SLOVENSKÝ JAZYK Literatúra aneb študentský underground - čitateľský denník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmov - www.slovensky-jazyk.skwww.slovencina.net Publikovanie alebo ďalšie verejné šírenie obsahu servera Slovenský-jazyk.sk je bez písomného súhlasu prevádzkovateľa výslovne zakázané! Použitie výhradne len pre osobné účely je možné.Menu

­­­­
Hodnotenie práce slohovky

Aktuálna známka: ---
Hodnotené: 0x Prosím, ohodnoť prácu

Kráska (literárna postava)

Mladé dievča menom Kráska je hlavnou postavou knihy Kráska a zviera.

Už z definície jej mena vyplýva, aká bola krásna. Ale jej veľké a dobré srdce pôvab vždy predčilo. Kráska je veľmi znášanlivá, zvlášť k svojim márnivým sestrám. Vďaka skromnosti, ktorou je obdarovaná, jej nevadí ani chudoba a jediné, čo by si od otca priala, keď sa vydá na cestu, je ruža a aby sa vrátil živý a zdravý.

Vďaka vrodenej empatii a spoľahlivosti k nej všetci majú veľkú dôveru. Keď sa otec zverí, že musí do paláca k strašnému Zvieraťu, bez rozmyslenia sa vydá na cestu za neho. V tom sa odráža jej ochota, ale aj statočnosť a láska k svojim blížnym.

K záhadnému tvorovi cíti rešpekt až nenávisť, ale zároveň je veľmi zvedavá, ako vyzerá pôvodca tajomného hlasu. Pri netvorovej neopatrnosti zbadá jeho odraz v zrkadle. To prelomí jej stenu statočnosti a naraz uvidí, ako vyzerá strach. Prvotný úľak vystrieda ľútosť a pochopenie jeho skutkov. Kráska totiž nikdy nesúdila knihu podľa obalu, ale podľa obsahu.

Postupne sa svojou predstavivosťou premýšľa o tom, ako sa asi netvor cíti opustený a nepochopený. Týždeň po týždni spoznáva lepšie jeho dobrú dušu a zisťuje, že pre jeho nehu a úprimný hlas ho má veľmi rada. Keď jej Zviera z lásky daruje slobodu aj za cenu, že ju už nikdy neuvidí, Krásku doma zavalí hora lásky a smútku za ním.

Postavu Krásky mám veľmi rada. Aj dnešná spoločnosť by si mala vziať niečo málo z jej tolerantného správania, aj keď ide len o rozprávkový príbeh.

Vytlačiť (Ctrl+P) Stiahnuť v PDF

Zdroj: terka138, 04.07.2024

­­­­

Slohová práca Kráska (literárna postava) v češtine?

Českú verziu tejto slohovej práce nájdete na adrese:

­­­­

Diskusia ku slohové práci
Kráska (literárna postava)
­­­­

Aktuálne poradie súťaže­

  1. Súťaž o zaujímavé ceny pre vás pripravujeme od januára 2026!
    Napriek tomu môžete aj v tomto období do našej databázy pridať vlastnú prácu.­­­­

Server info

Počítadlo: 5 940 904
Odozva: 0.01 s
Vykonaných SQL dotazov: 3
Návštevnosť: TOPlist.skSlovenský-jazyk.sk
Mapy webu Čitateľský denník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelia Dôležité informácie Podmienky používania - Vylúčenie zodpovednosti


Slovenský-jazyk.sk (alebo tiež Slovenčina.net) vznikol ako pridružený študentský portál známeho českého servera Český-jazyk.cz. Oba projekty majú rovnakého prevádzkovateľa a snažia sa svojim návštevníkom ponúknuť v čo najkvalitnejšej forme čo najviac materiálov a textov z oblasti slovenského jazyka (čitateľské denníky, čítanku, životopisy, slohové práce a v neposlednom rade tiež slovníček pojmov z literatúry a gramatiky). Vlastnoručne spracované študijné materiály (ako napríklad rozbory diel alebo interpretácie básní, eseje, výpisky z knižiek atď.) môže do našej databázy pridať ktokoľvek - text možno jednoducho pridať cez interaktívny formulár, ktorý nájdete na stránke Pridať svoju prácu. Značnú časť obsahovej náplne Slovenský-jazyk.sk tvoria odborne preložené texty do spisovnej slovenčtiny z českého servera Český-jazyk.cz.

Overovací kód Opište kód z obrázku (iný kód ↑)