SLOVENSKÝ JAZYK Literatúra aneb študentský underground - čitateľský denník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmov - www.slovensky-jazyk.skwww.slovencina.net Publikovanie alebo ďalšie verejné šírenie obsahu servera Slovenský-jazyk.sk je bez písomného súhlasu prevádzkovateľa výslovne zakázané! Použitie výhradne len pre osobné účely je možné.Menu

­

Remarque Erich Maria (*22.06.1898 - †25.09.1970)

­­­­
Erich Maria Remarque1

Vlastným menom Erich Paul Remark, narodený 22. júna 1898 v nemeckom Osnabrücku, zomrel 25. septembra 1970 v Locarne vo Švajčiarsku.

Patril ku "stratenej generácii" mladých Nemcov, ktorí boli svojimi učiteľmi vychovaní tak, že sa ako študenti dobrovoľne prihlásili na masaker prvej svetovej vojny. Tí, ktorí sa z nej vrátili, poznamenaní na celý život, sa len ťažko prispôsobili novým spoločenským podmienkam krajiny demoralizovanej prehratou vojnou a infláciou. Remarque vystriedal veľa povolaní, bol úštovníkom, úradníkom, učiteľom, redaktorom atď.

V roku 1928 vyšiel časopisovou formou jeho prvý román Na západe nič nové (Im Westen nichts Neues), v roku 1929 ako kniha. Na tento román voľne naviazala Cesta späť (Der Weg zurück, 1931). V roku 1933 spálili nacisti jeho knihy ako pacifistické. V roku 1938 bol Remarque zbavený nemeckého občianstva a roku 1939 emigroval do Spojených štátov. Do svojej vlasti sa už nevrátil a zomrel vo Švajčiarsku.

Ďalšie diela: Traja kamaráti (Drei Kameraden), Miluj blížneho svojho (Liebe deinen Nächsten), Víťazný oblúk (Arc de Triomphe), Iskra života (Der Funke Leben), Čas žitia a čas umierania (Zeit zu leben, Zeit zu sterben), Čierny obelisk (Der schwarze Obelisk), Nebo nepozná obľúbencov (Der Himmel kennt keine Günstlinge), Noc v Lisabone (Die Nacht von Lisabon), Tiene v raji (Schatten im Paradies) a nedokončený román Zasľúbená zem (Das gelobte Land).

Hrdinami Remarqueových románov sú väčšinou mladí ľudia, ktorí sa dostanú do vírov svojej doby (vojna, inflácia, emigrácia atď.) a snažia sa z nich zachrániť hodnotu, ktorej autor pripisuje význam najväčší: obyčajný ľudský život so všetkými strasťami, nádejami a snami.

Vytlačiť (Ctrl+P) Stiahnuť v PDF

Zdroj: J.Kloudová, 24.07.2019

­­­­

Súvisiace odkazy

Čitateľský denník-Čierny obelisk
-Na západe nič nové
-Traja kamaráti
Čítanka - nenájdený žiadny úryvok z autorovej tvorby
­­­­

Erich Maria Remarque - životopis v češtine?

Českú verziu tohto životopisu nájdete na adrese:

­­­­

Diskusia k životopisu
Erich Maria Remarque
­­­­

Aktuálne poradie súťaže­

  1. Súťaž o zaujímavé ceny pre vás pripravujeme od januára 2026!
    Napriek tomu môžete aj v tomto období do našej databázy pridať vlastnú prácu.­­­­

Server info

Počítadlo: 5 299 944
Odozva: 0.01 s
Vykonaných SQL dotazov: 7
Návštevnosť: TOPlist.skSlovenský-jazyk.sk
Mapy webu Čitateľský denník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelia Dôležité informácie Podmienky používania - Vylúčenie zodpovednosti


Slovenský-jazyk.sk (alebo tiež Slovenčina.net) vznikol ako pridružený študentský portál známeho českého servera Český-jazyk.cz. Oba projekty majú rovnakého prevádzkovateľa a snažia sa svojim návštevníkom ponúknuť v čo najkvalitnejšej forme čo najviac materiálov a textov z oblasti slovenského jazyka (čitateľské denníky, čítanku, životopisy, slohové práce a v neposlednom rade tiež slovníček pojmov z literatúry a gramatiky). Vlastnoručne spracované študijné materiály (ako napríklad rozbory diel alebo interpretácie básní, eseje, výpisky z knižiek atď.) môže do našej databázy pridať ktokoľvek - text možno jednoducho pridať cez interaktívny formulár, ktorý nájdete na stránke Pridať svoju prácu. Značnú časť obsahovej náplne Slovenský-jazyk.sk tvoria odborne preložené texty do spisovnej slovenčtiny z českého servera Český-jazyk.cz.

Overovací kód Opište kód z obrázku (iný kód ↑)