SLOVENSKÝ JAZYK Literatúra aneb študentský underground - čitateľský denník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmov - www.slovensky-jazyk.skwww.slovencina.net Publikovanie alebo ďalšie verejné šírenie obsahu servera Slovenský-jazyk.sk je bez písomného súhlasu prevádzkovateľa výslovne zakázané! Použitie výhradne len pre osobné účely je možné.Menu

­

Hugo Victor (*26.02.1802 - †22.05.1885)

­­­­

Bedári

Príbeh o bývalom galejníkovi, ktorý zbohatne a pritom pomáha chudobným, znie tak trochu ako rozprávka. Menej rozprávkový je jeho boj s vydieračmi, podvodníkmi alebo policajtom, ktorý Valjeana stíha. K najkrajším stránkam Bedárov patrí príbeh čistej lásky Maria a Cosetty, do ktorého Hugo vložil vlastné zážitky z milostného vzťahu k herečke Julie Drouet. Kniha mala oslňujúci úspech už pri svojom prvom vydaní v roku 1862, vyšla v nespočetných vydaniach, bola veľakrát sfilmovaná a v posledných rokoch sa stala aj predlohou úspešného muzikálu.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydavateľstvo SVKL v Bratislave v roku 1964 ako 2. vydanie, preložil Ján Belnay, verše prebásnil Viliam Turčány, počet strán 567.

OBSAH:

Ústredný hrdina Jean Valjean je poslaný na galeje za krádež chleba. Niekoľkokrát sa pokúsi utiecť, a preto na galejách zostal 19 rokov.

Dostane sa na slobodu, zásluhou biskupa Myriela - daruje mu dve strieborné sviece - sa z neho stáva slušný človek a podnikateľ.

Pod novým menom Madeleine sa usadí a stane sa starostom, ujíma sa osirelého dievčaťa Cosetty, ktorá je dcérou slobodnej matky Fantiny.

Policajt Javert v ňom spozná galejníka, čo pre Valjeana znamená komplikácie - skrýva sa a často mení miesto pobytu.

Dostane sa do Paríža, kde prebieha revolúcia, na barikádach sa Valjean stretáva s Javertom, ten bol vyhlásený za špióna. Valjean ho mohol zastreliť, ale neurobil to.

Silný Valjean vyniesol parížskymi stopkami mladého zraneného baróna Maria, pri rieke stretne Javerta a ten ich odvezie k Mariovmu strýkovi. Chce Valjeana vziať na policajnú stanicu, nakoniec to však neurobí a utopí sa v Seine.

Marius sa ožení s Cosettou, Valjean prizná, že je galejník. Marius sa s ním nechce stretávať - nevie, že ho vtedy zachránil.

Nakoniec Valjean umiera vo svojom dome za prítomnosti milovanej Cosetty a Maria.

Vytlačiť (Ctrl+P) Stiahnuť v PDF

Zdroj: anaj, 18.02.2019

­­­­

Súvisiace odkazy

Čitateľský denník - nenájdený žiadny ďalší obsah z autorovej tvorby
Čítanka - nenájdený žiadny úryvok z autorovej tvorby
Životopisy - autorov životopis nenájdený
­­­­

Výpisok Bedári v češtine?

Českú verziu tohto výpisku nájdete na adrese:

­­­­

Diskusia k výpisku
Victor Hugo - Bedári

Aktuálne poradie súťaže­

  1. Súťaž o zaujímavé ceny pre vás pripravujeme od januára 2022!
    Napriek tomu môžete aj v tomto období do našej databázy pridať vlastnú prácu.
Server info

Počítadlo: 1 737 756
Odozva: 0.01 s
Vykonaných SQL dotazov: 6
Návštevnosť: TOPlist.skSlovenský-jazyk.sk
Mapy webu Čitateľský denník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelia Dôležité informácie Podmienky používania - Vylúčenie zodpovednosti


Slovenský-jazyk.sk (alebo tiež Slovenčina.net) vznikol ako pridružený študentský portál známeho českého servera Český-jazyk.cz. Oba projekty majú rovnakého prevádzkovateľa a snažia sa svojim návštevníkom ponúknuť v čo najkvalitnejšej forme čo najviac materiálov a textov z oblasti slovenského jazyka (čitateľské denníky, čítanku, životopisy, slohové práce a v neposlednom rade tiež slovníček pojmov z literatúry a gramatiky). Vlastnoručne spracované študijné materiály (ako napríklad rozbory diel alebo interpretácie básní, eseje, výpisky z knižiek atď.) môže do našej databázy pridať ktokoľvek - text možno jednoducho pridať cez interaktívny formulár, ktorý nájdete na stránke Pridať svoju prácu. Značnú časť obsahovej náplne Slovenský-jazyk.sk tvoria odborne preložené texty do spisovnej slovenčtiny z českého servera Český-jazyk.cz.

Overovací kód Opište kód z obrázku (iný kód ↑)