SLOVENSKÝ JAZYK Literatúra aneb študentský underground - čitateľský denník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmov - www.slovensky-jazyk.skwww.slovencina.net Publikovanie alebo ďalšie verejné šírenie obsahu servera Slovenský-jazyk.sk je bez písomného súhlasu prevádzkovateľa výslovne zakázané! Použitie výhradne len pre osobné účely je možné.Menu

­

Remarque Erich Maria (*22.06.1898 - †25.09.1970)

­­­­

Čierny obelisk

Čierny obelisk je román Ericha Maria Remarqua z roku 1956. Odohráva sa v Nemecku na začiatku dvadsiatych rokov 20. storočia, v čase, keď v krajine vládne hyperinflácia. Prináša pohľad mladého človeka, poznamenaného vojnou, na svet a jeho problémy.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Čierny obelisk, Remarque Erich Maria, 2000, Slovenský spisovateľ, slovenčina, 325 s.

STRUČNÝ DEJ:

Kniha rozpráva o mladíkovi menom Ludwig Bodmer, ktorý prežil prvú svetovú vojnu a v medzivojnovom období predáva náhrobky vo firme Kroll a synovia. Firma vlastní čierny obelisk, okolo ktorého sa vlastne tak trochu všetko točí. Ludwig dochádza do neďalekého blázinca za schizofrénnou Izabelou, ktorá sa v skutočnosti volá Genevieva a potom, čo sa vylieči z liečebne, odchádza a Luwiga nespoznáva.

Ludwigov priateľ a spolupracovník Kroll má pomer s manžekou ich suseda mäsiara Watzka a jeho brat nemôže Ludwiga vystáť.

Kniha popisuje časť života ľudí žijúcich v jednom malom nemeckom meste medzi vojnami. V pozadí sa nenápadne objavuje inflácia, kedy sa ceny šplhajú do biliónov a nástup fašistov k moci. Ludwig nakoniec opúšťa mesto a odchádza do Berlína, a len z počutia sa dozvedá, kedy ktorý z jeho priateľov padol.

Vytlačiť (Ctrl+P) Stiahnuť v PDF

Zdroj: Eva, 19.02.2021

­­­­

Súvisiace odkazy

Čitateľský denník-Čierny obelisk
-Na západe nič nové
-Traja kamaráti
Čítanka - nenájdený žiadny úryvok z autorovej tvorby
­­­­

Výpisok Čierny obelisk v češtine?

Českú verziu tohto výpisku nájdete na adrese:

­­­­

Diskusia k výpisku
Erich Maria Remarque - Čierny obelisk
­­­­

Aktuálne poradie súťaže­

  1. Súťaž o zaujímavé ceny pre vás pripravujeme od januára 2026!
    Napriek tomu môžete aj v tomto období do našej databázy pridať vlastnú prácu.­­­­

Server info

Počítadlo: 4 648 820
Odozva: 0.01 s
Vykonaných SQL dotazov: 6
Návštevnosť: TOPlist.skSlovenský-jazyk.sk
Mapy webu Čitateľský denník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelia Dôležité informácie Podmienky používania - Vylúčenie zodpovednosti


Slovenský-jazyk.sk (alebo tiež Slovenčina.net) vznikol ako pridružený študentský portál známeho českého servera Český-jazyk.cz. Oba projekty majú rovnakého prevádzkovateľa a snažia sa svojim návštevníkom ponúknuť v čo najkvalitnejšej forme čo najviac materiálov a textov z oblasti slovenského jazyka (čitateľské denníky, čítanku, životopisy, slohové práce a v neposlednom rade tiež slovníček pojmov z literatúry a gramatiky). Vlastnoručne spracované študijné materiály (ako napríklad rozbory diel alebo interpretácie básní, eseje, výpisky z knižiek atď.) môže do našej databázy pridať ktokoľvek - text možno jednoducho pridať cez interaktívny formulár, ktorý nájdete na stránke Pridať svoju prácu. Značnú časť obsahovej náplne Slovenský-jazyk.sk tvoria odborne preložené texty do spisovnej slovenčtiny z českého servera Český-jazyk.cz.

Overovací kód Opište kód z obrázku (iný kód ↑)

Upozornenie

 

Milý návštevník servera Slovenský-jazyk.sk,

ospravedlňujeme sa, že Ti musíme zobrazovať toto hlúpe vyskakovacie okno, ale zistili sme, že je vo Tvojom internetovom prehliadači aktívny blokátor reklám, vďaka ktorým môžu dnes tieto stránky bezplatne fungovať.

Ak nechceš byť týmto oknom neustále rušený, prosíme Ťa, aby si si blokovanie reklám vypol či si aspoň pridal výnimku pre náš web.

Jedine peniaze z reklamy nám pomáhajú tieto stránky udržiavať v prevádzke a neustále je obsahovo aj rozvíjať.

Ďakujeme Ti mnohokrát za pochopenie.

tím Slovenský-jazyk.sk

 

Toto oznámenie zavrieš klávesom Esc alebo kliknutím na krížik v pravom hornom rohu.
Po zatvorení okna nedôjde k žiadnemu obmedzeniu funkčnosti servera Slovenský-jazyk.sk, avšak každé ďalšie načítanie stránky môže byť sprevádzané otvorením tohto upozornenia, ak nedôjde k odstráneniu či úprave blokovanie reklamných plôch.

­