SLOVENSKÝ JAZYK Literatúra aneb študentský underground - čitateľský denník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmov - www.slovensky-jazyk.skwww.slovencina.net Publikovanie alebo ďalšie verejné šírenie obsahu servera Slovenský-jazyk.sk je bez písomného súhlasu prevádzkovateľa výslovne zakázané! Použitie výhradne len pre osobné účely je možné.Menu

­

Remarque Erich Maria (*22.06.1898 - †25.09.1970)

­­­­

Na západe nič nové

Vojnový román Na západe nič nové, ktorý vyšiel v roku 1929, preslávil autora takpovediac za noc. V priebehu osemnástich mesiacov bol preložený do 25 jazykov a vyšiel v celkovom náklade 3,5 milióna výtlačkov. Jeho filmové spracovanie vyvolalo skutočný škandál: verejnosť bola šokovaná pravdivým, realistickým zobrazením vojny, ktorá zničila celú vtedajšiu mladú generáciu, pretože neodvratne predurčovala osudy – aj osud devätnásťročného Paula Bäumera a jeho šiestich spolužiakov, ktorí nasadzovali svoje životy v nezmyselných bojoch netušiac, že z hrozného vojnového besnenia pre nich už niet návratu.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Na západe nič nové, Remarque Erich Maria. 2020, Slov. spis., slovenčina, 200 s.

LITERÁRNY DRUH:

epika

LITERÁRNY ŽÁNER:

vojnový román

TÉMA:

Život vojaka na bojovom poli počas prvej svetovej vojny

KOMPOZÍCIA:

12 kapitol

POSTAVY:

Paul Bäumer - hlavná postava, rozprávač; pri narukovaní na vojnu spolu so svojimi kamarátmi mal len 18 rokov
Stanislaus Katczinsky (Kat) - štyridsiatnik, skúsený, kamarátsky
Albert Kropp - Paulov spolužiak, najbystrejší
Müller - Paulov spolužiak, chcel si urobiť vojnovú maturitu
Tjaden - zámočník, veľký jedák
Heie Westhus - mladý kopáč rašeliny
Detering - sedliak
Himmelstoss - desiatnik, veliaci vo výcvikovom tábore
Kantorek - Paulov triedny profesor

STRUČNÝ DEJ:

Keď sa čitateľ vnára do príbehu, Paul je na vojne už rok a rozpráva príhody z desaťtýždňového výcviku pod vedením tyranského Himmelstossa a budovanie zákopov na západnom fronte vo Francúzsku. Paul sa do kompánie dostal aj so svojimi spolužiakmi a medzi vojakmi vzniklo priateľstvo doslova na život a na smrť.

Vojaci na fronte zažívajú nepredstaviteľné hrôzy a ukazuje sa, že desiatnik Himmelstoss má strach bojovať.
Boje začali v lete a pri návrate na konci jesene ich z pôvodného počtu 150 ostalo 32. Westhus zomrel na zásah do chrbta. Počas oddychu sa Paul, kropp, Leer a Tjaden zoznámia s tromi francúzskymi dievčatami a strávia s nimi noc.

Paul dostane po dvoch rokoch dovolenku a doma zisťuje, že ľudia v Nemecku vôbec netušia, aká je vojna strašná, ale ani on sám o nej nechce hovoriť. Prepadajú ho pbavy, že po definitívnom návrate sa nebude vedieť zaradiť do starého života. Teší sa naspäť na front na kamarátov.

Paul sa po návrate skamaráti s ruskými zajatcami a úprimne ich ľutuje. Keď prvýkrát zabije vlastnými rukami vojaka, má výčitky. S Kroppom stráži francúzsku dedinu a obaja utrpia zranenie. V lazarete Kropp príde o nohu, Paul sa vylieči. Dozvedáme sa, že Detering dezertoval, ale chytili ho. Potom už ostatní kamaráti o ňom nepočuli. Nemeckí vojaci čakajú na koniec prehratej vojny. Kat to dostane do holene a Paul ho nesie k sanitárom, ktorí konštatujú smrť. Paul im neverí. Potom si všimne, že Kata zasiahla črepina do hlavy, keď ho niesol.

Nakoniec sa dozvedáme, že Paul zomrel v októbri 1918 ako posledný zo skupiny. Bolo to v pokojný deň, keď sa správa z frontu obmedzila iba na slová: Na západe nič nového...

VLASTNÉ DOJMY:

Nič smutnejšieho som nečítala. Paulova smrť sa javí zvlášť zbytočná, keďže sa udiala ku koncu vojny. V skutočnosti však bola rovnako zbytočná každá strata života mladých chlapcov, ktorí sa dobrovoľne prihlásili bojovať vo viere v dobrý koniec.

Vytlačiť (Ctrl+P) Stiahnuť v PDF

Zdroj: Gaga, 08.09.2020

­­­­

Súvisiace odkazy

Čitateľský denník-Čierny obelisk
-Na západe nič nové
-Traja kamaráti
Čítanka - nenájdený žiadny úryvok z autorovej tvorby
­­­­

Diskusia k výpisku
Erich Maria Remarque - Na západe nič nové
­­­­

Aktuálne poradie súťaže­

  1. Súťaž o zaujímavé ceny pre vás pripravujeme od januára 2026!
    Napriek tomu môžete aj v tomto období do našej databázy pridať vlastnú prácu.­­­­

Server info

Počítadlo: 4 649 013
Odozva: 0.02 s
Vykonaných SQL dotazov: 6
Návštevnosť: TOPlist.skSlovenský-jazyk.sk
Mapy webu Čitateľský denník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelia Dôležité informácie Podmienky používania - Vylúčenie zodpovednosti


Slovenský-jazyk.sk (alebo tiež Slovenčina.net) vznikol ako pridružený študentský portál známeho českého servera Český-jazyk.cz. Oba projekty majú rovnakého prevádzkovateľa a snažia sa svojim návštevníkom ponúknuť v čo najkvalitnejšej forme čo najviac materiálov a textov z oblasti slovenského jazyka (čitateľské denníky, čítanku, životopisy, slohové práce a v neposlednom rade tiež slovníček pojmov z literatúry a gramatiky). Vlastnoručne spracované študijné materiály (ako napríklad rozbory diel alebo interpretácie básní, eseje, výpisky z knižiek atď.) môže do našej databázy pridať ktokoľvek - text možno jednoducho pridať cez interaktívny formulár, ktorý nájdete na stránke Pridať svoju prácu. Značnú časť obsahovej náplne Slovenský-jazyk.sk tvoria odborne preložené texty do spisovnej slovenčtiny z českého servera Český-jazyk.cz.

Overovací kód Opište kód z obrázku (iný kód ↑)

Upozornenie

 

Milý návštevník servera Slovenský-jazyk.sk,

ospravedlňujeme sa, že Ti musíme zobrazovať toto hlúpe vyskakovacie okno, ale zistili sme, že je vo Tvojom internetovom prehliadači aktívny blokátor reklám, vďaka ktorým môžu dnes tieto stránky bezplatne fungovať.

Ak nechceš byť týmto oknom neustále rušený, prosíme Ťa, aby si si blokovanie reklám vypol či si aspoň pridal výnimku pre náš web.

Jedine peniaze z reklamy nám pomáhajú tieto stránky udržiavať v prevádzke a neustále je obsahovo aj rozvíjať.

Ďakujeme Ti mnohokrát za pochopenie.

tím Slovenský-jazyk.sk

 

Toto oznámenie zavrieš klávesom Esc alebo kliknutím na krížik v pravom hornom rohu.
Po zatvorení okna nedôjde k žiadnemu obmedzeniu funkčnosti servera Slovenský-jazyk.sk, avšak každé ďalšie načítanie stránky môže byť sprevádzané otvorením tohto upozornenia, ak nedôjde k odstráneniu či úprave blokovanie reklamných plôch.

­