SLOVENSKÝ JAZYK Literatúra aneb študentský underground - čitateľský denník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmov - www.slovensky-jazyk.skwww.slovencina.net Publikovanie alebo ďalšie verejné šírenie obsahu servera Slovenský-jazyk.sk je bez písomného súhlasu prevádzkovateľa výslovne zakázané! Použitie výhradne len pre osobné účely je možné.Menu

­­­­
Hodnotenie práce slohovky

Aktuálna známka: ---
Hodnotené: 0x Prosím, ohodnoť prácu

Skutočná láska

Lea bola krásna mladá princezná, ktorej počas vojny umrela mamička. Kráľovná bola dobrá, krásna a veľmi múdra. Všetkým ľuďom vo svojom okolí sa snažila pomáhať. Otec kráľ a princezná boli zo smrti kráľovnej veľmi smutní. Jedného dňa kráľovský radca oznámil, že v blízkej dobe princezná Lea bude mať osemnáste narodeniny a podľa tunajších zvyklostí by sa mala vydať.

Otec, dbalý zvykov, zozval princa zo širokého okolia, ale ani jeden z nich nebol princeznej po chuti. Princovia boli pekní, urodzení a bohatí, ale zároveň aj hrozne namyslení.

Jedného večera sa princezná pohádala so svojim otcom a rozhodla sa, že utečie zo zámku i kráľovstva preč na svojom koni. Aby ju nikto pri úteku nespoznal, obliekla si na seba nohavice, blúzu, dlhý plášť a veľký klobúk.

Pri úteku princezná za búrky zablúdila. Pri rozbúrenom potoku ju našiel premoknutú a schúlenú čeľadník zo statku v susednom kráľovstve. Čeledín sa volal Matúš a bol sirota. S princeznou si padli do oka a veľmi dobre si rozumeli.

Pár dní po zoznámení prišla správa o stratenej princeznej Lei aj do tohto malého kráľovstva. V kráľovstve ju hľadala družina princa Maximiliána. Otec princeznej Ley sľúbil princovi Maximiliánovi, že ak ju nájde a privedie, tak sa s ňou môže oženiť.

Princ Maximilián princeznú naozaj priviedol späť do kráľovstva k pánovi kráľovi. Tá sa ale nechcela vydať za princa Maximiliána. Povedala otcovi, že sa vydá iba za Matúša, ktorého veľmi miluje, a že ak s týmto rozhodnutím nesúhlasí, tak pôjde do kláštora a stane sa mníškou, než byť do konca života nešťastná.

Otec sobášu nakoniec požehnal a bol rád, že je princezná šťastná so svojim milovaným Matúšom. Princovi Maximiliánovi sa kráľ za nájdenie princeznej Ley bohato odmenil. A ak tí dvaja neumreli, tak tam žijú šťastne a spokojne až dodnes.

Vytlačiť (Ctrl+P) Stiahnuť v PDF

Zdroj: Lucie Miškovská, 05.06.2023

­­­­

Slohová práca Skutočná láska v češtine?

Českú verziu tejto slohovej práce nájdete na adrese:

­­­­

Diskusia ku slohové práci
Skutočná láska
­­­­

Aktuálne poradie súťaže­

  1. Súťaž o zaujímavé ceny pre vás pripravujeme od januára 2026!
    Napriek tomu môžete aj v tomto období do našej databázy pridať vlastnú prácu.­­­­

Server info

Počítadlo: 5 678 278
Odozva: 0.01 s
Vykonaných SQL dotazov: 3
Návštevnosť: TOPlist.skSlovenský-jazyk.sk
Mapy webu Čitateľský denník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelia Dôležité informácie Podmienky používania - Vylúčenie zodpovednosti


Slovenský-jazyk.sk (alebo tiež Slovenčina.net) vznikol ako pridružený študentský portál známeho českého servera Český-jazyk.cz. Oba projekty majú rovnakého prevádzkovateľa a snažia sa svojim návštevníkom ponúknuť v čo najkvalitnejšej forme čo najviac materiálov a textov z oblasti slovenského jazyka (čitateľské denníky, čítanku, životopisy, slohové práce a v neposlednom rade tiež slovníček pojmov z literatúry a gramatiky). Vlastnoručne spracované študijné materiály (ako napríklad rozbory diel alebo interpretácie básní, eseje, výpisky z knižiek atď.) môže do našej databázy pridať ktokoľvek - text možno jednoducho pridať cez interaktívny formulár, ktorý nájdete na stránke Pridať svoju prácu. Značnú časť obsahovej náplne Slovenský-jazyk.sk tvoria odborne preložené texty do spisovnej slovenčtiny z českého servera Český-jazyk.cz.

Overovací kód Opište kód z obrázku (iný kód ↑)