SLOVENSKÝ JAZYK Literatúra aneb študentský underground - čitateľský denník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmov - www.slovensky-jazyk.skwww.slovencina.net Publikovanie alebo ďalšie verejné šírenie obsahu servera Slovenský-jazyk.sk je bez písomného súhlasu prevádzkovateľa výslovne zakázané! Použitie výhradne len pre osobné účely je možné.Menu

­­­­
Hodnotenie práce slohovky

Aktuálna známka: ---
Hodnotené: 0x Prosím, ohodnoť prácu

Zvláštny dom

Dom, ktorý budem popisovať, sa nachádza v Humpolci na rohu ulíc Panskodomskej a Dvorskej. Zaujal ma svojim tajomnom a zvláštnou atmosférou.

Jeho majiteľom bol predtým pán Pokštefl. Ten mal tiež na prízemí domu malé mäsiarstvo. Počas nasledujúcich rokov táto stavba niekoľkokrát zmenila majiteľa a postupne schátrala. Dom má štvorcový pôdorys, prízemie a prvé poschodie oddeľujú drevené stropy, ktoré sú prelezené červotočmi. Na prvý pohľad sa zdá, že akonáhle na ne človek vstúpi, preborí sa. Múry domu postavili z kameňa a úlomkov tehál, čo je pri pohľade zvonku okamžite zrejmé, pretože už nemajú na sebe veľa omietky. Bočná časť budovy, obrátená na západ, musí byť podopretá dlhými kolmi, aby sa nezrútila. Ale aj napriek tomu je táto stena veľmi vychýlená smerom k zemi.

Vytlčené drevené okná sú otvorené dokorán a väčšina z nich visí len na jednom pánte. Keď fúka vietor, strašidelne škrípu a narážajú do múrov, čím spôsobujú zvuky, pri ktorých okoloidúcim naskakuje husia koža. Obzvlášť v noci nie je vôbec príjemné prejsť touto ulicou.

Z jedného okna ešte stále visí zažltnutá záclona ako pripomienka toho, že v tomto dome žili a bývali ľudia. Naozaj zaujímavým dojmom pôsobí to, že na holých múroch sú vidieť zamurované okná. Tieto miesta sú rozoznateľné podľa klenutých oblúkov.

Ďalšou pripomienkou pôvodných majiteľov domu je starý obchodík na prízemí. Za malým zaprášeným výkladom zostal ešte starý sklenený hrnček a stiahnutú zhrdzavenú roletu už asi nikdy nikto nevytiahne.

Dom má veľmi zvláštne tvarovanú strechu. Je podobná strechám domov v najstaršej časti mesta. Bohužiaľ na nej už zahlodal zub času. Niektoré tašky chýbajú a jedna jej časť sa už prepadla, takže je vidieť až na povalu, kde sa povaľujú staré spráchnivené trámy.

To, že sa vo vnútri kedysi kúrilo, dokazujú dva pôvodne krásne komíny. Jeden z nich vyzerá tak strašne, že mám pocit, že vďaka najmenšiemu pohybu v dome spadne.

Pred touto pochybne vyzerajúcou stavbou sa nachádza menšia "záhradka". Rozhodne sa nedá porovnávať so záhradami, ktoré vidíme dnes. V hustej spleti stromov, kríkov a buriny skoro ani nie je vidieť zhrdzavený, nahnutý, rozpadajúci sa plot.

Z rozprávania môjho pradeda viem, že to kedysi býval veľmi pekný dom. Za jeho múrmi prežilo svoj život mnoho ľudí, odohralo sa tu mnoho osudov. Dom však stojí ďalej a nesie v sebe množstvo neodkrytých tajomstiev...

Vytlačiť (Ctrl+P) Stiahnuť v PDF

Zdroj: Peeta, 03.04.2024

­­­­

Slohová práca Zvláštny dom v češtine?

Českú verziu tejto slohovej práce nájdete na adrese:

­­­­

Diskusia ku slohové práci
Zvláštny dom
­­­­

Aktuálne poradie súťaže­

  1. Súťaž o zaujímavé ceny pre vás pripravujeme od januára 2026!
    Napriek tomu môžete aj v tomto období do našej databázy pridať vlastnú prácu.­­­­

Server info

Počítadlo: 5 851 817
Odozva: 0.01 s
Vykonaných SQL dotazov: 3
Návštevnosť: TOPlist.skSlovenský-jazyk.sk
Mapy webu Čitateľský denník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelia Dôležité informácie Podmienky používania - Vylúčenie zodpovednosti


Slovenský-jazyk.sk (alebo tiež Slovenčina.net) vznikol ako pridružený študentský portál známeho českého servera Český-jazyk.cz. Oba projekty majú rovnakého prevádzkovateľa a snažia sa svojim návštevníkom ponúknuť v čo najkvalitnejšej forme čo najviac materiálov a textov z oblasti slovenského jazyka (čitateľské denníky, čítanku, životopisy, slohové práce a v neposlednom rade tiež slovníček pojmov z literatúry a gramatiky). Vlastnoručne spracované študijné materiály (ako napríklad rozbory diel alebo interpretácie básní, eseje, výpisky z knižiek atď.) môže do našej databázy pridať ktokoľvek - text možno jednoducho pridať cez interaktívny formulár, ktorý nájdete na stránke Pridať svoju prácu. Značnú časť obsahovej náplne Slovenský-jazyk.sk tvoria odborne preložené texty do spisovnej slovenčtiny z českého servera Český-jazyk.cz.

Overovací kód Opište kód z obrázku (iný kód ↑)