SLOVENSKÝ JAZYK Literatúra aneb študentský underground - čitateľský denník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmov - www.slovensky-jazyk.skwww.slovencina.net Publikovanie alebo ďalšie verejné šírenie obsahu servera Slovenský-jazyk.sk je bez písomného súhlasu prevádzkovateľa výslovne zakázané! Použitie výhradne len pre osobné účely je možné.Menu

­­­­

Alexandreida

Alexandreida vznikla koncom 13. storočia, hlavnou postavou je macedónsky kráľ Alexander Veľký, ktorý je vylíčený ako ideálny kráľ.
Ide o anonymné zlomkovité dielo (pôvodne malo asi 9000 veršov - dochovala sa však len 1/3 v 8 zlomcích). Autor čerpal z francúzkej a nemeckej Alexanreidy (Qualter Castellioský - Francúz; Utrich von Elzenbach - Nemec).
Alexander Macedónsky pripomína svojimi vlastnosťami vtedajšieho vladára Václava II. V diele sa objavujú české mená a české miestne názvy.

FORMA:

Alexandreida je písaná sylabickým veršom (slabičným) - verš, ktorého rytmus je založený na zhodnom počte slabík vo verši. Použitý je združený rým.

OBSAH:

Je to rozprávanie o Alexandrovom pôvode, činoch a o jeho sne zničiť Perzskú ríšu - boj s perzským kráľom. Dielo je písané ako obraz márnej cesty za slávou. Vychovávateľ Alexandra bol Aristoteles.
Významnou časťou diela sú Aristotelove rady Alexandrovi - radil mu, aby sa nevyvyšoval nad poddaných (mohli by potom predstierať, že ho nepoznajú, a dokonca mu škodiť), aby vždy stál na čele svojho ľudu a aby nepúšťal do vlády neurodených ľudí, pretože tí by ho potom stále otravovali rôznymi požiadavkami (vyššia šľachta vie, čo sa patrí).

Je dobré tiež dodať, že autor bol zrejme príslušníkom vyššej šľachty.

Vytlačiť (Ctrl+P) Stiahnuť v PDF

Zdroj: Jali, 13.01.2021

­­­­

Výpisok Alexandreida v češtine?

Českú verziu tohto výpisku nájdete na adrese:

­­­­

Diskusia k výpisku
neznámy autor - Alexandreida
­­­­

Aktuálne poradie súťaže­

  1. Súťaž o zaujímavé ceny pre vás pripravujeme od januára 2026!
    Napriek tomu môžete aj v tomto období do našej databázy pridať vlastnú prácu.­­­­

Server info

Počítadlo: 5 526 376
Odozva: 0.01 s
Vykonaných SQL dotazov: 6
Návštevnosť: TOPlist.skSlovenský-jazyk.sk
Mapy webu Čitateľský denník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelia Dôležité informácie Podmienky používania - Vylúčenie zodpovednosti


Slovenský-jazyk.sk (alebo tiež Slovenčina.net) vznikol ako pridružený študentský portál známeho českého servera Český-jazyk.cz. Oba projekty majú rovnakého prevádzkovateľa a snažia sa svojim návštevníkom ponúknuť v čo najkvalitnejšej forme čo najviac materiálov a textov z oblasti slovenského jazyka (čitateľské denníky, čítanku, životopisy, slohové práce a v neposlednom rade tiež slovníček pojmov z literatúry a gramatiky). Vlastnoručne spracované študijné materiály (ako napríklad rozbory diel alebo interpretácie básní, eseje, výpisky z knižiek atď.) môže do našej databázy pridať ktokoľvek - text možno jednoducho pridať cez interaktívny formulár, ktorý nájdete na stránke Pridať svoju prácu. Značnú časť obsahovej náplne Slovenský-jazyk.sk tvoria odborne preložené texty do spisovnej slovenčtiny z českého servera Český-jazyk.cz.

Overovací kód Opište kód z obrázku (iný kód ↑)