SLOVENSKÝ JAZYK Literatúra aneb študentský underground - čitateľský denník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmov - www.slovensky-jazyk.skwww.slovencina.net Publikovanie alebo ďalšie verejné šírenie obsahu servera Slovenský-jazyk.sk je bez písomného súhlasu prevádzkovateľa výslovne zakázané! Použitie výhradne len pre osobné účely je možné.



Menu

­­­­
Hodnotenie práce slohovky

Aktuálna známka: 1.00
Hodnotené: 2x Prosím, ohodnoť prácu

O zlatom prasiatku

Kde bolo, tam bolo, za devätoro kopcami a desatoro riekami žilo jedno malé prasiatko. Bolo samo a nemalo žiadnych priateľov. Jedného dňa sa však rozhodlo, že sa vydá do sveta a nejakých si nájde.

Išlo dlho krajom, kým narazilo na stádo znudených kráv. Po asi polhodine márneho úsilia nadviazať aspoň nepatrnú komunikáciu sa prasiatko rozhodlo pokračovať v ceste. Išlo lesom, cez polia a lúky, až došlo k veľkému rybníku. Tam to priam hýrilo životom. Všade niečo poskakovalo a poletovalo. Prasiatko si povedalo, že tu určite nájde nejakých priateľov. Dvakrát obišlo rybník a vždy skončilo pri slizkom a na pohľad veľmi nesympatickom slimákovi. Po chvíli premáhania sa ho prasiatko rozhodlo osloviť: "Ahoj, ja som prasiatko. Kto si ty?"

V rozhovore zotrvali bezmála päť hodín. Prasiatko bolo vyslovene šťastné, že si našlo nejakého priateľa. Aj napriek tomu, že bol slimák veľmi pomalý v chôdzi, prasiatko ho vzalo so sebou.

Po roku spoločného putovania sa dostali do veľkomesta. Bolo tu plno automobilov, ruchu, domov, vecí i ľudí. Keď sa tak raz prechádzali nočným mestom, všimol si jeden veľmi chamtivý človek, ako sa vo svite lámp na ulici niečo blyští. Bolo to naše prasiatko. V prírode si to nikto nevšimol, ale bolo celé zlaté. Človek vybehol len tak v nočnej košeli a prasiatka sa zmocnil. Slimák náhle osamel. Tento chamtivec prasiatko vystavoval a poberal za to veľmi vysoké a neľudské poplatky, za ktoré si kupoval hromady jedla a organizoval obrovské hostiny. Prasiatko sa veľmi bálo a spomínalo na chvíle prežité so svojím priateľom slimákom. Ten zatiaľ pilne zbieral myšlienky a vymýšľal plán na oslobodenie prasiatka.

Jedného večera, keď chamtivý človek opäť organizoval jednu zo svojich hostín, sa slimák vplížil do domu. Vyšplhal sa na ten najväčší stôl, ktorý našiel a ľahol si chamtivému človeku priamo do taniera. Podával sa práve nejaký šalát, tak sa slimák rovno navečeral. Keď sa však človek chystal do šalátu zahryznúť, zarazil sa a po chvíli spustil ohromný krik. Reval a bol nepríčetný tak, že vyľakal všetkých svojich hostí, ktorí sa rozutekali do svojich domovov a na žiadnej jeho hostine sa už nikdy neukázali. Chamtivému človeku sa odvtedy vyhýbali veľkým oblúkom. Hovorilo sa, že svojich hostí z hostiny vyhnal. V úľaku zrejme nevedel, čo robí.

A ako to dopadlo s prasiatkom a slimákom? Obaja priatelia využili zmätok v dome a utekali, čo mohli. Vrátili sa späť do prírody a boli šťastnými priateľmi.

Slimák, hoci maličký, neváhal pre svojho priateľa obetovať svoj život na tanieri. Ako by sme sa zachovali my?

Vytlačiť (Ctrl+P) Stiahnuť v PDF

Zdroj: Nela Trnčáková/Nelmen, 29.11.2021

­­­­

Slohová práca O zlatom prasiatku v češtine?

Českú verziu tejto slohovej práce nájdete na adrese:

­­­­

Diskusia ku slohové práci
O zlatom prasiatku




­­­­

Aktuálne poradie súťaže­

  1. Súťaž o zaujímavé ceny pre vás pripravujeme od januára 2026!
    Napriek tomu môžete aj v tomto období do našej databázy pridať vlastnú prácu.



­­­­

Server info

Počítadlo: 5 443 288
Odozva: 0.01 s
Vykonaných SQL dotazov: 3
Návštevnosť: TOPlist.skSlovenský-jazyk.sk




Mapy webu Čitateľský denník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelia Dôležité informácie Podmienky používania - Vylúčenie zodpovednosti


Slovenský-jazyk.sk (alebo tiež Slovenčina.net) vznikol ako pridružený študentský portál známeho českého servera Český-jazyk.cz. Oba projekty majú rovnakého prevádzkovateľa a snažia sa svojim návštevníkom ponúknuť v čo najkvalitnejšej forme čo najviac materiálov a textov z oblasti slovenského jazyka (čitateľské denníky, čítanku, životopisy, slohové práce a v neposlednom rade tiež slovníček pojmov z literatúry a gramatiky). Vlastnoručne spracované študijné materiály (ako napríklad rozbory diel alebo interpretácie básní, eseje, výpisky z knižiek atď.) môže do našej databázy pridať ktokoľvek - text možno jednoducho pridať cez interaktívny formulár, ktorý nájdete na stránke Pridať svoju prácu. Značnú časť obsahovej náplne Slovenský-jazyk.sk tvoria odborne preložené texty do spisovnej slovenčtiny z českého servera Český-jazyk.cz.

Overovací kód Opište kód z obrázku (iný kód ↑)