SLOVENSKÝ JAZYK Literatúra aneb študentský underground - čitateľský denník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmov - www.slovensky-jazyk.skwww.slovencina.net Publikovanie alebo ďalšie verejné šírenie obsahu servera Slovenský-jazyk.sk je bez písomného súhlasu prevádzkovateľa výslovne zakázané! Použitie výhradne len pre osobné účely je možné.Menu

­

Hugo Victor (*26.02.1802 - †22.05.1885)

­­­­

Chrám Matky Božej v Paríži (2)

Príbeh strašidelného zvonára a krásnej cigánky, na pozadí ktorého je romanticky vykreslený stredoveký Paríž.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vyšlo v Bratislave vo vydavateľstve Belimex roku 2002. Počet strán 475. Edícia Svetoví autori. ISBN 80-89083-27-7

HLAVNÉ POSTAVY:

Quasimodo, Esmeralda, Klaudius Frollo, Peter Gringoire, Phoebus

MIESTO A DOBA DEJA:

Paríž, 1482

DEJ:

Na začiatku sa zoznámime s Quasimodom, ktorý sa stane kráľom hlupákov. Je škaredý a žije s kňazom Frollom v Notre-Dame. Zamiluje sa do Esmeraldy, ktorú ale miluje aj Frollo. Ľudia o nej hovoria, že je čarodejnica. Esmeralda sa zamiluje do dôstojníka Phoeba, ale Frollo ho zabije a vina padne na Esmeraldu. Pred upálením ju zachráni Quasimodo, unesie ju a chráni ju v Notre-Dame. Kňaz a Peter Gringoire (jej muž) jej budú chcieť pomôcť utiecť. Frollo Esmeralde ponúkne, nech utečie s ním, ale ona ho nenávidí. Frollo teda zavolá stráž. Ku koncu sa Esmeralda zistí so svojou matkou, po ktorej pátrala. Esmeralda je nakoniec zavesená a Quasimodo obviní Frolla a zvrhne ho zo strechy. Sám nakoniec ľahne k mŕtvej Esmeralde a zomrie.

KOMPOZIČNÝ POSTUP:

chronologický, retrospektívny

PERSPEKTÍVA:

Každá osoba v knihe je starostlivo rozobraná a popísaná.

JAZYK:

kontrasty, alegória

LIT. ŽÁNER:

historický román

Vytlačiť (Ctrl+P) Stiahnuť v PDF

Zdroj: bonitooo, 17.03.2023

­­­­

Súvisiace odkazy

Čitateľský denník-Bedári, Bedári (2)
-Chrám Matky Božej v Paríži, Chrám Matky Božej v Paríži (2)
Čítanka - nenájdený žiadny úryvok z autorovej tvorby
Životopisy - autorov životopis nenájdený
­­­­

Výpisok Chrám Matky Božej v Paríži (2) v češtine?

­­­­

Diskusia k výpisku
Victor Hugo - Chrám Matky Božej v Paríži (2)
­­­­

Aktuálne poradie súťaže­

  1. Súťaž o zaujímavé ceny pre vás pripravujeme od januára 2026!
    Napriek tomu môžete aj v tomto období do našej databázy pridať vlastnú prácu.­­­­

Server info

Počítadlo: 4 639 923
Odozva: 0.01 s
Vykonaných SQL dotazov: 8
Návštevnosť: TOPlist.skSlovenský-jazyk.sk
Mapy webu Čitateľský denník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelia Dôležité informácie Podmienky používania - Vylúčenie zodpovednosti


Slovenský-jazyk.sk (alebo tiež Slovenčina.net) vznikol ako pridružený študentský portál známeho českého servera Český-jazyk.cz. Oba projekty majú rovnakého prevádzkovateľa a snažia sa svojim návštevníkom ponúknuť v čo najkvalitnejšej forme čo najviac materiálov a textov z oblasti slovenského jazyka (čitateľské denníky, čítanku, životopisy, slohové práce a v neposlednom rade tiež slovníček pojmov z literatúry a gramatiky). Vlastnoručne spracované študijné materiály (ako napríklad rozbory diel alebo interpretácie básní, eseje, výpisky z knižiek atď.) môže do našej databázy pridať ktokoľvek - text možno jednoducho pridať cez interaktívny formulár, ktorý nájdete na stránke Pridať svoju prácu. Značnú časť obsahovej náplne Slovenský-jazyk.sk tvoria odborne preložené texty do spisovnej slovenčtiny z českého servera Český-jazyk.cz.

Overovací kód Opište kód z obrázku (iný kód ↑)

Upozornenie

 

Milý návštevník servera Slovenský-jazyk.sk,

ospravedlňujeme sa, že Ti musíme zobrazovať toto hlúpe vyskakovacie okno, ale zistili sme, že je vo Tvojom internetovom prehliadači aktívny blokátor reklám, vďaka ktorým môžu dnes tieto stránky bezplatne fungovať.

Ak nechceš byť týmto oknom neustále rušený, prosíme Ťa, aby si si blokovanie reklám vypol či si aspoň pridal výnimku pre náš web.

Jedine peniaze z reklamy nám pomáhajú tieto stránky udržiavať v prevádzke a neustále je obsahovo aj rozvíjať.

Ďakujeme Ti mnohokrát za pochopenie.

tím Slovenský-jazyk.sk

 

Toto oznámenie zavrieš klávesom Esc alebo kliknutím na krížik v pravom hornom rohu.
Po zatvorení okna nedôjde k žiadnemu obmedzeniu funkčnosti servera Slovenský-jazyk.sk, avšak každé ďalšie načítanie stránky môže byť sprevádzané otvorením tohto upozornenia, ak nedôjde k odstráneniu či úprave blokovanie reklamných plôch.

­