SLOVENSKÝ JAZYK Literatúra aneb študentský underground - čitateľský denník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmov - www.slovensky-jazyk.skwww.slovencina.net Publikovanie alebo ďalšie verejné šírenie obsahu servera Slovenský-jazyk.sk je bez písomného súhlasu prevádzkovateľa výslovne zakázané! Použitie výhradne len pre osobné účely je možné.Menu

­­­­
Hodnotenie práce slohovky

Aktuálna známka: ---
Hodnotené: 0x Prosím, ohodnoť prácu

Skutočná láska

Lea bola krásna mladá princezná, ktorej počas vojny umrela mamička. Kráľovná bola dobrá, krásna a veľmi múdra. Všetkým ľuďom vo svojom okolí sa snažila pomáhať. Otec kráľ a princezná boli zo smrti kráľovnej veľmi smutní. Jedného dňa kráľovský radca oznámil, že v blízkej dobe princezná Lea bude mať osemnáste narodeniny a podľa tunajších zvyklostí by sa mala vydať.

Otec, dbalý zvykov, zozval princa zo širokého okolia, ale ani jeden z nich nebol princeznej po chuti. Princovia boli pekní, urodzení a bohatí, ale zároveň aj hrozne namyslení.

Jedného večera sa princezná pohádala so svojim otcom a rozhodla sa, že utečie zo zámku i kráľovstva preč na svojom koni. Aby ju nikto pri úteku nespoznal, obliekla si na seba nohavice, blúzu, dlhý plášť a veľký klobúk.

Pri úteku princezná za búrky zablúdila. Pri rozbúrenom potoku ju našiel premoknutú a schúlenú čeľadník zo statku v susednom kráľovstve. Čeledín sa volal Matúš a bol sirota. S princeznou si padli do oka a veľmi dobre si rozumeli.

Pár dní po zoznámení prišla správa o stratenej princeznej Lei aj do tohto malého kráľovstva. V kráľovstve ju hľadala družina princa Maximiliána. Otec princeznej Ley sľúbil princovi Maximiliánovi, že ak ju nájde a privedie, tak sa s ňou môže oženiť.

Princ Maximilián princeznú naozaj priviedol späť do kráľovstva k pánovi kráľovi. Tá sa ale nechcela vydať za princa Maximiliána. Povedala otcovi, že sa vydá iba za Matúša, ktorého veľmi miluje, a že ak s týmto rozhodnutím nesúhlasí, tak pôjde do kláštora a stane sa mníškou, než byť do konca života nešťastná.

Otec sobášu nakoniec požehnal a bol rád, že je princezná šťastná so svojim milovaným Matúšom. Princovi Maximiliánovi sa kráľ za nájdenie princeznej Ley bohato odmenil. A ak tí dvaja neumreli, tak tam žijú šťastne a spokojne až dodnes.

Vytlačiť (Ctrl+P) Stiahnuť v PDF

Zdroj: Lucie Miškovská, 05.06.2023

­­­­

Slohová práca Skutočná láska v češtine?

Českú verziu tejto slohovej práce nájdete na adrese:

­­­­

Diskusia ku slohové práci
Skutočná láska
­­­­

Aktuálne poradie súťaže­

  1. Súťaž o zaujímavé ceny pre vás pripravujeme od januára 2026!
    Napriek tomu môžete aj v tomto období do našej databázy pridať vlastnú prácu.­­­­

Server info

Počítadlo: 4 648 888
Odozva: 0.01 s
Vykonaných SQL dotazov: 3
Návštevnosť: TOPlist.skSlovenský-jazyk.sk
Mapy webu Čitateľský denník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelia Dôležité informácie Podmienky používania - Vylúčenie zodpovednosti


Slovenský-jazyk.sk (alebo tiež Slovenčina.net) vznikol ako pridružený študentský portál známeho českého servera Český-jazyk.cz. Oba projekty majú rovnakého prevádzkovateľa a snažia sa svojim návštevníkom ponúknuť v čo najkvalitnejšej forme čo najviac materiálov a textov z oblasti slovenského jazyka (čitateľské denníky, čítanku, životopisy, slohové práce a v neposlednom rade tiež slovníček pojmov z literatúry a gramatiky). Vlastnoručne spracované študijné materiály (ako napríklad rozbory diel alebo interpretácie básní, eseje, výpisky z knižiek atď.) môže do našej databázy pridať ktokoľvek - text možno jednoducho pridať cez interaktívny formulár, ktorý nájdete na stránke Pridať svoju prácu. Značnú časť obsahovej náplne Slovenský-jazyk.sk tvoria odborne preložené texty do spisovnej slovenčtiny z českého servera Český-jazyk.cz.

Overovací kód Opište kód z obrázku (iný kód ↑)

Upozornenie

 

Milý návštevník servera Slovenský-jazyk.sk,

ospravedlňujeme sa, že Ti musíme zobrazovať toto hlúpe vyskakovacie okno, ale zistili sme, že je vo Tvojom internetovom prehliadači aktívny blokátor reklám, vďaka ktorým môžu dnes tieto stránky bezplatne fungovať.

Ak nechceš byť týmto oknom neustále rušený, prosíme Ťa, aby si si blokovanie reklám vypol či si aspoň pridal výnimku pre náš web.

Jedine peniaze z reklamy nám pomáhajú tieto stránky udržiavať v prevádzke a neustále je obsahovo aj rozvíjať.

Ďakujeme Ti mnohokrát za pochopenie.

tím Slovenský-jazyk.sk

 

Toto oznámenie zavrieš klávesom Esc alebo kliknutím na krížik v pravom hornom rohu.
Po zatvorení okna nedôjde k žiadnemu obmedzeniu funkčnosti servera Slovenský-jazyk.sk, avšak každé ďalšie načítanie stránky môže byť sprevádzané otvorením tohto upozornenia, ak nedôjde k odstráneniu či úprave blokovanie reklamných plôch.

­