SLOVENSKÝ JAZYK Literatúra aneb študentský underground - čitateľský denník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmov - www.slovensky-jazyk.skwww.slovencina.net Publikovanie alebo ďalšie verejné šírenie obsahu servera Slovenský-jazyk.sk je bez písomného súhlasu prevádzkovateľa výslovne zakázané! Použitie výhradne len pre osobné účely je možné.Menu

­­­­

Epos o Gilgamešovi

Dochovaný text Eposu o Gilgamešovi má za sebou dlhú dobu vývoja. Hlavný hrdina, Gilgameš z mesta Uruku, bol zrejme historickou postavou. Počiatky tematického cyklu siahajú až do konca tretieho tisícročia p.n.l., kedy vznikli a ústne sa tradovali príbehy o hrdinovi Gilgamešovi, ktoré boli neskôr spísané v sumerčine. V období starobabylonskom dostali príbehy jednotnú epickú kompozíciu a boli rozšírené o ďalšie. Vrcholná a záverečná verzia Eposu o Gilgamešovi, takzvaná kanonická alebo štandardná babylonská verzia (zapísaná na 12 tabuľkách), sa dochovala predovšetkým v textoch z knižnice panovníka asýrskej ríše Aššurbanipala (668-627 p.n.l.).

Ide o najstaršie dielo vo svetovej literatúre, pôvodne hrdinské spevy. Hlavnou postavou je kráľ Gilgameš, sumerský vládca, bytosť z dvoch tretín božská, z jednej ľudská.
Obyvatelia mesta Uruk sa sťažujú na krutého vládcu Gilgameša a prosia bohov o odpustenie. Bohovia stvoria polodivocha, siláka Enkidua. Enkidu sa stretáva v boji s Gilgamešom a vyhráva ho. Stávajú sa z nich priatelia.
Spoločne cestujú do libanonských hôr zničiť krutého obra, strážcu cédrového lesa Chuvau.

Do Gilgameša sa zamiluje bohyňa Ištar, ten jej lásku ale neopätuje a je zato potrestaný - na zem prichádza nebeský býk. Gilgameš a Enkidu ho zabijú, Enkidu je za urážku bohyne prekliaty a umiera.

Gilgameš v žiali nad smrťou svojho priateľa hľadá tajomstvo večného života na púšti u jediného nesmrteľného človeka - Uta. Gilgameš ale nesmrteľnosť nezíska. Unavený nevydrží bdieť šesť dní a sedem nocí.

Vracia sa do mesta Uruku a rozpráva sa s dušou Enkidua z podsvetia. Zisťuje, že nato, aby meno človeka nikdy neupadlo do zabudnutia, nemusí žiť večne, ale môže ho zachovať svojimi činmi.

Vytlačiť (Ctrl+P) Stiahnuť v PDF

Vložené: 03.07.2019

­­­­

Výpisok Epos o Gilgamešovi v češtine?

Českú verziu tohto výpisku nájdete na adrese:

­­­­

Diskusia k výpisku
neznámy autor - Epos o Gilgamešovi
­­­­

Aktuálne poradie súťaže­

  1. Súťaž o zaujímavé ceny pre vás pripravujeme od januára 2023!
    Napriek tomu môžete aj v tomto období do našej databázy pridať vlastnú prácu.­­­­

Server info

Počítadlo: 2 987 214
Odozva: 0.01 s
Vykonaných SQL dotazov: 6
Návštevnosť: TOPlist.skSlovenský-jazyk.sk
Mapy webu Čitateľský denník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelia Dôležité informácie Podmienky používania - Vylúčenie zodpovednosti


Slovenský-jazyk.sk (alebo tiež Slovenčina.net) vznikol ako pridružený študentský portál známeho českého servera Český-jazyk.cz. Oba projekty majú rovnakého prevádzkovateľa a snažia sa svojim návštevníkom ponúknuť v čo najkvalitnejšej forme čo najviac materiálov a textov z oblasti slovenského jazyka (čitateľské denníky, čítanku, životopisy, slohové práce a v neposlednom rade tiež slovníček pojmov z literatúry a gramatiky). Vlastnoručne spracované študijné materiály (ako napríklad rozbory diel alebo interpretácie básní, eseje, výpisky z knižiek atď.) môže do našej databázy pridať ktokoľvek - text možno jednoducho pridať cez interaktívny formulár, ktorý nájdete na stránke Pridať svoju prácu. Značnú časť obsahovej náplne Slovenský-jazyk.sk tvoria odborne preložené texty do spisovnej slovenčtiny z českého servera Český-jazyk.cz.

Overovací kód Opište kód z obrázku (iný kód ↑)

Upozornenie

 

Milý návštevník servera Slovenský-jazyk.sk,

ospravedlňujeme sa, že Ti musíme zobrazovať toto hlúpe vyskakovacie okno, ale zistili sme, že je vo Tvojom internetovom prehliadači aktívny blokátor reklám, vďaka ktorým môžu dnes tieto stránky bezplatne fungovať.

Ak nechceš byť týmto oknom neustále rušený, prosíme Ťa, aby si si blokovanie reklám vypol či si aspoň pridal výnimku pre náš web.

Jedine peniaze z reklamy nám pomáhajú tieto stránky udržiavať v prevádzke a neustále je obsahovo aj rozvíjať.

Ďakujeme Ti mnohokrát za pochopenie.

tím Slovenský-jazyk.sk

 

Toto oznámenie zavrieš klávesom Esc alebo kliknutím na krížik v pravom hornom rohu.
Po zatvorení okna nedôjde k žiadnemu obmedzeniu funkčnosti servera Slovenský-jazyk.sk, avšak každé ďalšie načítanie stránky môže byť sprevádzané otvorením tohto upozornenia, ak nedôjde k odstráneniu či úprave blokovanie reklamných plôch.

­