SLOVENSKÝ JAZYK Literatúra aneb študentský underground - čitateľský denník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmov - www.slovensky-jazyk.skwww.slovencina.net Publikovanie alebo ďalšie verejné šírenie obsahu servera Slovenský-jazyk.sk je bez písomného súhlasu prevádzkovateľa výslovne zakázané! Použitie výhradne len pre osobné účely je možné.Menu

­

Zola Émile (*02.04.1840 - †29.09.1902)

­­­­

Tereza Raquinová

Román je príbehom milostným a zároveň aj históriou zločinu. Na osude ženy, ktorá je ochotná láske k milencovi obetovať aj život vlastného muža, chce autor študovať nie charaktery, ale temperamenty postáv zbavených slobodnej vôle a vťahovaných do každého činu svojho života osudovosťou telesnej túžby.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Zola, Emile. - 1. vydanie - Bratislava : SVKL, 1962. - 165 strán, ilustrované - (Hviezdoslavova knižnica, 21, Výberový rad ; 79).

DEJ:

Tento román rozpráva o dievčati Tereze, ktorá bola dcérou námorníka. Ten dal Terezu na vychovanie svojej sestre. Tereza Raquinová žila odmalička so svojou tetou a bratrancom Kamilom. Svoju matku nepoznala a na otca si nepamätala. Kamil bol veľmi slabý muž, večne chorý a chabý. Od útlej mladosti stonal a väčšinu detstva strávil v posteli. Bol odchovaný na tetiných bylinkách, liekoch a čajoch.

Tereza bola pravý opak - silná, zdravá a plná energie. Vadilo jej, že je Kamil taký a často sa musela kvôli nemu obmedzovať a zo solidarity sa akoby liečiť s ním. Teta si to však zariadila po svojom. Vedela, že si raz Tereza Kamila vezme za muža a bude sa o neho starať. Tereze ani nenapadlo nejako proti tomu vzdorovať.

Zostarli a do deja vstupuje Kamilov dávny spolužiak Laurent. Chodieval každý týždeň k nim do domu hrať s Kamilom a tetou karty. Tereza nikdy nespoznala muža, ako bol Laurent - ​​silného, ​​statného, ​​mužného, ​​krásneho a príťažlivého. Niet divu, že ho ihneď porovnávala v duchu s Kamilom, ktorý ju nikdy nevábil. Vždy s ním vychádzala len ako s kamarátom. Jeho chorľavý vzhľad jej nikdy neimponoval.

Tereza sa Laurentovi tiež páčila - a to bol zlom všetkého. Laurent a Tereza sa spolu tajne stretávali. Nikto o nich nevedel. Tereza vždy túžobne očakávala deň, keď znovu budú hrať doma karty. Medzi nimi sa vytvoril milostný vzťah s túžbou po bezhraničnom šťastí, spoločnom živote a zbavení sa všetkých prekážok, ktoré im v uskutočnení ich sna prekážajú. V ich mysliach sa zrodil neskutočný plán.

Nič netušiaceho Kamila prehovorili k výletnej plavbe na loďke, hoci vedeli, že Kamil nevie plávať. Aj keď sa to Kamil nikdy nenaučil, neodvážil sa ich pozvanie odmietnuť. Tereza však s Laurentom zosnovali hrôzu naháňajúci plán. Chceli sa Kamila nadobro zbaviť, pretože to bol on, kto medzi nimi stál a bránil spojenie ich šťastných životov. Keď boli uprostred rieky, úmyselne prevrátili loďku a pred ľuďmi predstierali, že sa topí. Ľudia na brehu im ihneď priplávali na pomoc, ale Tereza s Laurentom Kamilovi držali hlavu pod vodou, tak ako si všetko vopred pripravili. Už mu nebolo pomoci a Kamil sa utopil.

Tí dvaja pred ľuďmi hrali neskutočnú komédiu. Plakali, nariekali. Teta Raquinová sa po dopočutí správy, že jej milovaný syn utopil, zrútila. Časom sa s tým snažila vyrovnať. Nikdy Terezu a Laurenta z jeho smrti neobviňovala. Vôbec jej nenapadlo, že by to urobili oni. Myslela si, že to bola iba zhoda náhod a nešťastný osud. Vedela, že Kamila mali všetci radi. Skutočnosť bola ale iná.

Uplynul čas a teta vážne ochorela. Ochrnula a nemohla hovoriť. Už tu nebol skoro nikto, kto by stál v prekážke ich šťastiu. Teraz mali otvorenú cestu ku šťastiu, ale nebolo im do smiechu. Trpeli hroznými výčitkami svedomia z ich ohavného činu. V noci sa prebúdzali zo spania, mali nočné mory, vidiny a preludy, v ktorých videli Kamilov topaci sa výraz. Nemohli už byť spolu, báli sa jeden druhého.

Teta všetko pochopila, došlo jej, že to oni zabili jej syna, vytušila milenecký zámer a tiež príčinu ich zúfalstva. Vedela, že už sú psychicky úplne vyčerpaní a že sa čoskoro dočká svojej satisfakcie v podobe ich smrti. Nakoniec obaja milenci vypijú jed a zomrú.

Vytlačiť (Ctrl+P) Stiahnuť v PDF

Zdroj: Zuzka D., 28.11.2022

­­­­

Súvisiace odkazy

Čitateľský denník-Brucho Paríža
-Nana
-Tereza Raquinová
-Zabijak
Čítanka - nenájdený žiadny úryvok z autorovej tvorby
Životopisy - autorov životopis nenájdený
­­­­

Výpisok Tereza Raquinová v češtine?

Českú verziu tohto výpisku nájdete na adrese:

­­­­

Diskusia k výpisku
Émile Zola - Tereza Raquinová
­­­­

Aktuálne poradie súťaže­

  1. Súťaž o zaujímavé ceny pre vás pripravujeme od januára 2026!
    Napriek tomu môžete aj v tomto období do našej databázy pridať vlastnú prácu.­­­­

Server info

Počítadlo: 4 639 845
Odozva: 0.01 s
Vykonaných SQL dotazov: 6
Návštevnosť: TOPlist.skSlovenský-jazyk.sk
Mapy webu Čitateľský denník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelia Dôležité informácie Podmienky používania - Vylúčenie zodpovednosti


Slovenský-jazyk.sk (alebo tiež Slovenčina.net) vznikol ako pridružený študentský portál známeho českého servera Český-jazyk.cz. Oba projekty majú rovnakého prevádzkovateľa a snažia sa svojim návštevníkom ponúknuť v čo najkvalitnejšej forme čo najviac materiálov a textov z oblasti slovenského jazyka (čitateľské denníky, čítanku, životopisy, slohové práce a v neposlednom rade tiež slovníček pojmov z literatúry a gramatiky). Vlastnoručne spracované študijné materiály (ako napríklad rozbory diel alebo interpretácie básní, eseje, výpisky z knižiek atď.) môže do našej databázy pridať ktokoľvek - text možno jednoducho pridať cez interaktívny formulár, ktorý nájdete na stránke Pridať svoju prácu. Značnú časť obsahovej náplne Slovenský-jazyk.sk tvoria odborne preložené texty do spisovnej slovenčtiny z českého servera Český-jazyk.cz.

Overovací kód Opište kód z obrázku (iný kód ↑)

Upozornenie

 

Milý návštevník servera Slovenský-jazyk.sk,

ospravedlňujeme sa, že Ti musíme zobrazovať toto hlúpe vyskakovacie okno, ale zistili sme, že je vo Tvojom internetovom prehliadači aktívny blokátor reklám, vďaka ktorým môžu dnes tieto stránky bezplatne fungovať.

Ak nechceš byť týmto oknom neustále rušený, prosíme Ťa, aby si si blokovanie reklám vypol či si aspoň pridal výnimku pre náš web.

Jedine peniaze z reklamy nám pomáhajú tieto stránky udržiavať v prevádzke a neustále je obsahovo aj rozvíjať.

Ďakujeme Ti mnohokrát za pochopenie.

tím Slovenský-jazyk.sk

 

Toto oznámenie zavrieš klávesom Esc alebo kliknutím na krížik v pravom hornom rohu.
Po zatvorení okna nedôjde k žiadnemu obmedzeniu funkčnosti servera Slovenský-jazyk.sk, avšak každé ďalšie načítanie stránky môže byť sprevádzané otvorením tohto upozornenia, ak nedôjde k odstráneniu či úprave blokovanie reklamných plôch.

­