diskusia k výpisku
Jozef Gregor Tajovský - Horký chlieb
­­­­

Aktuálne poradie súťaže­

  1. Súťaž o zaujímavé ceny pre vás pripravujeme od januára 2023!
    Napriek tomu môžete aj v tomto období do našej databázy pridať vlastnú prácu.­­­­

Server info

Počítadlo: 2 749 271
Odozva: 0.01 s
Vykonaných SQL dotazov: 6
Návštevnosť: TOPlist.skSlovenský-jazyk.sk
Mapy webu Čitateľský denník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelia Dôležité informácie Podmienky používania - Vylúčenie zodpovednosti


Slovenský-jazyk.sk (alebo tiež Slovenčina.net) vznikol ako pridružený študentský portál známeho českého servera Český-jazyk.cz. Oba projekty majú rovnakého prevádzkovateľa a snažia sa svojim návštevníkom ponúknuť v čo najkvalitnejšej forme čo najviac materiálov a textov z oblasti slovenského jazyka (čitateľské denníky, čítanku, životopisy, slohové práce a v neposlednom rade tiež slovníček pojmov z literatúry a gramatiky). Vlastnoručne spracované študijné materiály (ako napríklad rozbory diel alebo interpretácie básní, eseje, výpisky z knižiek atď.) môže do našej databázy pridať ktokoľvek - text možno jednoducho pridať cez interaktívny formulár, ktorý nájdete na stránke Pridať svoju prácu. Značnú časť obsahovej náplne Slovenský-jazyk.sk tvoria odborne preložené texty do spisovnej slovenčtiny z českého servera Český-jazyk.cz.

Overovací kód Opište kód z obrázku (iný kód ↑)

Upozornenie

 

Milý návštevník servera Slovenský-jazyk.sk,

ospravedlňujeme sa, že Ti musíme zobrazovať toto hlúpe vyskakovacie okno, ale zistili sme, že je vo Tvojom internetovom prehliadači aktívny blokátor reklám, vďaka ktorým môžu dnes tieto stránky bezplatne fungovať.

Ak nechceš byť týmto oknom neustále rušený, prosíme Ťa, aby si si blokovanie reklám vypol či si aspoň pridal výnimku pre náš web.

Jedine peniaze z reklamy nám pomáhajú tieto stránky udržiavať v prevádzke a neustále je obsahovo aj rozvíjať.

Ďakujeme Ti mnohokrát za pochopenie.

tím Slovenský-jazyk.sk

 

Toto oznámenie zavrieš klávesom Esc alebo kliknutím na krížik v pravom hornom rohu.
Po zatvorení okna nedôjde k žiadnemu obmedzeniu funkčnosti servera Slovenský-jazyk.sk, avšak každé ďalšie načítanie stránky môže byť sprevádzané otvorením tohto upozornenia, ak nedôjde k odstráneniu či úprave blokovanie reklamných plôch.

­