SLOVENSKÝ JAZYK Literatúra aneb študentský underground - čitateľský denník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmov - www.slovensky-jazyk.skwww.slovencina.net Publikovanie alebo ďalšie verejné šírenie obsahu servera Slovenský-jazyk.sk je bez písomného súhlasu prevádzkovateľa výslovne zakázané! Použitie výhradne len pre osobné účely je možné.Menu

­

Andersen Hans Christian (*02.04.1805 - †04.08.1875)

­­­­

Posledná perla (Pohádky a poviedky)

Bol to dom bohatý a šťastný. Všetci jeho obyvatelia, panstvo i služobníctvo, ba i priatelia domu, boli šťastní a veselí; narodil sa im dnes dedič, syn; matka i dieťa boli zdraví.
Lampa v útulnej spálni bola dopoly zakrytá, záclony z ťažkého hodvábu a drahocenných látok, splývaly s okien. Koberec bol silný a mäkký ako mach, všetko zvalo k spánku, osviežujúcemu kľudu a pokoju, tomu neodolala ani opatrovníčka, zaspala a mohla pokojne spať, lebo všetko bolo v poriadku. Strážny duch rodiny stál pri posteli; nad dieťaťom pri prse matkinom rozpínala sa sieť žiarnych hviezd, skvostný to bol pohľad; každá hviezda bola perlou šťastia. Dobrotivé víly života doniesly novonarodenému všetky svoje dary; bolo to zdravie, bohatstvo, šťastie, láska, krátko všetko, čo si len človek na zemi môže priať.
"Všetko bolo dieťaťu už snesené a venované!" riekol strážny duch.
"Nie!" zaznel zrazu hlas z najbližšej blízkosti, bol to hlas anjela strážcu. "Jediná víla dosiaľ nepriniesla svoj dar, ale raz ho prinesie, trebárs až po rokoch. Posledná perla chybuje."
"Že chybuje? Nič tu nesmie chybovať, a keď je tomu opravdu tak, teda hľadajme mocnú vílu a poďme k nej!"
"Ona príde raz, sama príde! Jej perly je treba k doplneniu venca."
"Kde sídli? Kde je jej domov? Povedz mi to, pojdem tam a perlu donesiem."
"Ty tomu chceš!" riekol strážny anjel dieťaťa, "zavediem ťa k nej, nech je kdekoľvek! Ona nemá stáleho sídla, vstupuje v zámok kráľovský i v chalúpku najchudobnejšieho úbožiaka, nikoho nevynechá, všetkým prináša svoje dary; raz je to celý svet, raz zase len malá hračka. Tiež k tomuto dieťaťu príde, či driev, či pozdejšie. - Tedy poďme, poďme hľadať perlu, poslednú perlu toho bohatstva."
Ruku v ruke vznášali sa na miesto, ktoré v tejto dobe bolo domovom víly.
Bol to veľký dom temných chodieb, prázdnych izieb a podivuhodného ticha; rad okien bol dokorán, takže tam vnikal ostrý vzduch; dlhé, biele, splývajúce záclony vzdúvaly sa prievanom.
Uprostred izby stála otvorená rakva a v tejto spočívala mrtvola ženy, dosť ešte mladej; bola pokrytá najkrajšími sviežimi ružami, tak že bolo videť len sopnuté, jemné ruky a tvár, smrťou zjasnenú vážne nesúcu posvätenie božie.
Pri rakvi stál muž s deťmi, bol ich celý rad; najmenšie mal otec na rukách, prišly naposledy mrtvú pozdraviť. Muž jej pobozkal ruku, drahú ruku, ktorá tu teraz spočívala ako uvädnutý list, tú ruku, ktorá za živa tak pečlive sa o všetkých starala. Trpké, ťažké slzy splývaly na zem, ale nikto neprehovoril ani slova. Hlboké ticho chovalo v sebe celý svet smútku. Odišli mlčky, s utajovaným vzlykotom.
Stálo tu svetlo, plameň plápolal v prievane, nikto neodstrihol dlhý, rudý knôt. Prišli cudzí ľudia, prikryli mrtvolu víkom, zabili klince, rany mlatku znely chodbami a izbami domu, bôľne prenikaly až ku krvácajúcim srdciam.
"Kam ma vedieš?" pýtal sa duch. "Tu nebýva víla, ktorej perla by patrila k najkrajším darom života!"
"Na tomto mieste býva teraz, teraz v tejto posvätnej chvíli," odpovedal anjel strážny a poukázal do kúta, kde matka za živa sedávala medzi obrazmi a kvetinami, kde ako blahodarná víla domu, na muža, deti, i priateľky sa usmievala, kde ako slnečný lúč bola požehnaním celému domu - tam sedela teraz cudzia žena v dlhom, hodvábnom rúchu. Bol to žiaľ, bola tu teraz panovníčkou, bola matkou na mieste nebohej. Trpká slza jej stiekla do lona a premenila sa jej v perlu. Hrala všetkými dúhovými barvami a anjel ju vzal a perla zažiarila ako sedembarevná hviezda.
"Perla žiaľu, posledná, ktorá nesmie chybovať, ktorou lesk a žiara ostatných sa zvyšujú. Pozoruj lesk tejto dúhy, ktorá zem s nebom spojuje. Za každého z našich milých, ktorý nám umiera, dostáva sa nám v nebi viac o priateľa, za ktorým zalieta naša túžba. Z noci pozemskej dívame sa k hviezdam, k dokonalosti. Pozoruj perlu žiaľu, v nej sú skryté perute ducha, na ktorých sa odtiaľ povznesieme."

Vytlačiť (Ctrl+P) Stiahnuť v PDF

Vložené: 25.04.2023

­­­­

Diskusia k úryvku
Hans Christian Andersen - Posledná perla (Pohádky a poviedky)
­­­­

Aktuálne poradie súťaže­

  1. Súťaž o zaujímavé ceny pre vás pripravujeme od januára 2026!
    Napriek tomu môžete aj v tomto období do našej databázy pridať vlastnú prácu.­­­­

Server info

Počítadlo: 4 649 180
Odozva: 0.02 s
Vykonaných SQL dotazov: 6
Návštevnosť: TOPlist.skSlovenský-jazyk.sk
Mapy webu Čitateľský denník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelia Dôležité informácie Podmienky používania - Vylúčenie zodpovednosti


Slovenský-jazyk.sk (alebo tiež Slovenčina.net) vznikol ako pridružený študentský portál známeho českého servera Český-jazyk.cz. Oba projekty majú rovnakého prevádzkovateľa a snažia sa svojim návštevníkom ponúknuť v čo najkvalitnejšej forme čo najviac materiálov a textov z oblasti slovenského jazyka (čitateľské denníky, čítanku, životopisy, slohové práce a v neposlednom rade tiež slovníček pojmov z literatúry a gramatiky). Vlastnoručne spracované študijné materiály (ako napríklad rozbory diel alebo interpretácie básní, eseje, výpisky z knižiek atď.) môže do našej databázy pridať ktokoľvek - text možno jednoducho pridať cez interaktívny formulár, ktorý nájdete na stránke Pridať svoju prácu. Značnú časť obsahovej náplne Slovenský-jazyk.sk tvoria odborne preložené texty do spisovnej slovenčtiny z českého servera Český-jazyk.cz.

Overovací kód Opište kód z obrázku (iný kód ↑)

Upozornenie

 

Milý návštevník servera Slovenský-jazyk.sk,

ospravedlňujeme sa, že Ti musíme zobrazovať toto hlúpe vyskakovacie okno, ale zistili sme, že je vo Tvojom internetovom prehliadači aktívny blokátor reklám, vďaka ktorým môžu dnes tieto stránky bezplatne fungovať.

Ak nechceš byť týmto oknom neustále rušený, prosíme Ťa, aby si si blokovanie reklám vypol či si aspoň pridal výnimku pre náš web.

Jedine peniaze z reklamy nám pomáhajú tieto stránky udržiavať v prevádzke a neustále je obsahovo aj rozvíjať.

Ďakujeme Ti mnohokrát za pochopenie.

tím Slovenský-jazyk.sk

 

Toto oznámenie zavrieš klávesom Esc alebo kliknutím na krížik v pravom hornom rohu.
Po zatvorení okna nedôjde k žiadnemu obmedzeniu funkčnosti servera Slovenský-jazyk.sk, avšak každé ďalšie načítanie stránky môže byť sprevádzané otvorením tohto upozornenia, ak nedôjde k odstráneniu či úprave blokovanie reklamných plôch.

­