SLOVENSKÝ JAZYK Literatúra aneb študentský underground - čitateľský denník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmov - www.slovensky-jazyk.skwww.slovencina.net Publikovanie alebo ďalšie verejné šírenie obsahu servera Slovenský-jazyk.sk je bez písomného súhlasu prevádzkovateľa výslovne zakázané! Použitie výhradne len pre osobné účely je možné.Menu

­­­­

Epos o Gilgamešovi

Dochovaný text Eposu o Gilgamešovi má za sebou dlhú dobu vývoja. Hlavný hrdina, Gilgameš z mesta Uruku, bol zrejme historickou postavou. Počiatky tematického cyklu siahajú až do konca tretieho tisícročia p.n.l., kedy vznikli a ústne sa tradovali príbehy o hrdinovi Gilgamešovi, ktoré boli neskôr spísané v sumerčine. V období starobabylonskom dostali príbehy jednotnú epickú kompozíciu a boli rozšírené o ďalšie. Vrcholná a záverečná verzia Eposu o Gilgamešovi, takzvaná kanonická alebo štandardná babylonská verzia (zapísaná na 12 tabuľkách), sa dochovala predovšetkým v textoch z knižnice panovníka asýrskej ríše Aššurbanipala (668-627 p.n.l.).

Ide o najstaršie dielo vo svetovej literatúre, pôvodne hrdinské spevy. Hlavnou postavou je kráľ Gilgameš, sumerský vládca, bytosť z dvoch tretín božská, z jednej ľudská.
Obyvatelia mesta Uruk sa sťažujú na krutého vládcu Gilgameša a prosia bohov o odpustenie. Bohovia stvoria polodivocha, siláka Enkidua. Enkidu sa stretáva v boji s Gilgamešom a vyhráva ho. Stávajú sa z nich priatelia.
Spoločne cestujú do libanonských hôr zničiť krutého obra, strážcu cédrového lesa Chuvau.

Do Gilgameša sa zamiluje bohyňa Ištar, ten jej lásku ale neopätuje a je zato potrestaný - na zem prichádza nebeský býk. Gilgameš a Enkidu ho zabijú, Enkidu je za urážku bohyne prekliaty a umiera.

Gilgameš v žiali nad smrťou svojho priateľa hľadá tajomstvo večného života na púšti u jediného nesmrteľného človeka - Uta. Gilgameš ale nesmrteľnosť nezíska. Unavený nevydrží bdieť šesť dní a sedem nocí.

Vracia sa do mesta Uruku a rozpráva sa s dušou Enkidua z podsvetia. Zisťuje, že nato, aby meno človeka nikdy neupadlo do zabudnutia, nemusí žiť večne, ale môže ho zachovať svojimi činmi.

Vytlačiť (Ctrl+P) Stiahnuť v PDF

Vložené: 03.07.2019

­­­­

Súvisiace odkazy

Čitateľský denník - nenájdený žiadny ďalší obsah z autorovej tvorby
Čítanka-Anička, dušička, kde si bola
-Išli hudci horou
-Ja som bača veľmi starý
-Ten prešpurský mýtny
Životopisy - autorov životopis nenájdený
­­­­

Výpisok Epos o Gilgamešovi v češtine?

Českú verziu tohto výpisku nájdete na adrese:

­­­­

Diskusia k výpisku
neznámy autor - Epos o Gilgamešovi

Aktuálne poradie súťaže­

  1. Súťaž o zaujímavé ceny pre vás pripravujeme od januára 2021!
    Napriek tomu môžete aj v tomto období do našej databázy pridať vlastnú prácu.
Server info

Počítadlo: 1 013 105
Odozva: 0.01 s
Vykonaných SQL dotazov: 8
Návštevnosť: TOPlist.skSlovenský-jazyk.sk
Mapy webu Čitateľský denník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelia Dôležité informácie Podmienky používania - Vylúčenie zodpovednosti


Slovenský-jazyk.sk (alebo tiež Slovenčina.net) vznikol ako pridružený študentský portál známeho českého servera Český-jazyk.cz. Oba projekty majú rovnakého prevádzkovateľa a snažia sa svojim návštevníkom ponúknuť v čo najkvalitnejšej forme čo najviac materiálov a textov z oblasti slovenského jazyka (čitateľské denníky, čítanku, životopisy, slohové práce a v neposlednom rade tiež slovníček pojmov z literatúry a gramatiky). Vlastnoručne spracované študijné materiály (ako napríklad rozbory diel alebo interpretácie básní, eseje, výpisky z knižiek atď.) môže do našej databázy pridať ktokoľvek - text možno jednoducho pridať cez interaktívny formulár, ktorý nájdete na stránke Pridať svoju prácu. Značnú časť obsahovej náplne Slovenský-jazyk.sk tvoria odborne preložené texty do spisovnej slovenčtiny z českého servera Český-jazyk.cz.

Overovací kód Opište kód z obrázku (iný kód ↑)