SLOVENSKÝ JAZYK Literatúra aneb študentský underground - čitateľský denník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmov - www.slovensky-jazyk.skwww.slovencina.net Publikovanie alebo ďalšie verejné šírenie obsahu servera Slovenský-jazyk.sk je bez písomného súhlasu prevádzkovateľa výslovne zakázané! Použitie výhradne len pre osobné účely je možné.Menu

­

Tajovský Jozef Gregor (*18.10.1874 - †20.05.1940)

­­­­

Maco Mlieč

Autorovo vlastné meno je Jozef Gregor. Pochádzal z Tajova pri Banskej Bystrici a od názvu rodnej dediny si odvodil umelecké meno. Okrem toho používal aj pseudonymy Jozef Slovák či Podsokolovský. Môžeme ho nazvať zakladateľom slovenskej realistickej drámy.
Tajovský vo svojich poviedkach vytvoril nezabudnuteľné postavy ľudového života. Táto poviedka zachytáva život človeka, ktorý sa nedokáže brániť a kritizuje ľahostajnosť voči slabším.

LITERÁRNY DRUH:

epika

LITERÁRNY ÚTVAR:

kriticko-realistická poviedka

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Horký chlieb a iné poviedky. 1960, Mladé letá, slovenčina, 207 s., ilustr.

POSTAVY:

sluha Maco Mlieč (Mliečnik), bohatý gazda

DEJ:

Pracovitý prostáčik Maco slúži u gazdu už dlhé roky. Stará sa mu o kravy a robí to s láskou a radosťou - je spokojný s prácou aj plácou. Bohatý gazda mal Maca vždy rád, lebo vedel najlepšie opatriť jeho kone. Napriek tomu ho však podľa rozprávača riadne nevypláca. Je totiž lakomý.

Jedného dňa sa Maco hnal do mesta po gazdu a mladé, nevycvičené kone prevrhli voz. Maco si pri páde zlomil nohu a navždy už kríval. Od koní ho preto gazda dal k volom, no o pár rokov už nestačil ani na to, a preto musel začať pásť kravy. Spával v telinci.

Maco začal chorľavieť a báť sa, že čoskoro umrie a nestihne sa vyrovnať s gazdom, preto šiel za ním a opýtal sa, koľko mu dlhuje. Gazda mu urobil vyúčtovanie len za jediný rok a zistil, že on mu dlhuje 13 zlatých.

Maco o vyplatenie peňazí nestojí, prosí gazdu, aby ho za ne radšej pochoval na cintoríne a nie za plotom - tam sa pochovávali tuláci a samovrahovia. Gazda mu prisľúbil úctivý pohreb. Na ďalšie ráno našli Maca mŕtveho v telinci. Gazda mu naozaj vystrojil krásny pohreb. Chválila ho celá obec. Len sluhovia povrávali, že mal ho aj za čo pochovať.

CHARAKTERISTIKA DIELA:

Práve na samom konci autor vyjadril najväčšiu kritiku. V celej poviedke je vidieť kontrast života sluhov a pánov, ten však neprerastie do konfliktu - naopak, príbeh sa končí paradoxom.

Vytlačiť (Ctrl+P) Stiahnuť v PDF

Zdroj: Gaga, 29.04.2020

­­­­

Diskusia k výpisku
Jozef Gregor Tajovský - Maco Mlieč
­­­­

Aktuálne poradie súťaže­

  1. Súťaž o zaujímavé ceny pre vás pripravujeme od januára 2026!
    Napriek tomu môžete aj v tomto období do našej databázy pridať vlastnú prácu.­­­­

Server info

Počítadlo: 5 678 512
Odozva: 0.01 s
Vykonaných SQL dotazov: 6
Návštevnosť: TOPlist.skSlovenský-jazyk.sk
Mapy webu Čitateľský denník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelia Dôležité informácie Podmienky používania - Vylúčenie zodpovednosti


Slovenský-jazyk.sk (alebo tiež Slovenčina.net) vznikol ako pridružený študentský portál známeho českého servera Český-jazyk.cz. Oba projekty majú rovnakého prevádzkovateľa a snažia sa svojim návštevníkom ponúknuť v čo najkvalitnejšej forme čo najviac materiálov a textov z oblasti slovenského jazyka (čitateľské denníky, čítanku, životopisy, slohové práce a v neposlednom rade tiež slovníček pojmov z literatúry a gramatiky). Vlastnoručne spracované študijné materiály (ako napríklad rozbory diel alebo interpretácie básní, eseje, výpisky z knižiek atď.) môže do našej databázy pridať ktokoľvek - text možno jednoducho pridať cez interaktívny formulár, ktorý nájdete na stránke Pridať svoju prácu. Značnú časť obsahovej náplne Slovenský-jazyk.sk tvoria odborne preložené texty do spisovnej slovenčtiny z českého servera Český-jazyk.cz.

Overovací kód Opište kód z obrázku (iný kód ↑)