SLOVENSKÝ JAZYK Literatúra aneb študentský underground - čitateľský denník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmov - www.slovensky-jazyk.skwww.slovencina.net Publikovanie alebo ďalšie verejné šírenie obsahu servera Slovenský-jazyk.sk je bez písomného súhlasu prevádzkovateľa výslovne zakázané! Použitie výhradne len pre osobné účely je možné.Menu

­­­­

Tristram a Izalda

  • inšpirované oveľa známejším eposom Tristan a Isolda

Jedna z najznámejších stredovekých povestí, ktorú zo severného Škótska prevzali Kelti a postupne sa rozšírila do záoadnej a strednej Európy. Je to príbeh bezpodmienečnej lásky, ktorú nezastavia žiadne prekážky a je ukončená až smrťou.

Starý král Mark je donútený oženiť sa, posiela teda udatného synovce Tristrama, aby mu priviezol nevestu. Má ju hľadať podľa zlatého vlasu, ktorý vypadol dvom lastovičkám. Vlas patrí írskej princeznej Izalde. Tá nie je Tristramovi neznáma. Zabol totiž jej strýka v boji za práva strýka svojho - Marka. Izalda ho preto nenávidí.

Znovu sa s Tristramom stretla vtedy, keď zabil draka ohrozujúceho kráľovstvo jej otca. Vtedy sa jej nenávisť začína meniť na sympatie. Izaldina matka tajne pripraví čarovný nápoj lásky, ktorý má vypiť Izalda a kráľ Mark po svadbe, cestou ho však vypijú Izalda a Tristram a vzniká tak láska na život a na smrť. Pretrváva aj po uplynutí štyroch rokov, kedy by už účinky nápoja mali pominúť.

Láska je silnejšia než všetky konvencie a vedie milencov k podvádzaniu Marka. Hlboká láska nekončí ani sobášom Tristrama s inou Izaldou, bielorukou.

Keď bol Tristram smrteľne zranený, posiela po svoju Izaldu, aby ho uzdravila, tá však prichádza neskoro. Tristram umrie žiaľom, oklamaný nepravdivou správou žiarlivej manželky, ktorá mu oznamuje, že Izalda nepríde. Pri mŕtvom Tristramovi potom umiera zúfalstvom, že prišla neskoro, aj samotná Izalda.

Vytlačiť (Ctrl+P) Stiahnuť v PDF

Zdroj: Mišule, 12.01.2021

­­­­

Výpisok Tristram a Izalda v češtine?

Českú verziu tohto výpisku nájdete na adrese:

­­­­

Diskusia k výpisku
neznámy autor - Tristram a Izalda
­­­­

Aktuálne poradie súťaže­

  1. Súťaž o zaujímavé ceny pre vás pripravujeme od januára 2026!
    Napriek tomu môžete aj v tomto období do našej databázy pridať vlastnú prácu.­­­­

Server info

Počítadlo: 4 649 184
Odozva: 0.01 s
Vykonaných SQL dotazov: 6
Návštevnosť: TOPlist.skSlovenský-jazyk.sk
Mapy webu Čitateľský denník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelia Dôležité informácie Podmienky používania - Vylúčenie zodpovednosti


Slovenský-jazyk.sk (alebo tiež Slovenčina.net) vznikol ako pridružený študentský portál známeho českého servera Český-jazyk.cz. Oba projekty majú rovnakého prevádzkovateľa a snažia sa svojim návštevníkom ponúknuť v čo najkvalitnejšej forme čo najviac materiálov a textov z oblasti slovenského jazyka (čitateľské denníky, čítanku, životopisy, slohové práce a v neposlednom rade tiež slovníček pojmov z literatúry a gramatiky). Vlastnoručne spracované študijné materiály (ako napríklad rozbory diel alebo interpretácie básní, eseje, výpisky z knižiek atď.) môže do našej databázy pridať ktokoľvek - text možno jednoducho pridať cez interaktívny formulár, ktorý nájdete na stránke Pridať svoju prácu. Značnú časť obsahovej náplne Slovenský-jazyk.sk tvoria odborne preložené texty do spisovnej slovenčtiny z českého servera Český-jazyk.cz.

Overovací kód Opište kód z obrázku (iný kód ↑)

Upozornenie

 

Milý návštevník servera Slovenský-jazyk.sk,

ospravedlňujeme sa, že Ti musíme zobrazovať toto hlúpe vyskakovacie okno, ale zistili sme, že je vo Tvojom internetovom prehliadači aktívny blokátor reklám, vďaka ktorým môžu dnes tieto stránky bezplatne fungovať.

Ak nechceš byť týmto oknom neustále rušený, prosíme Ťa, aby si si blokovanie reklám vypol či si aspoň pridal výnimku pre náš web.

Jedine peniaze z reklamy nám pomáhajú tieto stránky udržiavať v prevádzke a neustále je obsahovo aj rozvíjať.

Ďakujeme Ti mnohokrát za pochopenie.

tím Slovenský-jazyk.sk

 

Toto oznámenie zavrieš klávesom Esc alebo kliknutím na krížik v pravom hornom rohu.
Po zatvorení okna nedôjde k žiadnemu obmedzeniu funkčnosti servera Slovenský-jazyk.sk, avšak každé ďalšie načítanie stránky môže byť sprevádzané otvorením tohto upozornenia, ak nedôjde k odstráneniu či úprave blokovanie reklamných plôch.

­