SLOVENSKÝ JAZYK Literatúra aneb študentský underground - čitateľský denník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmov - www.slovensky-jazyk.skwww.slovencina.net Publikovanie alebo ďalšie verejné šírenie obsahu servera Slovenský-jazyk.sk je bez písomného súhlasu prevádzkovateľa výslovne zakázané! Použitie výhradne len pre osobné účely je možné.Menu

­

Zola Émile (*02.04.1840 - †29.09.1902)

­­­­

Nana

Na pozadí farbisto vykresleného prostredia hercov, boháčov i dámičiek rozpráva Zola príbeh slávnej parížskej kurtizány.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Nana / Zola, Émile. - B. v. - Bratislava : Petit Press, 2006. - 396 s. - (Svetová knižnica Sme ; 29). - ISBN 80-85585-96-0.

MIESTO A DOBA DEJA:

Paríž, za vlády Napoleona III.

HLAVNÁ MYŠLIENKA DIELA:

Mali by sme si uvedomovať následky svojich činov. Ako my sa správame k ostatným, oni sa správajú k nám.

OBSAH:

Nana, dievča, ktoré dostalo hlavnú úlohu v divadelnej hre Zlatovlasá Venuša. Spievala falošne, nevedela hrať, napriek tomu u všetkých zožala úspech. Bola si vedomá svojej neobvyklej krásy. Stala sa snom každého muža.

Jej bábkou sa stal Muffat. Kúpil jej všetko, po čom túžila: dom, spoločenské postavenie... Nana sa však zamilovala do Fontana. S ním utiekla a žili spolu. Už po 3 mesiacoch ju začal biť a vyhodil ju z bytu. Po čase sa vrátila späť do Paríža, kde dostala rolu Geraldiny v divadelnej hre Malá Vojvodkyňa. To ju však bolo málo, chcela hrať kňažnú Helenu. A tak jej gróf Muffat rolu kúpil. Nana sa k Muffatovi vrátila, sľúbila mu vernosť, to však nedodržala - opäť strávila noc s každým mužom, ktorého objavila.

Jej bábkou sa stal aj Filip, ktorého zatkli, pretože kradol, aby mohol Nane zaplatiť. Grófovi Muffatovi po čase došla trpezlivosť, vrátil sa k svojej žene ak svojmu spokojnému životu. Nana nakoniec všetko predá a odcestuje do sveta. Medzitým ale dostane jej syn Louis kiahne a Nana sa od neho po návrate nakazí. Louis umiera, rovnako ako neskôr Nana.

Vytlačiť (Ctrl+P) Stiahnuť v PDF

Zdroj: Andrea Žitková, 24.11.2022

­­­­

Súvisiace odkazy

Čitateľský denník-Brucho Paríža
-Nana
-Tereza Raquinová
-Zabijak
Čítanka - nenájdený žiadny úryvok z autorovej tvorby
Životopisy - autorov životopis nenájdený
­­­­

Výpisok Nana v češtine?

Českú verziu tohto výpisku nájdete na adrese:

­­­­

Diskusia k výpisku
Émile Zola - Nana
­­­­

Aktuálne poradie súťaže­

  1. Súťaž o zaujímavé ceny pre vás pripravujeme od januára 2026!
    Napriek tomu môžete aj v tomto období do našej databázy pridať vlastnú prácu.­­­­

Server info

Počítadlo: 4 680 898
Odozva: 0.01 s
Vykonaných SQL dotazov: 6
Návštevnosť: TOPlist.skSlovenský-jazyk.sk
Mapy webu Čitateľský denník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelia Dôležité informácie Podmienky používania - Vylúčenie zodpovednosti


Slovenský-jazyk.sk (alebo tiež Slovenčina.net) vznikol ako pridružený študentský portál známeho českého servera Český-jazyk.cz. Oba projekty majú rovnakého prevádzkovateľa a snažia sa svojim návštevníkom ponúknuť v čo najkvalitnejšej forme čo najviac materiálov a textov z oblasti slovenského jazyka (čitateľské denníky, čítanku, životopisy, slohové práce a v neposlednom rade tiež slovníček pojmov z literatúry a gramatiky). Vlastnoručne spracované študijné materiály (ako napríklad rozbory diel alebo interpretácie básní, eseje, výpisky z knižiek atď.) môže do našej databázy pridať ktokoľvek - text možno jednoducho pridať cez interaktívny formulár, ktorý nájdete na stránke Pridať svoju prácu. Značnú časť obsahovej náplne Slovenský-jazyk.sk tvoria odborne preložené texty do spisovnej slovenčtiny z českého servera Český-jazyk.cz.

Overovací kód Opište kód z obrázku (iný kód ↑)

Upozornenie

 

Milý návštevník servera Slovenský-jazyk.sk,

ospravedlňujeme sa, že Ti musíme zobrazovať toto hlúpe vyskakovacie okno, ale zistili sme, že je vo Tvojom internetovom prehliadači aktívny blokátor reklám, vďaka ktorým môžu dnes tieto stránky bezplatne fungovať.

Ak nechceš byť týmto oknom neustále rušený, prosíme Ťa, aby si si blokovanie reklám vypol či si aspoň pridal výnimku pre náš web.

Jedine peniaze z reklamy nám pomáhajú tieto stránky udržiavať v prevádzke a neustále je obsahovo aj rozvíjať.

Ďakujeme Ti mnohokrát za pochopenie.

tím Slovenský-jazyk.sk

 

Toto oznámenie zavrieš klávesom Esc alebo kliknutím na krížik v pravom hornom rohu.
Po zatvorení okna nedôjde k žiadnemu obmedzeniu funkčnosti servera Slovenský-jazyk.sk, avšak každé ďalšie načítanie stránky môže byť sprevádzané otvorením tohto upozornenia, ak nedôjde k odstráneniu či úprave blokovanie reklamných plôch.

­