SLOVENSKÝ JAZYK Literatúra aneb študentský underground - čitateľský denník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmov - www.slovensky-jazyk.skwww.slovencina.net Publikovanie alebo ďalšie verejné šírenie obsahu servera Slovenský-jazyk.sk je bez písomného súhlasu prevádzkovateľa výslovne zakázané! Použitie výhradne len pre osobné účely je možné.Menu

­

Vansová Terézia (*18.04.1857 - †10.10.1942)

­­­­

Sirota Podhradských

  • rok vydania: 1889
  • literárny druh epika
  • literárny žáner: román

Sirota Podhradských je prvým románom v slovenskej literatúre od ženskej autorky.
Napínavý romantický príbeh, v ktorom po celý čas vedú súboj nenávisť s láskou.

O AUTORKE:

Pochádzala z rodiny evanjelického farára. Štodavala len na ľudovej a dievčenskej škole. Prispela k rozvoju ženského hnutia a založila tiež prvý časopis slovenských žien Dennica. Románom Sirota Podhradských sa snažila osloviť mladých čitateľov, aby im poskytla náhradu za sentimentálne nemecké a maďarské knižky. Sama sa sentimentálnym prvkom nevyhla, avšak román zaujal zachytením psychiky postáv a realistickým detailom. Sústreďuje sa nie na národnú problematiku, ale na etiku a mravnosť.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vyšlo ako 1. vydanie v Zlatom fonde literatúry pre deti a mládež vydavateľstva Ikar v Bratislave roku 2002. Počet strán 188, ilustrované. ISBN 80-551-0294-5.

TÉMA:

Osud siroty Violy, ktorá sa musí zmieriť so smrťou milovaného otca a sama prekonávať nástrahy osudu.

POSTAVY:

Viola Podhradská - sirota po Gabrielovi Podhradskom
Lazár Vilinský - dobrý priateľ Violinho otca a jej neskorší tútor
Imrich Vilinský - Lazárov starší syn
Július Vilinský - Lazárov mladší syn
Vilinská - Lazárova dcéra
pani Vilinská - Lazárova druhá žena
Hermína - jej zverenkyňa
Daniel Milocký - farár

STRUČNÝ DEJ:

Viola Podhradská je mladé, nevinné dievča - polosirota, ktoré nadovšetko miluje svojho otca Gabriela Podhradského. Keď niekto v mestečku založí strašný požiar, ktorému padne za obeť veľa domov, nahnevaní obyvatelia pokladajú za podpaľača jej otca a ubijú ho na smrť. Viola sa na základe testamentu až do dovŕšenia plnoletosti dostáva do výchovy ujca Vilinského, otcovho švagra. No v jeho dome ju prijmú veľmi chladne a Viola sa cíti ponižovaná a ohrdnutá. Vyrastie v krásnu ženu a nadovšetko túži po tom, aby sa očistilo otcovo meno.

Po nemalých vzťahových peripetiách sa nakoniec do seba zaľúbia Viola a najstarší syn Vilinského Imrich. Dočkáme sa šťastného konca a podarí sa aj očistiť pamiatku Violinho otca.

CITÁT Z KNIHY:

"A chopiac jej ruku silnejšie do svojej, kráčal s ňou za smútiacim zástupom k domu starej matky, ktorej jediná podpora bola už teraz jej vnučka. Nechali za sebou miesto smrti a smútku a kráčali ruka v ruke v ústrety životu, radosti a šťastiu: Imrich Vilinský a jeho žena Viola."
(str. 219)

Vytlačiť (Ctrl+P) Stiahnuť v PDF

Zdroj: Gaga, 07.06.2024

­­­­

Súvisiace odkazy

Čitateľský denník - nenájdený žiadny ďalší obsah z autorovej tvorby
Čítanka-Danko a Janko
-Julinkin prvý bál
-Kliatba
-Prsteň
-Recepty prastarej matere
-Sestry
-Sirota Podhradských
Životopisy - autorov životopis nenájdený
­­­­

Diskusia k výpisku
Terézia Vansová - Sirota Podhradských
­­­­

Aktuálne poradie súťaže­

  1. Súťaž o zaujímavé ceny pre vás pripravujeme od januára 2026!
    Napriek tomu môžete aj v tomto období do našej databázy pridať vlastnú prácu.­­­­

Server info

Počítadlo: 5 851 907
Odozva: 0.02 s
Vykonaných SQL dotazov: 6
Návštevnosť: TOPlist.skSlovenský-jazyk.sk
Mapy webu Čitateľský denník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelia Dôležité informácie Podmienky používania - Vylúčenie zodpovednosti


Slovenský-jazyk.sk (alebo tiež Slovenčina.net) vznikol ako pridružený študentský portál známeho českého servera Český-jazyk.cz. Oba projekty majú rovnakého prevádzkovateľa a snažia sa svojim návštevníkom ponúknuť v čo najkvalitnejšej forme čo najviac materiálov a textov z oblasti slovenského jazyka (čitateľské denníky, čítanku, životopisy, slohové práce a v neposlednom rade tiež slovníček pojmov z literatúry a gramatiky). Vlastnoručne spracované študijné materiály (ako napríklad rozbory diel alebo interpretácie básní, eseje, výpisky z knižiek atď.) môže do našej databázy pridať ktokoľvek - text možno jednoducho pridať cez interaktívny formulár, ktorý nájdete na stránke Pridať svoju prácu. Značnú časť obsahovej náplne Slovenský-jazyk.sk tvoria odborne preložené texty do spisovnej slovenčtiny z českého servera Český-jazyk.cz.

Overovací kód Opište kód z obrázku (iný kód ↑)