SLOVENSKÝ JAZYK Literatúra aneb študentský underground - čitateľský denník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmov - www.slovensky-jazyk.skwww.slovencina.net Publikovanie alebo ďalšie verejné šírenie obsahu servera Slovenský-jazyk.sk je bez písomného súhlasu prevádzkovateľa výslovne zakázané! Použitie výhradne len pre osobné účely je možné.Menu

­

Remarque Erich Maria (*22.06.1898 - †25.09.1970)

­­­­

Traja kamaráti

Robby, Otto a Gottfried sa stali priateľmi na život a na smrť počas prvej svetovej vojny. Ako demobilizovaní vojaci nemali v povojnovom Nemecku život ľahký. Kamarátstvo im však pomáha obstáť v boji o živobytie a dokážu sa postarať aj o dievča jedného z nich, keď stratí zamestnanie a ťažko ochorie.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydala Smena, vydavateľstvo SÚV ČSM v Bratislave roku 1965 v edícii Máj. Z nemeckého opriginálu Drei Kameraden preložila dr. Nora Krausová. Počet strán 416.

STRUČNÝ OBSAH:

Robert Lohkamp, Otto Köster a Gottfried Lenz sa stali priateľmi na život a na smrť za prvej svetovej vojny. Žijú v povojnovom rozvrátenom a vyhladovanom Nemecku, kde panuje bieda, utrpenie a zúfalstvo ľudí, a kde sa život akýmsi spôsobom scvrkol na úbohý boj o holú existenciu.

Köster vlastní autodielňu "Köster a spol", v ktorej všetci traja spoločne pracujú. Občas sa zúčastnia pretekov so svojím pretekárskym autom "Karlom, prízrakom ciest".

Jedného dňa sa pri jazde zoznámia s mladou ženou Patrice Hollmanovou. Robert sa s ňou začne schádzať a zamilujú sa do seba. Udržať autodielňu v tejto dobe nie je ľahké, preto si kamaráti kúpia v dražbe taxík a snažia sa o privýrobok.

Keď je Robert s Patrice na dovolenke, "Pat" dostane náhle záchvat s chrlením krvi. Vrátia sa teda do mesta. Patricin stav sa ale rapídne zhoršuje, a tak odchádza do sanatória v horách, kde ju Robert navštevuje.

Gottfried je na ulici zastrelený neznámym mladíkom. Po jeho pohrebe Robert a Otto nestačia na prevádzku autodielne a sú nútení ju predať. Krátko potom, ako dovŕšenie nedobrého osudu, dostáva Robert telegram od Pat. Jej stav je kritický. Obaja kamaráti sa vydávajú za ňou. Sú si vedomí nedostatku peňazí na zaplatenie sanatória. V takej zúfalej situácii sa Otto odhodlá predať ich milovaného "Karla". Zbytočne. Patrice nadránom v sanatóriu umiera.

VLASTNÝ NÁZOR:

Keď som čítala túto knižku, mala som čo robiť, aby som udržala svoje emócie. Štýl, ktorým Erich Maria Remarque píše, sa mi páčil už od prvej knihy, ktorú som od neho čítala. Myslím si, že hoci niekto môže povedať, že je to smutný román, plný negativity, presvitali tu lúče nádeje, lásky a priateľstva, a to skutočne zdôraznilo dôležitosť týchto javov...

Vytlačiť (Ctrl+P) Stiahnuť v PDF

Zdroj: morfium, 14.02.2019

­­­­

Súvisiace odkazy

Čitateľský denník-Čierny obelisk
-Na západe nič nové
-Traja kamaráti
Čítanka - nenájdený žiadny úryvok z autorovej tvorby
­­­­

Výpisok Traja kamaráti v češtine?

Českú verziu tohto výpisku nájdete na adrese:

­­­­

Diskusia k výpisku
Erich Maria Remarque - Traja kamaráti
­­­­

Aktuálne poradie súťaže­

  1. Súťaž o zaujímavé ceny pre vás pripravujeme od januára 2026!
    Napriek tomu môžete aj v tomto období do našej databázy pridať vlastnú prácu.­­­­

Server info

Počítadlo: 4 639 895
Odozva: 0.01 s
Vykonaných SQL dotazov: 6
Návštevnosť: TOPlist.skSlovenský-jazyk.sk
Mapy webu Čitateľský denník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelia Dôležité informácie Podmienky používania - Vylúčenie zodpovednosti


Slovenský-jazyk.sk (alebo tiež Slovenčina.net) vznikol ako pridružený študentský portál známeho českého servera Český-jazyk.cz. Oba projekty majú rovnakého prevádzkovateľa a snažia sa svojim návštevníkom ponúknuť v čo najkvalitnejšej forme čo najviac materiálov a textov z oblasti slovenského jazyka (čitateľské denníky, čítanku, životopisy, slohové práce a v neposlednom rade tiež slovníček pojmov z literatúry a gramatiky). Vlastnoručne spracované študijné materiály (ako napríklad rozbory diel alebo interpretácie básní, eseje, výpisky z knižiek atď.) môže do našej databázy pridať ktokoľvek - text možno jednoducho pridať cez interaktívny formulár, ktorý nájdete na stránke Pridať svoju prácu. Značnú časť obsahovej náplne Slovenský-jazyk.sk tvoria odborne preložené texty do spisovnej slovenčtiny z českého servera Český-jazyk.cz.

Overovací kód Opište kód z obrázku (iný kód ↑)

Upozornenie

 

Milý návštevník servera Slovenský-jazyk.sk,

ospravedlňujeme sa, že Ti musíme zobrazovať toto hlúpe vyskakovacie okno, ale zistili sme, že je vo Tvojom internetovom prehliadači aktívny blokátor reklám, vďaka ktorým môžu dnes tieto stránky bezplatne fungovať.

Ak nechceš byť týmto oknom neustále rušený, prosíme Ťa, aby si si blokovanie reklám vypol či si aspoň pridal výnimku pre náš web.

Jedine peniaze z reklamy nám pomáhajú tieto stránky udržiavať v prevádzke a neustále je obsahovo aj rozvíjať.

Ďakujeme Ti mnohokrát za pochopenie.

tím Slovenský-jazyk.sk

 

Toto oznámenie zavrieš klávesom Esc alebo kliknutím na krížik v pravom hornom rohu.
Po zatvorení okna nedôjde k žiadnemu obmedzeniu funkčnosti servera Slovenský-jazyk.sk, avšak každé ďalšie načítanie stránky môže byť sprevádzané otvorením tohto upozornenia, ak nedôjde k odstráneniu či úprave blokovanie reklamných plôch.

­