SLOVENSKÝ JAZYK Literatúra aneb študentský underground - čitateľský denník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmov - www.slovensky-jazyk.skwww.slovencina.net Publikovanie alebo ďalšie verejné šírenie obsahu servera Slovenský-jazyk.sk je bez písomného súhlasu prevádzkovateľa výslovne zakázané! Použitie výhradne len pre osobné účely je možné.Menu

­

Remarque Erich Maria (*22.06.1898 - †25.09.1970)

­­­­

Čierny obelisk

Čierny obelisk je román Ericha Maria Remarqua z roku 1956. Odohráva sa v Nemecku na začiatku dvadsiatych rokov 20. storočia, v čase, keď v krajine vládne hyperinflácia. Prináša pohľad mladého človeka, poznamenaného vojnou, na svet a jeho problémy.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Čierny obelisk, Remarque Erich Maria, 2000, Slovenský spisovateľ, slovenčina, 325 s.

STRUČNÝ DEJ:

Kniha rozpráva o mladíkovi menom Ludwig Bodmer, ktorý prežil prvú svetovú vojnu a v medzivojnovom období predáva náhrobky vo firme Kroll a synovia. Firma vlastní čierny obelisk, okolo ktorého sa vlastne tak trochu všetko točí. Ludwig dochádza do neďalekého blázinca za schizofrénnou Izabelou, ktorá sa v skutočnosti volá Genevieva a potom, čo sa vylieči z liečebne, odchádza a Luwiga nespoznáva.

Ludwigov priateľ a spolupracovník Kroll má pomer s manžekou ich suseda mäsiara Watzka a jeho brat nemôže Ludwiga vystáť.

Kniha popisuje časť života ľudí žijúcich v jednom malom nemeckom meste medzi vojnami. V pozadí sa nenápadne objavuje inflácia, kedy sa ceny šplhajú do biliónov a nástup fašistov k moci. Ludwig nakoniec opúšťa mesto a odchádza do Berlína, a len z počutia sa dozvedá, kedy ktorý z jeho priateľov padol.

Vytlačiť (Ctrl+P) Stiahnuť v PDF

Zdroj: Eva, 19.02.2021

­­­­

Súvisiace odkazy

Čitateľský denník-Čierny obelisk
-Na západe nič nové
-Traja kamaráti
Čítanka - nenájdený žiadny úryvok z autorovej tvorby
­­­­

Výpisok Čierny obelisk v češtine?

Českú verziu tohto výpisku nájdete na adrese:

­­­­

Diskusia k výpisku
Erich Maria Remarque - Čierny obelisk
­­­­

Aktuálne poradie súťaže­

  1. Súťaž o zaujímavé ceny pre vás pripravujeme od januára 2026!
    Napriek tomu môžete aj v tomto období do našej databázy pridať vlastnú prácu.­­­­

Server info

Počítadlo: 5 940 942
Odozva: 0.01 s
Vykonaných SQL dotazov: 6
Návštevnosť: TOPlist.skSlovenský-jazyk.sk
Mapy webu Čitateľský denník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelia Dôležité informácie Podmienky používania - Vylúčenie zodpovednosti


Slovenský-jazyk.sk (alebo tiež Slovenčina.net) vznikol ako pridružený študentský portál známeho českého servera Český-jazyk.cz. Oba projekty majú rovnakého prevádzkovateľa a snažia sa svojim návštevníkom ponúknuť v čo najkvalitnejšej forme čo najviac materiálov a textov z oblasti slovenského jazyka (čitateľské denníky, čítanku, životopisy, slohové práce a v neposlednom rade tiež slovníček pojmov z literatúry a gramatiky). Vlastnoručne spracované študijné materiály (ako napríklad rozbory diel alebo interpretácie básní, eseje, výpisky z knižiek atď.) môže do našej databázy pridať ktokoľvek - text možno jednoducho pridať cez interaktívny formulár, ktorý nájdete na stránke Pridať svoju prácu. Značnú časť obsahovej náplne Slovenský-jazyk.sk tvoria odborne preložené texty do spisovnej slovenčtiny z českého servera Český-jazyk.cz.

Overovací kód Opište kód z obrázku (iný kód ↑)