SLOVENSKÝ JAZYK Literatúra aneb študentský underground - čitateľský denník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmov - www.slovensky-jazyk.skwww.slovencina.net Publikovanie alebo ďalšie verejné šírenie obsahu servera Slovenský-jazyk.sk je bez písomného súhlasu prevádzkovateľa výslovne zakázané! Použitie výhradne len pre osobné účely je možné.Menu

­­­­
Hodnotenie práce slohovky

Aktuálna známka: 1.00
Hodnotené: 3x Prosím, ohodnoť prácu

Tulák (charakteristika literárnej postavy)

Tulák - otrhaný, zanedbaný, špinavý. Čudák. Bol však naozaj takým, akým sa na prvý pohľad zdal byť? Najmenej hodnotnou osobou v pivnici? Kým vlastne bol? Len jednou z väznených postáv, či znamenal oveľa viac? Je predstaviteľom tajomnej osoby. Hovorí sa, nesúď knihu podľa obalu, a to platí aj o záhadnom mládencovi. Za svoj výzor bol predčasne odsúdený. Mal zanedbaný vzhľad, ale zato upravený charakter. Patril medzi najmladších z väznených mužov, no svojou dôstojnosťou prevyšoval ostatných. Všetci okrem neho na svoje prepustenie využívali svoje postavenie či pohlavie, no on nie. Ostával skromným a rovnocenným spoločníkom. Situácia ľuďom strhávala masky a odhaľovala ich pravý charakter. Tulák však vždy zostával čestný, dôstojný a ľudský, aj keď bol záhadný a oddelený od kolektívu. V prázdnote pivnice sa nevírilo len jeho tajomstvo, ale aj iných - napríklad Babiakovej pomoc pri potrate. Napriek tomu, že bol obvinený za smrť vojaka, sa z nikoho, ako sa sám nazval, stala osobnosť celej situácie. Tieto okolnosti formovali psychiku ľudí a odhaľovali aj Tulákov neprístupný charakter. Bol zajatým povstaleckým vojakom, ktorý ostával človekom za každú cenu. Neveril Fischerovi a jeho pomoci. Hľadel priamo na situáciu a pravdivosť jeho slov sa väčšine nepáčila. Ľudia nerešpektovali jeho názory a brali ich ako provokačné. Nevytváral si falošné nádeje a veril v moc modlitby. Najlepšie rozumel situácii a najmenej podliehal panike. Reagoval pokojne, pozoroval situáciu, nezapájal sa do dialógov, no v niektorých momentoch konal pudovo a rázne. Rozmýšľal najmä rozumom a nie ústami. Jeho svedomie mu nedovoľovalo stať sa zbabelcom. Zachoval sa udatne, keď bránil Mariku a zastavil Ondreja pred obetovaním sa. Jeho slová vyvolávali najmä u Uhríka znepokojenie. Prečo? Bol pre neho Tulák prekážkou? Uhrík nezvládol situáciu a v afekte ho zabil. Jeho srdce bolo naplnené strachom a nenávisťou. Ako ďaleko je človek schopný zájsť pre dosiahnutie vymanenia sa z rúk vlastného strachu či nebezpečenstva o svoj život? Tulák bol nevinnou obeťou ľudskej paniky a sebeckosti. Jeho smrť ovplyvnila ďalší priebeh deja a aj napriek svojmu postaveniu priehľadného člena väznenej skupiny sa stal svojim prejavom a činmi výraznou súčasťou deja. Na hrdinské činy netreba ušľachtilý výzor, ale silnú osobnosť. A takou Tulák bol.

Vytlačiť (Ctrl+P) Stiahnuť v PDF

Zdroj: Natália, 28.05.2020

­­­­

Diskusia ku slohové práci
Tulák (charakteristika literárnej postavy)
­­­­

Aktuálne poradie súťaže­

  1. Súťaž o zaujímavé ceny pre vás pripravujeme od januára 2026!
    Napriek tomu môžete aj v tomto období do našej databázy pridať vlastnú prácu.­­­­

Server info

Počítadlo: 4 649 073
Odozva: 0.01 s
Vykonaných SQL dotazov: 5
Návštevnosť: TOPlist.skSlovenský-jazyk.sk
Mapy webu Čitateľský denník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelia Dôležité informácie Podmienky používania - Vylúčenie zodpovednosti


Slovenský-jazyk.sk (alebo tiež Slovenčina.net) vznikol ako pridružený študentský portál známeho českého servera Český-jazyk.cz. Oba projekty majú rovnakého prevádzkovateľa a snažia sa svojim návštevníkom ponúknuť v čo najkvalitnejšej forme čo najviac materiálov a textov z oblasti slovenského jazyka (čitateľské denníky, čítanku, životopisy, slohové práce a v neposlednom rade tiež slovníček pojmov z literatúry a gramatiky). Vlastnoručne spracované študijné materiály (ako napríklad rozbory diel alebo interpretácie básní, eseje, výpisky z knižiek atď.) môže do našej databázy pridať ktokoľvek - text možno jednoducho pridať cez interaktívny formulár, ktorý nájdete na stránke Pridať svoju prácu. Značnú časť obsahovej náplne Slovenský-jazyk.sk tvoria odborne preložené texty do spisovnej slovenčtiny z českého servera Český-jazyk.cz.

Overovací kód Opište kód z obrázku (iný kód ↑)

Upozornenie

 

Milý návštevník servera Slovenský-jazyk.sk,

ospravedlňujeme sa, že Ti musíme zobrazovať toto hlúpe vyskakovacie okno, ale zistili sme, že je vo Tvojom internetovom prehliadači aktívny blokátor reklám, vďaka ktorým môžu dnes tieto stránky bezplatne fungovať.

Ak nechceš byť týmto oknom neustále rušený, prosíme Ťa, aby si si blokovanie reklám vypol či si aspoň pridal výnimku pre náš web.

Jedine peniaze z reklamy nám pomáhajú tieto stránky udržiavať v prevádzke a neustále je obsahovo aj rozvíjať.

Ďakujeme Ti mnohokrát za pochopenie.

tím Slovenský-jazyk.sk

 

Toto oznámenie zavrieš klávesom Esc alebo kliknutím na krížik v pravom hornom rohu.
Po zatvorení okna nedôjde k žiadnemu obmedzeniu funkčnosti servera Slovenský-jazyk.sk, avšak každé ďalšie načítanie stránky môže byť sprevádzané otvorením tohto upozornenia, ak nedôjde k odstráneniu či úprave blokovanie reklamných plôch.

­