Menu
Tajuplný kameň
V stredoveku sa Rudskou ulicou vozili pieskovcové kamene. Raz, keď bol voz s kameňmi plný, jeden vypadol. Nikto si ho nevšimol a ostal tam ležať mnoho rokov.
Po nejakom čase sa do domčeka nedaleko kameňa nasťahoval kňaz. Zabýval sa v malej chatke len pár metrov od miesta, kde kameň ležal. Keďže kedysi kňaz slúžil niekoľko rokov u sochára, naučil sa od neho vyrábať krásne sochy, pre ktoré si k nemu chodila aj tá najbohatšia šľachta v krajine.
Kňazovi sa samotný kameň natoľko zapáčil, že si ho odtiahol do svojho domu. Vytesal doň dva kríže, jeden malý a jeden väčší.
O niekoľko rokov neskôr si kňaz kúpil k domčeku aj záhradu, a na označenie, kam až jeho záhrada siaha, kameň umiestnil.
Rád vysedával na lavičke v jeho blízkosti a prehliadal si okolité polia, pozoroval vtáky a divokú zver.
Blížil sa koniec jeho života a on nemal ako kňaz žiadnych potomkov -dedičov- a chcel ukryť svoje bohatstvo. Pretože mal kameň tak rád, zakopal plné vrece peňazí práve podeň.
Pri zakopávaní ho však niekto videl. Bol to asi osemnásťročný mládenec. Chcel sa zmocniť peňazí, ale nebolo to možné, kým bol kňaz nažive.
Keď raz kňaz opäť vysedával na záhradke, zaútočil naňho chlapec s nožom a zabil ho. Ešte kým kňaz vydýchol naposledy, prehovoril: "Každý rok sa môj kameň posunie o špendlíkovú hlavičku. Keď sa dostane na druhú stranu cesty, bude koniec sveta. To je odplata za tvoj čin."
Chlapec poklad ani nevyhrabal. Bol natoľko vydesený, že už po peniazoch netúžil. Odvtedy sa kameň posúva každý rok o špendlíkovú hlavičku. A keď sa pri ňom objavia malé svetielka, to kňaz hľadá s pomocou sviečky cestu z podsvetia.
Zdroj: wewerka, 22.12.2020
Slohová práca Tajuplný kameň v češtine?
Českú verziu tejto slohovej práce nájdete na adrese:
Diskusia ku slohové práci
Tajuplný kameň
Aktuálne poradie súťaže
-
Súťaž o zaujímavé ceny pre vás pripravujeme od januára 2026!
Napriek tomu môžete aj v tomto období do našej databázy pridať vlastnú prácu.
Štítky
Janko Lakomec opis Vianoce pes Malý princ charakteristika Výklad Ťapákovci Pavol balada Martin návštěva príhovor Marína jan Maco Mlieč Antigona láska Janko Kraľ Harry Potter Hamlet Hájnikova žena Ezop Kapitánova dcéra úvaha
Český-jazyk.cz - novinky
- Čitateľský denník: Jaroslav Durych - Sedmikráska (5)
- Čítanka: Jan Otčenášek - Mladík z povolání
- Životopis: Miguel de Unamuno
- Slohová práca: Moje poslední dovolená /My last holiday/ - anglicky
Server info
Počítadlo: 6 381 293
Odozva: 0.01 s
Vykonaných SQL dotazov: 3
Návštevnosť: TOPlist.sk › Slovenský-jazyk.sk
© 2018-2024 Slovenský-jazyk.sk - program: Ing. Tomáš Souček, správa obsahu: Mgr. Nikola Lackovičová, design: Aria-studio.cz Autori stránok Slovenský-jazyk.sk nezodpovedajú za správnosť obsahu tu uverejnených materiálov! Práva na jednotlivé príspevky vlastní prevádzkovateľ servera Slovenský-jazyk.sk! Publikovanie alebo ďalšie verejné šírenie obsahu servera Slovenský-jazyk.sk je bez písomného súhlasu prevádzkovateľa výslovne zakázané! Použitie výhradne len pre osobné účely je možné.
Mapy webu Čitateľský denník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelia Dôležité informácie Podmienky používania - Vylúčenie zodpovednosti
Slovenský-jazyk.sk (alebo tiež Slovenčina.net) vznikol ako pridružený študentský portál známeho českého servera Český-jazyk.cz. Oba projekty majú rovnakého prevádzkovateľa a snažia sa svojim návštevníkom ponúknuť v čo najkvalitnejšej forme čo najviac materiálov a textov z oblasti slovenského jazyka (čitateľské denníky, čítanku, životopisy, slohové práce a v neposlednom rade tiež slovníček pojmov z literatúry a gramatiky). Vlastnoručne spracované študijné materiály (ako napríklad rozbory diel alebo interpretácie básní, eseje, výpisky z knižiek atď.) môže do našej databázy pridať ktokoľvek - text možno jednoducho pridať cez interaktívny formulár, ktorý nájdete na stránke Pridať svoju prácu. Značnú časť obsahovej náplne Slovenský-jazyk.sk tvoria odborne preložené texty do spisovnej slovenčtiny z českého servera Český-jazyk.cz.