SLOVENSKÝ JAZYK Literatúra aneb študentský underground - čitateľský denník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmov - www.slovensky-jazyk.skwww.slovencina.net Publikovanie alebo ďalšie verejné šírenie obsahu servera Slovenský-jazyk.sk je bez písomného súhlasu prevádzkovateľa výslovne zakázané! Použitie výhradne len pre osobné účely je možné.Menu

­

Gogoľ Nikolaj Vasilievič (*01.04.1809 - †04.03.1852)

­­­­

Taras Buľba

Taras Bulba a jeho dvaja synovia, Ostap a Andrej, sú príslušníci záporožského kozáctva. Statoční, veľkorysí, živelne veselí a oddaní svojmu ľudu. Andrej pri obliehaní akéhosi poľského mesta prebehne kvôli milovanej žene k nepriateľovi, za čo ho Taras Bulba prekľaje a vlastnou rukou zabije. Keď sú porazení, zajmú Poliaci aj Ostapa. Taras podplatí žida, ktorého predtým zachránil, aby mu zariadil stretnutie so synom. Taras sa tak stane svedkom Ostapovej popravy a začne sa mstiť. Ale aj jeho život sa chýli ku krutému koncu.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Taras Buľba / Gogoľ, N. V. - 2. vyd. - Bratislava : Mladé letá, 1966. - Pre čitateľov od 11 rokov. - 129 s., ilustr. - (dobré slovo).

STRUČNÝ DEJ:

Dej sa odohráva na Ukrajine v 17. storočí, v čase bojov kozákov s poľskými a tatárskymi nepriateľmi. Skúsený bojovník Taras Bulba sa zúčastňuje ťaženia do Poľska so svojimi dvoma synmi. Mladší Andrij vzplanie láskou k poľskej šľachtičnej, zradí svojich druhov a bojuje po boku protivníka.

Taras sa s Andrijom stretne a vlastnou rukou ho zabije. Starší syn Ostap padne v ťažkej bitke do poľského zajatia. Otec sa ho snaží oslobodiť, ale jeho úsilie je márne a Ostap zomiera hrdinskou smrťou na popravisku. Taras sľubuje nepriateľovi odplatu a vrhá sa do boja. Raz sa vráti na bojisko pre stratenú fajku, je zajatý a upálený na hranici. Jeho kozackí druhovia sa zachránia a pokračujú v boji za vlasť a vieru.

Vytlačiť (Ctrl+P) Stiahnuť v PDF

Zdroj: Alena, 25.04.2022

­­­­

Súvisiace odkazy

Čitateľský denník-Mŕtve duše
-Revízor
-Taras Buľba
Čítanka - nenájdený žiadny úryvok z autorovej tvorby
Životopisy - autorov životopis nenájdený
­­­­

Výpisok Taras Buľba v češtine?

Českú verziu tohto výpisku nájdete na adrese:

­­­­

Diskusia k výpisku
Nikolaj Vasilievič Gogoľ - Taras Buľba
­­­­

Aktuálne poradie súťaže­

  1. Súťaž o zaujímavé ceny pre vás pripravujeme od januára 2026!
    Napriek tomu môžete aj v tomto období do našej databázy pridať vlastnú prácu.­­­­

Server info

Počítadlo: 4 639 707
Odozva: 0.01 s
Vykonaných SQL dotazov: 6
Návštevnosť: TOPlist.skSlovenský-jazyk.sk
Mapy webu Čitateľský denník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelia Dôležité informácie Podmienky používania - Vylúčenie zodpovednosti


Slovenský-jazyk.sk (alebo tiež Slovenčina.net) vznikol ako pridružený študentský portál známeho českého servera Český-jazyk.cz. Oba projekty majú rovnakého prevádzkovateľa a snažia sa svojim návštevníkom ponúknuť v čo najkvalitnejšej forme čo najviac materiálov a textov z oblasti slovenského jazyka (čitateľské denníky, čítanku, životopisy, slohové práce a v neposlednom rade tiež slovníček pojmov z literatúry a gramatiky). Vlastnoručne spracované študijné materiály (ako napríklad rozbory diel alebo interpretácie básní, eseje, výpisky z knižiek atď.) môže do našej databázy pridať ktokoľvek - text možno jednoducho pridať cez interaktívny formulár, ktorý nájdete na stránke Pridať svoju prácu. Značnú časť obsahovej náplne Slovenský-jazyk.sk tvoria odborne preložené texty do spisovnej slovenčtiny z českého servera Český-jazyk.cz.

Overovací kód Opište kód z obrázku (iný kód ↑)

Upozornenie

 

Milý návštevník servera Slovenský-jazyk.sk,

ospravedlňujeme sa, že Ti musíme zobrazovať toto hlúpe vyskakovacie okno, ale zistili sme, že je vo Tvojom internetovom prehliadači aktívny blokátor reklám, vďaka ktorým môžu dnes tieto stránky bezplatne fungovať.

Ak nechceš byť týmto oknom neustále rušený, prosíme Ťa, aby si si blokovanie reklám vypol či si aspoň pridal výnimku pre náš web.

Jedine peniaze z reklamy nám pomáhajú tieto stránky udržiavať v prevádzke a neustále je obsahovo aj rozvíjať.

Ďakujeme Ti mnohokrát za pochopenie.

tím Slovenský-jazyk.sk

 

Toto oznámenie zavrieš klávesom Esc alebo kliknutím na krížik v pravom hornom rohu.
Po zatvorení okna nedôjde k žiadnemu obmedzeniu funkčnosti servera Slovenský-jazyk.sk, avšak každé ďalšie načítanie stránky môže byť sprevádzané otvorením tohto upozornenia, ak nedôjde k odstráneniu či úprave blokovanie reklamných plôch.

­