SLOVENSKÝ JAZYK Literatúra aneb študentský underground - čitateľský denník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmov - www.slovensky-jazyk.skwww.slovencina.net Publikovanie alebo ďalšie verejné šírenie obsahu servera Slovenský-jazyk.sk je bez písomného súhlasu prevádzkovateľa výslovne zakázané! Použitie výhradne len pre osobné účely je možné.Menu

­

Hugo Victor (*26.02.1802 - †22.05.1885)

­­­­

Bedári

Príbeh o bývalom galejníkovi, ktorý zbohatne a pritom pomáha chudobným, znie tak trochu ako rozprávka. Menej rozprávkový je jeho boj s vydieračmi, podvodníkmi alebo policajtom, ktorý Valjeana stíha. K najkrajším stránkam Bedárov patrí príbeh čistej lásky Maria a Cosetty, do ktorého Hugo vložil vlastné zážitky z milostného vzťahu k herečke Julie Drouet. Kniha mala oslňujúci úspech už pri svojom prvom vydaní v roku 1862, vyšla v nespočetných vydaniach, bola veľakrát sfilmovaná a v posledných rokoch sa stala aj predlohou úspešného muzikálu.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydavateľstvo SVKL v Bratislave v roku 1964 ako 2. vydanie, preložil Ján Belnay, verše prebásnil Viliam Turčány, počet strán 567.

OBSAH:

Ústredný hrdina Jean Valjean je poslaný na galeje za krádež chleba. Niekoľkokrát sa pokúsi utiecť, a preto na galejách zostal 19 rokov.

Dostane sa na slobodu, zásluhou biskupa Myriela - daruje mu dve strieborné sviece - sa z neho stáva slušný človek a podnikateľ.

Pod novým menom Madeleine sa usadí a stane sa starostom, ujíma sa osirelého dievčaťa Cosetty, ktorá je dcérou slobodnej matky Fantiny.

Policajt Javert v ňom spozná galejníka, čo pre Valjeana znamená komplikácie - skrýva sa a často mení miesto pobytu.

Dostane sa do Paríža, kde prebieha revolúcia, na barikádach sa Valjean stretáva s Javertom, ten bol vyhlásený za špióna. Valjean ho mohol zastreliť, ale neurobil to.

Silný Valjean vyniesol parížskymi stopkami mladého zraneného baróna Maria, pri rieke stretne Javerta a ten ich odvezie k Mariovmu strýkovi. Chce Valjeana vziať na policajnú stanicu, nakoniec to však neurobí a utopí sa v Seine.

Marius sa ožení s Cosettou, Valjean prizná, že je galejník. Marius sa s ním nechce stretávať - nevie, že ho vtedy zachránil.

Nakoniec Valjean umiera vo svojom dome za prítomnosti milovanej Cosetty a Maria.

Vytlačiť (Ctrl+P) Stiahnuť v PDF

Zdroj: anaj, 18.02.2019

­­­­

Súvisiace odkazy

Čitateľský denník-Bedári, Bedári (2)
-Chrám Matky Božej v Paríži, Chrám Matky Božej v Paríži (2)
Čítanka - nenájdený žiadny úryvok z autorovej tvorby
Životopisy - autorov životopis nenájdený
­­­­

Výpisok Bedári v češtine?

Českú verziu tohto výpisku nájdete na adrese:

­­­­

Diskusia k výpisku
Victor Hugo - Bedári
­­­­

Aktuálne poradie súťaže­

  1. Súťaž o zaujímavé ceny pre vás pripravujeme od januára 2026!
    Napriek tomu môžete aj v tomto období do našej databázy pridať vlastnú prácu.­­­­

Server info

Počítadlo: 4 648 903
Odozva: 0.02 s
Vykonaných SQL dotazov: 6
Návštevnosť: TOPlist.skSlovenský-jazyk.sk
Mapy webu Čitateľský denník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelia Dôležité informácie Podmienky používania - Vylúčenie zodpovednosti


Slovenský-jazyk.sk (alebo tiež Slovenčina.net) vznikol ako pridružený študentský portál známeho českého servera Český-jazyk.cz. Oba projekty majú rovnakého prevádzkovateľa a snažia sa svojim návštevníkom ponúknuť v čo najkvalitnejšej forme čo najviac materiálov a textov z oblasti slovenského jazyka (čitateľské denníky, čítanku, životopisy, slohové práce a v neposlednom rade tiež slovníček pojmov z literatúry a gramatiky). Vlastnoručne spracované študijné materiály (ako napríklad rozbory diel alebo interpretácie básní, eseje, výpisky z knižiek atď.) môže do našej databázy pridať ktokoľvek - text možno jednoducho pridať cez interaktívny formulár, ktorý nájdete na stránke Pridať svoju prácu. Značnú časť obsahovej náplne Slovenský-jazyk.sk tvoria odborne preložené texty do spisovnej slovenčtiny z českého servera Český-jazyk.cz.

Overovací kód Opište kód z obrázku (iný kód ↑)

Upozornenie

 

Milý návštevník servera Slovenský-jazyk.sk,

ospravedlňujeme sa, že Ti musíme zobrazovať toto hlúpe vyskakovacie okno, ale zistili sme, že je vo Tvojom internetovom prehliadači aktívny blokátor reklám, vďaka ktorým môžu dnes tieto stránky bezplatne fungovať.

Ak nechceš byť týmto oknom neustále rušený, prosíme Ťa, aby si si blokovanie reklám vypol či si aspoň pridal výnimku pre náš web.

Jedine peniaze z reklamy nám pomáhajú tieto stránky udržiavať v prevádzke a neustále je obsahovo aj rozvíjať.

Ďakujeme Ti mnohokrát za pochopenie.

tím Slovenský-jazyk.sk

 

Toto oznámenie zavrieš klávesom Esc alebo kliknutím na krížik v pravom hornom rohu.
Po zatvorení okna nedôjde k žiadnemu obmedzeniu funkčnosti servera Slovenský-jazyk.sk, avšak každé ďalšie načítanie stránky môže byť sprevádzané otvorením tohto upozornenia, ak nedôjde k odstráneniu či úprave blokovanie reklamných plôch.

­