SLOVENSKÝ JAZYK Literatúra aneb študentský underground - čitateľský denník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmov - www.slovensky-jazyk.skwww.slovencina.net Publikovanie alebo ďalšie verejné šírenie obsahu servera Slovenský-jazyk.sk je bez písomného súhlasu prevádzkovateľa výslovne zakázané! Použitie výhradne len pre osobné účely je možné.Menu

­

Remarque Erich Maria (*22.06.1898 - †25.09.1970)

­­­­
Erich Maria Remarque1

Vlastným menom Erich Paul Remark, narodený 22. júna 1898 v nemeckom Osnabrücku, zomrel 25. septembra 1970 v Locarne vo Švajčiarsku.

Patril ku "stratenej generácii" mladých Nemcov, ktorí boli svojimi učiteľmi vychovaní tak, že sa ako študenti dobrovoľne prihlásili na masaker prvej svetovej vojny. Tí, ktorí sa z nej vrátili, poznamenaní na celý život, sa len ťažko prispôsobili novým spoločenským podmienkam krajiny demoralizovanej prehratou vojnou a infláciou. Remarque vystriedal veľa povolaní, bol úštovníkom, úradníkom, učiteľom, redaktorom atď.

V roku 1928 vyšiel časopisovou formou jeho prvý román Na západe nič nové (Im Westen nichts Neues), v roku 1929 ako kniha. Na tento román voľne naviazala Cesta späť (Der Weg zurück, 1931). V roku 1933 spálili nacisti jeho knihy ako pacifistické. V roku 1938 bol Remarque zbavený nemeckého občianstva a roku 1939 emigroval do Spojených štátov. Do svojej vlasti sa už nevrátil a zomrel vo Švajčiarsku.

Ďalšie diela: Traja kamaráti (Drei Kameraden), Miluj blížneho svojho (Liebe deinen Nächsten), Víťazný oblúk (Arc de Triomphe), Iskra života (Der Funke Leben), Čas žitia a čas umierania (Zeit zu leben, Zeit zu sterben), Čierny obelisk (Der schwarze Obelisk), Nebo nepozná obľúbencov (Der Himmel kennt keine Günstlinge), Noc v Lisabone (Die Nacht von Lisabon), Tiene v raji (Schatten im Paradies) a nedokončený román Zasľúbená zem (Das gelobte Land).

Hrdinami Remarqueových románov sú väčšinou mladí ľudia, ktorí sa dostanú do vírov svojej doby (vojna, inflácia, emigrácia atď.) a snažia sa z nich zachrániť hodnotu, ktorej autor pripisuje význam najväčší: obyčajný ľudský život so všetkými strasťami, nádejami a snami.

Vytlačiť (Ctrl+P) Stiahnuť v PDF

Zdroj: J.Kloudová, 24.07.2019

­­­­

Súvisiace odkazy

Čitateľský denník-Čierny obelisk
-Na západe nič nové
-Traja kamaráti
Čítanka - nenájdený žiadny úryvok z autorovej tvorby
­­­­

Erich Maria Remarque - životopis v češtine?

Českú verziu tohto životopisu nájdete na adrese:

­­­­

Diskusia k životopisu
Erich Maria Remarque
­­­­

Aktuálne poradie súťaže­

  1. Súťaž o zaujímavé ceny pre vás pripravujeme od januára 2026!
    Napriek tomu môžete aj v tomto období do našej databázy pridať vlastnú prácu.­­­­

Server info

Počítadlo: 4 307 787
Odozva: 0.01 s
Vykonaných SQL dotazov: 7
Návštevnosť: TOPlist.skSlovenský-jazyk.sk
Mapy webu Čitateľský denník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelia Dôležité informácie Podmienky používania - Vylúčenie zodpovednosti


Slovenský-jazyk.sk (alebo tiež Slovenčina.net) vznikol ako pridružený študentský portál známeho českého servera Český-jazyk.cz. Oba projekty majú rovnakého prevádzkovateľa a snažia sa svojim návštevníkom ponúknuť v čo najkvalitnejšej forme čo najviac materiálov a textov z oblasti slovenského jazyka (čitateľské denníky, čítanku, životopisy, slohové práce a v neposlednom rade tiež slovníček pojmov z literatúry a gramatiky). Vlastnoručne spracované študijné materiály (ako napríklad rozbory diel alebo interpretácie básní, eseje, výpisky z knižiek atď.) môže do našej databázy pridať ktokoľvek - text možno jednoducho pridať cez interaktívny formulár, ktorý nájdete na stránke Pridať svoju prácu. Značnú časť obsahovej náplne Slovenský-jazyk.sk tvoria odborne preložené texty do spisovnej slovenčtiny z českého servera Český-jazyk.cz.

Overovací kód Opište kód z obrázku (iný kód ↑)

Upozornenie

 

Milý návštevník servera Slovenský-jazyk.sk,

ospravedlňujeme sa, že Ti musíme zobrazovať toto hlúpe vyskakovacie okno, ale zistili sme, že je vo Tvojom internetovom prehliadači aktívny blokátor reklám, vďaka ktorým môžu dnes tieto stránky bezplatne fungovať.

Ak nechceš byť týmto oknom neustále rušený, prosíme Ťa, aby si si blokovanie reklám vypol či si aspoň pridal výnimku pre náš web.

Jedine peniaze z reklamy nám pomáhajú tieto stránky udržiavať v prevádzke a neustále je obsahovo aj rozvíjať.

Ďakujeme Ti mnohokrát za pochopenie.

tím Slovenský-jazyk.sk

 

Toto oznámenie zavrieš klávesom Esc alebo kliknutím na krížik v pravom hornom rohu.
Po zatvorení okna nedôjde k žiadnemu obmedzeniu funkčnosti servera Slovenský-jazyk.sk, avšak každé ďalšie načítanie stránky môže byť sprevádzané otvorením tohto upozornenia, ak nedôjde k odstráneniu či úprave blokovanie reklamných plôch.

­