SLOVENSKÝ JAZYK Literatúra aneb študentský underground - čitateľský denník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmov - www.slovensky-jazyk.skwww.slovencina.net Publikovanie alebo ďalšie verejné šírenie obsahu servera Slovenský-jazyk.sk je bez písomného súhlasu prevádzkovateľa výslovne zakázané! Použitie výhradne len pre osobné účely je možné.Menu

­

Zola Émile (*02.04.1840 - †29.09.1902)

­­­­

Nana

Na pozadí farbisto vykresleného prostredia hercov, boháčov i dámičiek rozpráva Zola príbeh slávnej parížskej kurtizány.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Nana / Zola, Émile. - B. v. - Bratislava : Petit Press, 2006. - 396 s. - (Svetová knižnica Sme ; 29). - ISBN 80-85585-96-0.

MIESTO A DOBA DEJA:

Paríž, za vlády Napoleona III.

HLAVNÁ MYŠLIENKA DIELA:

Mali by sme si uvedomovať následky svojich činov. Ako my sa správame k ostatným, oni sa správajú k nám.

OBSAH:

Nana, dievča, ktoré dostalo hlavnú úlohu v divadelnej hre Zlatovlasá Venuša. Spievala falošne, nevedela hrať, napriek tomu u všetkých zožala úspech. Bola si vedomá svojej neobvyklej krásy. Stala sa snom každého muža.

Jej bábkou sa stal Muffat. Kúpil jej všetko, po čom túžila: dom, spoločenské postavenie... Nana sa však zamilovala do Fontana. S ním utiekla a žili spolu. Už po 3 mesiacoch ju začal biť a vyhodil ju z bytu. Po čase sa vrátila späť do Paríža, kde dostala rolu Geraldiny v divadelnej hre Malá Vojvodkyňa. To ju však bolo málo, chcela hrať kňažnú Helenu. A tak jej gróf Muffat rolu kúpil. Nana sa k Muffatovi vrátila, sľúbila mu vernosť, to však nedodržala - opäť strávila noc s každým mužom, ktorého objavila.

Jej bábkou sa stal aj Filip, ktorého zatkli, pretože kradol, aby mohol Nane zaplatiť. Grófovi Muffatovi po čase došla trpezlivosť, vrátil sa k svojej žene ak svojmu spokojnému životu. Nana nakoniec všetko predá a odcestuje do sveta. Medzitým ale dostane jej syn Louis kiahne a Nana sa od neho po návrate nakazí. Louis umiera, rovnako ako neskôr Nana.

Vytlačiť (Ctrl+P) Stiahnuť v PDF

Zdroj: Andrea Žitková, 24.11.2022

­­­­

Súvisiace odkazy

Čitateľský denník-Brucho Paríža
-Nana
-Tereza Raquinová
-Zabijak
Čítanka - nenájdený žiadny úryvok z autorovej tvorby
Životopisy - autorov životopis nenájdený
­­­­

Výpisok Nana v češtine?

Českú verziu tohto výpisku nájdete na adrese:

­­­­

Diskusia k výpisku
Émile Zola - Nana
­­­­

Aktuálne poradie súťaže­

  1. Súťaž o zaujímavé ceny pre vás pripravujeme od januára 2026!
    Napriek tomu môžete aj v tomto období do našej databázy pridať vlastnú prácu.­­­­

Server info

Počítadlo: 5 941 394
Odozva: 0.01 s
Vykonaných SQL dotazov: 6
Návštevnosť: TOPlist.skSlovenský-jazyk.sk
Mapy webu Čitateľský denník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelia Dôležité informácie Podmienky používania - Vylúčenie zodpovednosti


Slovenský-jazyk.sk (alebo tiež Slovenčina.net) vznikol ako pridružený študentský portál známeho českého servera Český-jazyk.cz. Oba projekty majú rovnakého prevádzkovateľa a snažia sa svojim návštevníkom ponúknuť v čo najkvalitnejšej forme čo najviac materiálov a textov z oblasti slovenského jazyka (čitateľské denníky, čítanku, životopisy, slohové práce a v neposlednom rade tiež slovníček pojmov z literatúry a gramatiky). Vlastnoručne spracované študijné materiály (ako napríklad rozbory diel alebo interpretácie básní, eseje, výpisky z knižiek atď.) môže do našej databázy pridať ktokoľvek - text možno jednoducho pridať cez interaktívny formulár, ktorý nájdete na stránke Pridať svoju prácu. Značnú časť obsahovej náplne Slovenský-jazyk.sk tvoria odborne preložené texty do spisovnej slovenčtiny z českého servera Český-jazyk.cz.

Overovací kód Opište kód z obrázku (iný kód ↑)