SLOVENSKÝ JAZYK Literatúra aneb študentský underground - čitateľský denník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmov - www.slovensky-jazyk.skwww.slovencina.net Publikovanie alebo ďalšie verejné šírenie obsahu servera Slovenský-jazyk.sk je bez písomného súhlasu prevádzkovateľa výslovne zakázané! Použitie výhradne len pre osobné účely je možné.Menu

­

Gogoľ Nikolaj Vasilievič (*01.04.1809 - †04.03.1852)

­­­­

Mŕtve duše

Klasické dielo ruského realistu je horko-satirickým príbehom, v ktorom autor odhaľuje pravdivý obraz ruského vidieka na začiatku 19. storočia.
Príbeh drobného podvodníčka Čičikova, ktorý navštevuje ruských statkárov, aby ich prinútil ku geniálne prostoduchej finančnej špekulácii s predajom "mŕtvych duší" zomrelých nevoľníkov, neľútostne zachytáva všetku prehnilosť a neľudskosť cárskeho Ruska. Kniha, ktorá zostala nedokončená, je aj napriek tomu v postave Čičikova ako karikatúra banálnej prefíkanosti dokladom autorovho majstrovského satirického umenia a kritického pohľadu na dobovú spoločnosť.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Gogoľ, Nikolaj Vasilievič. - B. v. - Bratislava : Petit Press, 2006. - 377 s. - (Svetová knižnica Sme ; 13). - ISBN 80-85585-78-2.

DEJ:

Do Gubernie prichádza podvodník Čičikov v sprievode svojho sluhu Petrýska. Jeho hlavným artiklom je nakupovanie mŕtvych duší, teda nevoľníkov, ktorí zomreli, ale stále sú zapísaní do kníh po poslednom sčítaní ľudu. Vďaka týmto neexistujúcim menám potom totiž môže získať pôdu a dávky. V tomto meste však narazil na zaujímavú zbierku tvoriacu miestnu honoráciu. Všetci si hrabú pod seba a podvádzajú na rovnakej úrovni ako Čičikov, pritom navyše tvoria miestnu radu. Medzi miestne je uvedený ako bohatý statkár, a tak si ho každý pozýva s radosťou k sebe.

Najskôr zamieri za Libeznickým, ktorý je dobrý človek, ale trošku naivný. Po dlhšom výklade prenechá Čičikovovi svoje mŕtve duše a ešte navyše zaplatí náklady za prevod.
U Zháňalky je to iné. Táto žena vedie hostinec, je vdovou po újazdnom sekretárovi a nie je rozhodne taká hlúpa ako Libeznický. Čičikovi dá veľa práce než z nej vymámi aspoň niečo, pretože sa ho stará žena snaží získať k sebe ponukou, že ho bude štekliť na pätách a neustále mu ponúka tovar, na ktorý je zvyknutá.

Zato na statku Nozdreva sa Čičikov poriadne zapotí. Tento opilec je tak kamarátsky, až to nie je pekné. Keď potom dôjde na duše, núti Nozdrev podvodníka, aby kúpil ešte kone, a keď odmieta, začnú sa spolu ťahať, až skončí pri šachu, kde však Nozdrev jasne podvádza. Nakoniec ho z tejto situácie dostane policajný inšpektor, ktorý si prišiel pre statkárov kvôli nejakému priestupku.

Nakoniec skončí u Psovského. Na svoje prekvapenie ale zistí, že tento statkár po zistení záujmu by mŕtve duše chcel hneď zhodnotiť, a tak nasadí neuveriteľnú cenu. Dlho sa sporia ako na trhu, kým konečne dôjdu k spoločnej cene, ktorá však presahuje predstavy Čičikova.

Krátko pred odchodom sa ešte Čičikov zúčastní maškarného bálu, ktorý sa mu stane osudným. Keď ženy aj muži zistia, že nie je ženatý, snaží sa ho získať pre svoje dcéry. Pritom sa zoznámi s krásnou dcérou gubernátora a zamiluje sa do nej po uši. Nestará sa už o ostatné dámy a tak ho medzi sebou začnú ohovárať. A ako ich klebetenie stále pokračuje, Nozdrev sa postará o rozruch, až Čičikova zatvoria.

Po nešťastnom bále sa zíde rada, aby rozhodla o mladíkovom osude. Privedú si k svojmu improvizovanému tribunálu všetkých svedkov, ale tí v skutočnosti Čičikova poriadne neobvinia. A tak sa dostane zo žalára von, aj keď je teraz úplne zosmiešnený a zdiskreditovaný.

Vytlačiť (Ctrl+P) Stiahnuť v PDF

Zdroj: Petra Mishka, 25.04.2022

­­­­

Súvisiace odkazy

Čitateľský denník-Mŕtve duše
-Revízor
-Taras Buľba
Čítanka - nenájdený žiadny úryvok z autorovej tvorby
Životopisy - autorov životopis nenájdený
­­­­

Výpisok Mŕtve duše v češtine?

Českú verziu tohto výpisku nájdete na adrese:

­­­­

Diskusia k výpisku
Nikolaj Vasilievič Gogoľ - Mŕtve duše
­­­­

Aktuálne poradie súťaže­

  1. Súťaž o zaujímavé ceny pre vás pripravujeme od januára 2026!
    Napriek tomu môžete aj v tomto období do našej databázy pridať vlastnú prácu.­­­­

Server info

Počítadlo: 4 648 928
Odozva: 0.01 s
Vykonaných SQL dotazov: 6
Návštevnosť: TOPlist.skSlovenský-jazyk.sk
Mapy webu Čitateľský denník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelia Dôležité informácie Podmienky používania - Vylúčenie zodpovednosti


Slovenský-jazyk.sk (alebo tiež Slovenčina.net) vznikol ako pridružený študentský portál známeho českého servera Český-jazyk.cz. Oba projekty majú rovnakého prevádzkovateľa a snažia sa svojim návštevníkom ponúknuť v čo najkvalitnejšej forme čo najviac materiálov a textov z oblasti slovenského jazyka (čitateľské denníky, čítanku, životopisy, slohové práce a v neposlednom rade tiež slovníček pojmov z literatúry a gramatiky). Vlastnoručne spracované študijné materiály (ako napríklad rozbory diel alebo interpretácie básní, eseje, výpisky z knižiek atď.) môže do našej databázy pridať ktokoľvek - text možno jednoducho pridať cez interaktívny formulár, ktorý nájdete na stránke Pridať svoju prácu. Značnú časť obsahovej náplne Slovenský-jazyk.sk tvoria odborne preložené texty do spisovnej slovenčtiny z českého servera Český-jazyk.cz.

Overovací kód Opište kód z obrázku (iný kód ↑)

Upozornenie

 

Milý návštevník servera Slovenský-jazyk.sk,

ospravedlňujeme sa, že Ti musíme zobrazovať toto hlúpe vyskakovacie okno, ale zistili sme, že je vo Tvojom internetovom prehliadači aktívny blokátor reklám, vďaka ktorým môžu dnes tieto stránky bezplatne fungovať.

Ak nechceš byť týmto oknom neustále rušený, prosíme Ťa, aby si si blokovanie reklám vypol či si aspoň pridal výnimku pre náš web.

Jedine peniaze z reklamy nám pomáhajú tieto stránky udržiavať v prevádzke a neustále je obsahovo aj rozvíjať.

Ďakujeme Ti mnohokrát za pochopenie.

tím Slovenský-jazyk.sk

 

Toto oznámenie zavrieš klávesom Esc alebo kliknutím na krížik v pravom hornom rohu.
Po zatvorení okna nedôjde k žiadnemu obmedzeniu funkčnosti servera Slovenský-jazyk.sk, avšak každé ďalšie načítanie stránky môže byť sprevádzané otvorením tohto upozornenia, ak nedôjde k odstráneniu či úprave blokovanie reklamných plôch.

­