SLOVENSKÝ JAZYK Literatúra aneb študentský underground - čitateľský denník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmov - www.slovensky-jazyk.skwww.slovencina.net Publikovanie alebo ďalšie verejné šírenie obsahu servera Slovenský-jazyk.sk je bez písomného súhlasu prevádzkovateľa výslovne zakázané! Použitie výhradne len pre osobné účely je možné.Menu

­­­­
Hodnotenie práce slohovky

Aktuálna známka: 1.00
Hodnotené: 1x Prosím, ohodnoť prácu

Nekecaj a šliap!

Nie je to tak dávno, čo som sa vydal so svojou priateľkou a jej rodinou na cyklistický výlet naprieč krajinou kopcovitej Hornej Nitry.
Ja osobne nie som žiadny cyklista, a preto ma ponuka výletu do značnej miery zaskočila, každopádne som ju prijal, a to aj z jedného prostého dôvodu. Nielenže som chcel byť so svojou priateľkou a spoznať bližšie jej rodinu, ale aj z dôvodu bližšieho pochopenia a preskúmania jazdy po ceste z pohľadu cyklistu. Sám som vodič automobilu, a tak viem, že ľudia často za volantom na cyklistov vypúšťajú nie práve malebné slovíčka, zvlášť pri dvojici vedľa seba idúcich cyklistov.
Sotva sme s bicyklami vošli na vozovku, ozvali sa mi kdesi v hlave otcove nevľúdne, ale často veľmi zábavné spŕšky nadávok na úkor ľudí idúcich na stroji s dvomi kolesami, dvomi pedálmi a jedným prekliate tvrdým sedlom. Na ústach sa mi podvedome objavil ľahký úsmev.
V skutočnosti to ale nie sú cyklisti, kto väčšinou ohrozuje plynulost a bezpečnosť cestnej dopravy, ale bezohľadní vodiči, nerešpektujúci záľuby ostatných a hlavne nerešpektujúci pravidlá cestnej premávky. Čo tak bezpečná vzdialenosť od cyklistu pri jeho predbiehaní? Nehovoriac od dodržiavaní predpísanej rýchlosti. Čo trúbenie na cyklistu za jazdy, ktorý sa tak môže zľaknúť a kedykoľvek padnúť pod kolesá idúcemu vozidlu?
Možno by to niekedy chcelo viac rešpektu a tolerancie voči sebe navzájom. Samozrejme, rovnako ako bezohľadní vodiči sa nájdu cyklisti, ktorí sa neobzerajú navôkol a myslia si, že cesta patrí len im a ich egu a hrajú sa na pretekárov Tour de France.
Nechcem presadzovať ani jednu z týchto skupín, ale viem, že mi výlet dal omnoho viac než len otlačený zadok, otlačené dlane a bolesť krku. Dal mi úplne nový pohľad na záležitosť, ktorú som predtým poznal len z jednej strany. Teraz cyklistov rešpektujem a hulvátskym vodičom odkazujem: Čo keby si niekedy prestal do toho len kecať a skúsil "šliapať"?

Vytlačiť (Ctrl+P) Stiahnuť v PDF

Zdroj: Pavlik07, 03.06.2019

­­­­

Slohová práca Nekecaj a šliap! v češtine?

Českú verziu tejto slohovej práce nájdete na adrese:

­­­­

Diskusia ku slohové práci
Nekecaj a šliap!
­­­­

Aktuálne poradie súťaže­

  1. Súťaž o zaujímavé ceny pre vás pripravujeme od januára 2026!
    Napriek tomu môžete aj v tomto období do našej databázy pridať vlastnú prácu.­­­­

Server info

Počítadlo: 4 994 862
Odozva: 0.01 s
Vykonaných SQL dotazov: 3
Návštevnosť: TOPlist.skSlovenský-jazyk.sk
Mapy webu Čitateľský denník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelia Dôležité informácie Podmienky používania - Vylúčenie zodpovednosti


Slovenský-jazyk.sk (alebo tiež Slovenčina.net) vznikol ako pridružený študentský portál známeho českého servera Český-jazyk.cz. Oba projekty majú rovnakého prevádzkovateľa a snažia sa svojim návštevníkom ponúknuť v čo najkvalitnejšej forme čo najviac materiálov a textov z oblasti slovenského jazyka (čitateľské denníky, čítanku, životopisy, slohové práce a v neposlednom rade tiež slovníček pojmov z literatúry a gramatiky). Vlastnoručne spracované študijné materiály (ako napríklad rozbory diel alebo interpretácie básní, eseje, výpisky z knižiek atď.) môže do našej databázy pridať ktokoľvek - text možno jednoducho pridať cez interaktívny formulár, ktorý nájdete na stránke Pridať svoju prácu. Značnú časť obsahovej náplne Slovenský-jazyk.sk tvoria odborne preložené texty do spisovnej slovenčtiny z českého servera Český-jazyk.cz.

Overovací kód Opište kód z obrázku (iný kód ↑)

Upozornenie

 

Milý návštevník servera Slovenský-jazyk.sk,

ospravedlňujeme sa, že Ti musíme zobrazovať toto hlúpe vyskakovacie okno, ale zistili sme, že je vo Tvojom internetovom prehliadači aktívny blokátor reklám, vďaka ktorým môžu dnes tieto stránky bezplatne fungovať.

Ak nechceš byť týmto oknom neustále rušený, prosíme Ťa, aby si si blokovanie reklám vypol či si aspoň pridal výnimku pre náš web.

Jedine peniaze z reklamy nám pomáhajú tieto stránky udržiavať v prevádzke a neustále je obsahovo aj rozvíjať.

Ďakujeme Ti mnohokrát za pochopenie.

tím Slovenský-jazyk.sk

 

Toto oznámenie zavrieš klávesom Esc alebo kliknutím na krížik v pravom hornom rohu.
Po zatvorení okna nedôjde k žiadnemu obmedzeniu funkčnosti servera Slovenský-jazyk.sk, avšak každé ďalšie načítanie stránky môže byť sprevádzané otvorením tohto upozornenia, ak nedôjde k odstráneniu či úprave blokovanie reklamných plôch.

­