SLOVENSKÝ JAZYK Literatúra aneb študentský underground - čitateľský denník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmov - www.slovensky-jazyk.skwww.slovencina.net Publikovanie alebo ďalšie verejné šírenie obsahu servera Slovenský-jazyk.sk je bez písomného súhlasu prevádzkovateľa výslovne zakázané! Použitie výhradne len pre osobné účely je možné.Menu

­

Bukovčan Ivan (*15.09.1921 - †25.05.1975)

­­­­

Kým kohút nezaspieva

Autor hru zasadil do obdobia po Slovenskom národnom povstaní. Celá hra sa odohráva v pivnici v priebehu jednej noci v roku 1944 a zaoberá sa osudmi desiatich obyvateľov okupovaného mestečka.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Kým kohút nezaspieva. Slučka pre dvoch / Bukovčan, Ivan. - 1. vyd. - Bratislava : Tatran, 1971. - 207 s. - (Divadelná tvorba ; 124).

POSTAVY:

Babjaková - babica
Ondrej - študent
Fischl - obchodník
Terežčák - bývalý horár
Tomko - učiteľ
Šusták - zverolekár
Uhrík - holič
Tulák
Marika Mondoková - prostitútka
Pani Lekárniková

DEJ:

Príbeh sa začína vraždou nemeckého vojaka pred domom obchodníka s drevom Fischla. Vojak je osobnou strážou Fischlovho hosťa - nemeckého dôstojníka, majora von Lucasa. Ten sa rozhodne pomstiť starým spôsobom: dá zatknúť prvých desať ľudí, ktorí sa po siedmej hodine objavia na ulici. Rukojemníci najprv nevedia, prečo ich zaistili, a pravdu sa dozvedia až od desiatej zajatkyne - prostitútky Mariky, ktorá im povie o vražde.

Fischl príde zajatcom oznámiť, že ak sa do rána nenájde vinník, všetkých ich obesia. Zároveň im sľubuje, že sa pokúsi im pomôcť a presvedčiť majora k miernejšiemu riešeniu prípadu.

Vychádza najavo, že zabitý nemecký vojak bol na mol opitý, čím sa mení situácia. Opitý vojak je nedisciplinovaný vojak a ohrozuje bezpečnosť svojho veliteľa, a preto major začína prehodnocovať svoj pôvodný plán, a nakoniec sa rozhodne, že potrestá len jedného zo zajatcov. Výber obete necháva na rukojemníkoch.

Fischl donesie zajatcom kľúč od pivnice pre toho, ktorého vyberú. Táto osoba má po vypršaní lehoty vyjsť von a bežať, pričom bude zastrelená na úteku. Nechystá sa žiadne vypočúvanie. Vzniká tak krajne vyhrotená situácia, ktorá otvára priestor na porovnávanie ľudí a ich morálnych kvalít. V tomto krízovom stave vyplávajú na povrch jednotlivé charaktery. Autor z postáv postupne strháva masky a odhaľuje morálne trosky a viaceré prekvapenia. Niektorí môžu v bežnom živote stáť spoločensky vyššie než ostatní, ale to neznamená, že by z tejto situácie vyšli ako lepší ľudia. Ba naopak.

Zverolekár Šustek a Pani Lekárniková sa snažia za každú cenu zachrániť svoj život, kým Tulák, učiteľ Tomko, študent Ondrej a prostitútka Marika ukážu vnútornú silu a chovajú sa čestne. Nikto nechce umrieť, ale pud sebazáchovy mnohých núti zabudnúť na ľudské chovanie k blížnym.

Dej vrcholí tým, že holič Uhrík v afekte zavraždí Tuláka. Tento čin ho v závere vedie k sebaobetovaniu a Uhrík s kľúčom odchádza z pivnice.

Vytlačiť (Ctrl+P) Stiahnuť v PDF

Zdroj: Gaga, 15.04.2020

­­­­

Súvisiace odkazy

Čitateľský denník - nenájdený žiadny ďalší obsah z autorovej tvorby
Čítanka - nenájdený žiadny úryvok z autorovej tvorby
Životopisy - autorov životopis nenájdený
­­­­

Diskusia k výpisku
Ivan Bukovčan - Kým kohút nezaspieva
­­­­

Aktuálne poradie súťaže­

  1. Súťaž o zaujímavé ceny pre vás pripravujeme od januára 2026!
    Napriek tomu môžete aj v tomto období do našej databázy pridať vlastnú prácu.­­­­

Server info

Počítadlo: 5 938 678
Odozva: 0.01 s
Vykonaných SQL dotazov: 8
Návštevnosť: TOPlist.skSlovenský-jazyk.sk
Mapy webu Čitateľský denník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelia Dôležité informácie Podmienky používania - Vylúčenie zodpovednosti


Slovenský-jazyk.sk (alebo tiež Slovenčina.net) vznikol ako pridružený študentský portál známeho českého servera Český-jazyk.cz. Oba projekty majú rovnakého prevádzkovateľa a snažia sa svojim návštevníkom ponúknuť v čo najkvalitnejšej forme čo najviac materiálov a textov z oblasti slovenského jazyka (čitateľské denníky, čítanku, životopisy, slohové práce a v neposlednom rade tiež slovníček pojmov z literatúry a gramatiky). Vlastnoručne spracované študijné materiály (ako napríklad rozbory diel alebo interpretácie básní, eseje, výpisky z knižiek atď.) môže do našej databázy pridať ktokoľvek - text možno jednoducho pridať cez interaktívny formulár, ktorý nájdete na stránke Pridať svoju prácu. Značnú časť obsahovej náplne Slovenský-jazyk.sk tvoria odborne preložené texty do spisovnej slovenčtiny z českého servera Český-jazyk.cz.

Overovací kód Opište kód z obrázku (iný kód ↑)