SLOVENSKÝ JAZYK Literatúra aneb študentský underground - čitateľský denník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmov - www.slovensky-jazyk.skwww.slovencina.net Publikovanie alebo ďalšie verejné šírenie obsahu servera Slovenský-jazyk.sk je bez písomného súhlasu prevádzkovateľa výslovne zakázané! Použitie výhradne len pre osobné účely je možné.Menu

­

Zola Émile (*02.04.1840 - †29.09.1902)

­­­­

Brucho Paríža

Román, ktorého dej sa odohráva vo veľkej parížskej tržnici Halles. Do jeho prostredia je zasadený príbeh utečenca z galejí, žijúceho tajne v Paríži, ktorý sa nakoniec stáva inšpektorom mestskej tržnice.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Zola, Émile. - 1. vydanie - Bratislava : SVKL, 1965. - 285 strán - (Svetová tvorba ; 3).

DEJ:

Vdova Macquartová vychováva synov Florenta a Quenua. Florent je nútený po jej smrti ukončiť predčasne štúdium práva a starať sa o svojho brata. Živí sa kondíciami, potom učí v penzionáte. Quenua rozmaznáva, ten sa vyučí mäsiarom a údenárom.

Florent je republikán, pri demonštráciách proti cisárstvu je zatknutý. Mal na rukách krv dievčaťa, ktoré naňho spadlo zastrelené. Je odsúdený do vyhnanstva na Guayane.
Vo svojich tridsiatich rokoch ujde a s falošnými dokladmi sa snaží dostať do Paríža. Pred Parížom padne vyčerpaním, zoberie ho zeleninárka Francoisová a dovezie ho na hlavnú tržnicu - Brucho Paríža.

Florent stretne svojho priateľa Gavarda, ktorý ho odvedie k bratovi. Quenu sa po bratovom zmiznutí nechal zamestnať u strýka Gradella a po jeho smrti zdedí údenárstvo a ožení sa s krásnou Lízou, s ktorou vychováva dcéru Pavlínku.
Quenu v záujme bezpečnosti vydáva Florenta za Lízinho brata.

Florent napriek počiatočnému odporu prijíma miesto inšpektora rybieho trhu, celý trh je spočiatku proti nemu, časom si však Florent dokáže zjednať rešpekt. Jeho jediným priateľom je maliar Claude Lantier. Vo voľných chvíľach učí písať Mušku, syna Lízinej rivalky, krásnej rybárky Normanďanky.

Florent sa schádza s ďalšími republikánmi a zosnová zničenie cisárstva. Líza kvôli nedôvere k chudým ľuďom (celá rodina je tučná) sa snaží Florenta vyštvať. Klebetnice z trhu prídu na pravú minulosť Florenta a udajú ho políciu.
Florent je zatknutý a odsúdený na opätovné vyhnanstvo. Trh sa vracia do zabehnutých koľají.

Vytlačiť (Ctrl+P) Stiahnuť v PDF

Zdroj: Jana Lánová, 29.11.2022

­­­­

Súvisiace odkazy

Čitateľský denník-Brucho Paríža
-Nana
-Tereza Raquinová
-Zabijak
Čítanka - nenájdený žiadny úryvok z autorovej tvorby
Životopisy - autorov životopis nenájdený
­­­­

Výpisok Brucho Paríža v češtine?

Českú verziu tohto výpisku nájdete na adrese:

­­­­

Diskusia k výpisku
Émile Zola - Brucho Paríža
­­­­

Aktuálne poradie súťaže­

  1. Súťaž o zaujímavé ceny pre vás pripravujeme od januára 2026!
    Napriek tomu môžete aj v tomto období do našej databázy pridať vlastnú prácu.­­­­

Server info

Počítadlo: 4 682 891
Odozva: 0.01 s
Vykonaných SQL dotazov: 8
Návštevnosť: TOPlist.skSlovenský-jazyk.sk
Mapy webu Čitateľský denník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelia Dôležité informácie Podmienky používania - Vylúčenie zodpovednosti


Slovenský-jazyk.sk (alebo tiež Slovenčina.net) vznikol ako pridružený študentský portál známeho českého servera Český-jazyk.cz. Oba projekty majú rovnakého prevádzkovateľa a snažia sa svojim návštevníkom ponúknuť v čo najkvalitnejšej forme čo najviac materiálov a textov z oblasti slovenského jazyka (čitateľské denníky, čítanku, životopisy, slohové práce a v neposlednom rade tiež slovníček pojmov z literatúry a gramatiky). Vlastnoručne spracované študijné materiály (ako napríklad rozbory diel alebo interpretácie básní, eseje, výpisky z knižiek atď.) môže do našej databázy pridať ktokoľvek - text možno jednoducho pridať cez interaktívny formulár, ktorý nájdete na stránke Pridať svoju prácu. Značnú časť obsahovej náplne Slovenský-jazyk.sk tvoria odborne preložené texty do spisovnej slovenčtiny z českého servera Český-jazyk.cz.

Overovací kód Opište kód z obrázku (iný kód ↑)

Upozornenie

 

Milý návštevník servera Slovenský-jazyk.sk,

ospravedlňujeme sa, že Ti musíme zobrazovať toto hlúpe vyskakovacie okno, ale zistili sme, že je vo Tvojom internetovom prehliadači aktívny blokátor reklám, vďaka ktorým môžu dnes tieto stránky bezplatne fungovať.

Ak nechceš byť týmto oknom neustále rušený, prosíme Ťa, aby si si blokovanie reklám vypol či si aspoň pridal výnimku pre náš web.

Jedine peniaze z reklamy nám pomáhajú tieto stránky udržiavať v prevádzke a neustále je obsahovo aj rozvíjať.

Ďakujeme Ti mnohokrát za pochopenie.

tím Slovenský-jazyk.sk

 

Toto oznámenie zavrieš klávesom Esc alebo kliknutím na krížik v pravom hornom rohu.
Po zatvorení okna nedôjde k žiadnemu obmedzeniu funkčnosti servera Slovenský-jazyk.sk, avšak každé ďalšie načítanie stránky môže byť sprevádzané otvorením tohto upozornenia, ak nedôjde k odstráneniu či úprave blokovanie reklamných plôch.

­