SLOVENSKÝ JAZYK Literatúra aneb študentský underground - čitateľský denník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmov - www.slovensky-jazyk.skwww.slovencina.net Publikovanie alebo ďalšie verejné šírenie obsahu servera Slovenský-jazyk.sk je bez písomného súhlasu prevádzkovateľa výslovne zakázané! Použitie výhradne len pre osobné účely je možné.Menu

­

Zola Émile (*02.04.1840 - †29.09.1902)

­­­­

Zabijak

Najznámejší román z cyklu Rougon-Macquart nás zavádza do starej parížskej uličky, v ktorej živoria drobní živnostníci, predavači, práčky a robotníci. Tu sa rozvíja príbeh mladého manželského páru, ktorý si usilovne buduje živnosť a ktorého šťastné spolužitie končí, keď muž pod vplyvom bezútešného prostredia prepadne alkoholu-zabijakovi.
Dielo je označované ako román sociálneho zúfalstva.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Zola, Emile. - 1. vydanie - Bratislava : Smena, 1975. - 383 strán, ilustrované.

OBSAH:

Gervaisa má dvoch synov s Lantierom, ktorý ju však opustí s jej kolegyňou z práčovne a nechá bez peňazí. Gervaisa prijme ponuku klampiara Coupeaua k sobášu a stanú sa idylickou rodinkou. Majú spolu dcéru Nanu. Všetko je v poriadku, kým sa raz Coupeau pri práci na streche za Nanou dole na chodníku neotočí a nespadne. Gervaisa ho nedá do nemocnice a stará sa oňho doma. Coupeau sa úplne zmení, začne dokonca piť.

Gervaisa si zariadila práčovňu, má úspech a ten jej stúpne do hlavy. Rozmarne míňa, vrcholom sa stane veľkolepá oslava jej sviatku, na ktorej sa objaví Lantier. Gervaisa, ktorá objavila moc alkoholu vďaka svojmu mužovi, tak začína svoju cestu dolu. Lantier zostane pri nej, dokonca spolu aj spávajú, zatiaľ čo Coupeau leží opitý namol na zemi. Peniaze postupne ubúdajú, Coupeau pije čím ďalej tým viac, až je prevezený do nemocnice a zomrie v delíriu tremens.

Gervaisa musí predať práčovňu a Lantier ju opäť opustí - vysal ju a prestala pre neho byť zaujímavá. Obaja synovia Gervaisu opúšťajú, aj Nana - tá si nájde bohatého muža a neskôr sa stane luxusnou kurtizánou. Osamelá Gervaisa sa pokúša zohnať nejaké peniaze tým, že predáva samú seba, ale je uťahaná a neatraktívna, preto sa jej to nepodarí. Stretne svojho dávneho obdivovateľa Gujota, ten sa jej chce ujať, ale musela by si ho vziať – to odmietne a zomrie osamelá v prístenku pod schodmi – na to, že je po smrti, sa príde až po niekoľkých dňoch.

Vytlačiť (Ctrl+P) Stiahnuť v PDF

Zdroj: Katuš, 28.11.2022

­­­­

Súvisiace odkazy

Čitateľský denník-Brucho Paríža
-Nana
-Tereza Raquinová
-Zabijak
Čítanka - nenájdený žiadny úryvok z autorovej tvorby
Životopisy - autorov životopis nenájdený
­­­­

Výpisok Zabijak v češtine?

Českú verziu tohto výpisku nájdete na adrese:

­­­­

Diskusia k výpisku
Émile Zola - Zabijak
­­­­

Aktuálne poradie súťaže­

  1. Súťaž o zaujímavé ceny pre vás pripravujeme od januára 2026!
    Napriek tomu môžete aj v tomto období do našej databázy pridať vlastnú prácu.­­­­

Server info

Počítadlo: 4 994 952
Odozva: 0.01 s
Vykonaných SQL dotazov: 6
Návštevnosť: TOPlist.skSlovenský-jazyk.sk
Mapy webu Čitateľský denník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelia Dôležité informácie Podmienky používania - Vylúčenie zodpovednosti


Slovenský-jazyk.sk (alebo tiež Slovenčina.net) vznikol ako pridružený študentský portál známeho českého servera Český-jazyk.cz. Oba projekty majú rovnakého prevádzkovateľa a snažia sa svojim návštevníkom ponúknuť v čo najkvalitnejšej forme čo najviac materiálov a textov z oblasti slovenského jazyka (čitateľské denníky, čítanku, životopisy, slohové práce a v neposlednom rade tiež slovníček pojmov z literatúry a gramatiky). Vlastnoručne spracované študijné materiály (ako napríklad rozbory diel alebo interpretácie básní, eseje, výpisky z knižiek atď.) môže do našej databázy pridať ktokoľvek - text možno jednoducho pridať cez interaktívny formulár, ktorý nájdete na stránke Pridať svoju prácu. Značnú časť obsahovej náplne Slovenský-jazyk.sk tvoria odborne preložené texty do spisovnej slovenčtiny z českého servera Český-jazyk.cz.

Overovací kód Opište kód z obrázku (iný kód ↑)

Upozornenie

 

Milý návštevník servera Slovenský-jazyk.sk,

ospravedlňujeme sa, že Ti musíme zobrazovať toto hlúpe vyskakovacie okno, ale zistili sme, že je vo Tvojom internetovom prehliadači aktívny blokátor reklám, vďaka ktorým môžu dnes tieto stránky bezplatne fungovať.

Ak nechceš byť týmto oknom neustále rušený, prosíme Ťa, aby si si blokovanie reklám vypol či si aspoň pridal výnimku pre náš web.

Jedine peniaze z reklamy nám pomáhajú tieto stránky udržiavať v prevádzke a neustále je obsahovo aj rozvíjať.

Ďakujeme Ti mnohokrát za pochopenie.

tím Slovenský-jazyk.sk

 

Toto oznámenie zavrieš klávesom Esc alebo kliknutím na krížik v pravom hornom rohu.
Po zatvorení okna nedôjde k žiadnemu obmedzeniu funkčnosti servera Slovenský-jazyk.sk, avšak každé ďalšie načítanie stránky môže byť sprevádzané otvorením tohto upozornenia, ak nedôjde k odstráneniu či úprave blokovanie reklamných plôch.

­