SLOVENSKÝ JAZYK Literatúra aneb študentský underground - čitateľský denník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmov - www.slovensky-jazyk.skwww.slovencina.net Publikovanie alebo ďalšie verejné šírenie obsahu servera Slovenský-jazyk.sk je bez písomného súhlasu prevádzkovateľa výslovne zakázané! Použitie výhradne len pre osobné účely je možné.Menu

­­­­
Hodnotenie práce slohovky

Aktuálna známka: 1.00
Hodnotené: 1x Prosím, ohodnoť prácu

Nekecaj a šliap!

Nie je to tak dávno, čo som sa vydal so svojou priateľkou a jej rodinou na cyklistický výlet naprieč krajinou kopcovitej Hornej Nitry.
Ja osobne nie som žiadny cyklista, a preto ma ponuka výletu do značnej miery zaskočila, každopádne som ju prijal, a to aj z jedného prostého dôvodu. Nielenže som chcel byť so svojou priateľkou a spoznať bližšie jej rodinu, ale aj z dôvodu bližšieho pochopenia a preskúmania jazdy po ceste z pohľadu cyklistu. Sám som vodič automobilu, a tak viem, že ľudia často za volantom na cyklistov vypúšťajú nie práve malebné slovíčka, zvlášť pri dvojici vedľa seba idúcich cyklistov.
Sotva sme s bicyklami vošli na vozovku, ozvali sa mi kdesi v hlave otcove nevľúdne, ale často veľmi zábavné spŕšky nadávok na úkor ľudí idúcich na stroji s dvomi kolesami, dvomi pedálmi a jedným prekliate tvrdým sedlom. Na ústach sa mi podvedome objavil ľahký úsmev.
V skutočnosti to ale nie sú cyklisti, kto väčšinou ohrozuje plynulost a bezpečnosť cestnej dopravy, ale bezohľadní vodiči, nerešpektujúci záľuby ostatných a hlavne nerešpektujúci pravidlá cestnej premávky. Čo tak bezpečná vzdialenosť od cyklistu pri jeho predbiehaní? Nehovoriac od dodržiavaní predpísanej rýchlosti. Čo trúbenie na cyklistu za jazdy, ktorý sa tak môže zľaknúť a kedykoľvek padnúť pod kolesá idúcemu vozidlu?
Možno by to niekedy chcelo viac rešpektu a tolerancie voči sebe navzájom. Samozrejme, rovnako ako bezohľadní vodiči sa nájdu cyklisti, ktorí sa neobzerajú navôkol a myslia si, že cesta patrí len im a ich egu a hrajú sa na pretekárov Tour de France.
Nechcem presadzovať ani jednu z týchto skupín, ale viem, že mi výlet dal omnoho viac než len otlačený zadok, otlačené dlane a bolesť krku. Dal mi úplne nový pohľad na záležitosť, ktorú som predtým poznal len z jednej strany. Teraz cyklistov rešpektujem a hulvátskym vodičom odkazujem: Čo keby si niekedy prestal do toho len kecať a skúsil "šliapať"?

Vytlačiť (Ctrl+P) Stiahnuť v PDF

Zdroj: Pavlik07, 03.06.2019

­­­­

Slohová práca Nekecaj a šliap! v češtine?

Českú verziu tejto slohovej práce nájdete na adrese:

­­­­

Diskusia ku slohové práci
Nekecaj a šliap!
­­­­

Aktuálne poradie súťaže­

  1. Súťaž o zaujímavé ceny pre vás pripravujeme od januára 2026!
    Napriek tomu môžete aj v tomto období do našej databázy pridať vlastnú prácu.­­­­

Server info

Počítadlo: 5 678 248
Odozva: 0.01 s
Vykonaných SQL dotazov: 3
Návštevnosť: TOPlist.skSlovenský-jazyk.sk
Mapy webu Čitateľský denník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelia Dôležité informácie Podmienky používania - Vylúčenie zodpovednosti


Slovenský-jazyk.sk (alebo tiež Slovenčina.net) vznikol ako pridružený študentský portál známeho českého servera Český-jazyk.cz. Oba projekty majú rovnakého prevádzkovateľa a snažia sa svojim návštevníkom ponúknuť v čo najkvalitnejšej forme čo najviac materiálov a textov z oblasti slovenského jazyka (čitateľské denníky, čítanku, životopisy, slohové práce a v neposlednom rade tiež slovníček pojmov z literatúry a gramatiky). Vlastnoručne spracované študijné materiály (ako napríklad rozbory diel alebo interpretácie básní, eseje, výpisky z knižiek atď.) môže do našej databázy pridať ktokoľvek - text možno jednoducho pridať cez interaktívny formulár, ktorý nájdete na stránke Pridať svoju prácu. Značnú časť obsahovej náplne Slovenský-jazyk.sk tvoria odborne preložené texty do spisovnej slovenčtiny z českého servera Český-jazyk.cz.

Overovací kód Opište kód z obrázku (iný kód ↑)