SLOVENSKÝ JAZYK Literatúra aneb študentský underground - čitateľský denník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmov - www.slovensky-jazyk.skwww.slovencina.net Publikovanie alebo ďalšie verejné šírenie obsahu servera Slovenský-jazyk.sk je bez písomného súhlasu prevádzkovateľa výslovne zakázané! Použitie výhradne len pre osobné účely je možné.Menu

­

Gogoľ Nikolaj Vasilievič (*01.04.1809 - †04.03.1852)

­­­­

Revízor

  • komédia v 5 dejstvách

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Gogoľ, Nikolaj Vasilievič. - 1. vyd. - Bratislava : Tatran, 1980. - 107 s., ilustr. - (Divadelná tvorba ; 164).

MIESTO DEJA:

Ruské mestečko

POSTAVY:

Anton Meluzin-Vichurovskij - mestský hajtman
Anna Andrejevna - jeho žena
Mária Antonovna - jeho dcéra
Práskin-Tláskin - sudca
Brusnica - špitálna rada
Kuzmič - poštmajster
Dobčinský a Bobčinský - obyvatelia mesta
Chlestakov - úradník z Petrohradu
Osip - jeho sluha

STRUČNÝ DEJ:

Mladý úradník Chlestakov príde so svojim sluhom Osipom z Petrohradu do malého ruského mestečka. Tu žijú nejaký čas na dlh a majiteľ už ich chce vyhodiť. Hajtman dostane list od priateľa z Petrohradu, že do mesta príde revízor. Obyvatelia mesta Dobčinský a Bobčinský si myslia, že revízorom je práve Chlestakov. A tak je celé mestečko na nohách...

Hajtman sa s Chlestakovom okamžite zoznámi a ponúkne jemu aj jeho sluhovi Osipovi ubytovanie u neho doma. Mestečko je prelezené korupciou, a tak sa miestni úradníci s ostatnými snažia dať všetko rýchlo do poriadku. Chlestakova teda sprevádza všetkými inštitúciami a bojí sa akejkoľvek jeho nespokojnosti.

Keďže je Chlestakov na mizine, prijíma úplatky a dokonca si ich žiada, avšak vo forme pôžičky, pri ktorej sľubuje, že ju splatí. Sluha Osip Chlestakova varuje, že by mali čo najskôr odísť. Chlestakov súhlasí, ale ešte pred odchodom sa zasnúbi s hajtmanovou dcérou a pošle list svojmu priateľovi do Petrohradu. V liste veľmi štipľavo popisuje tunajšie obyvateľstvo.

Chlestakov pod podmienkou návštevy svojho otca kvôli požiadaniu o požehnanie odchádza aj s peniazmi a darmi. Po odchode skorumpovaný poštmajster otvára list od Chlestakova a zistí, že Chlestakov nie je revízor. Celé mestečko je z tejto správy rozčarované, v ten moment do mesta prichádza pravý revízor...

PERSPEKTÍVA:

Autor sa tu zameriava na skorumpovaných úradníkov. Vtipnou formou popisuje situáciu v meste.
Veľmi dobre vystihuje postavu Chlestakova ako prihlúpleho, ​​mladučkého úradníka, ktorý nepremýšľa nad svojimi činmi a ukazuje, akí hlúpi a skorumpovaní úradníci sú.

Vytlačiť (Ctrl+P) Stiahnuť v PDF

Zdroj: Jana Plachá, 25.04.2022

­­­­

Súvisiace odkazy

Čitateľský denník-Mŕtve duše
-Revízor
-Taras Buľba
Čítanka - nenájdený žiadny úryvok z autorovej tvorby
Životopisy - autorov životopis nenájdený
­­­­

Výpisok Revízor v češtine?

Českú verziu tohto výpisku nájdete na adrese:

­­­­

Diskusia k výpisku
Nikolaj Vasilievič Gogoľ - Revízor
­­­­

Aktuálne poradie súťaže­

  1. Súťaž o zaujímavé ceny pre vás pripravujeme od januára 2026!
    Napriek tomu môžete aj v tomto období do našej databázy pridať vlastnú prácu.­­­­

Server info

Počítadlo: 4 639 901
Odozva: 0.01 s
Vykonaných SQL dotazov: 6
Návštevnosť: TOPlist.skSlovenský-jazyk.sk
Mapy webu Čitateľský denník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelia Dôležité informácie Podmienky používania - Vylúčenie zodpovednosti


Slovenský-jazyk.sk (alebo tiež Slovenčina.net) vznikol ako pridružený študentský portál známeho českého servera Český-jazyk.cz. Oba projekty majú rovnakého prevádzkovateľa a snažia sa svojim návštevníkom ponúknuť v čo najkvalitnejšej forme čo najviac materiálov a textov z oblasti slovenského jazyka (čitateľské denníky, čítanku, životopisy, slohové práce a v neposlednom rade tiež slovníček pojmov z literatúry a gramatiky). Vlastnoručne spracované študijné materiály (ako napríklad rozbory diel alebo interpretácie básní, eseje, výpisky z knižiek atď.) môže do našej databázy pridať ktokoľvek - text možno jednoducho pridať cez interaktívny formulár, ktorý nájdete na stránke Pridať svoju prácu. Značnú časť obsahovej náplne Slovenský-jazyk.sk tvoria odborne preložené texty do spisovnej slovenčtiny z českého servera Český-jazyk.cz.

Overovací kód Opište kód z obrázku (iný kód ↑)

Upozornenie

 

Milý návštevník servera Slovenský-jazyk.sk,

ospravedlňujeme sa, že Ti musíme zobrazovať toto hlúpe vyskakovacie okno, ale zistili sme, že je vo Tvojom internetovom prehliadači aktívny blokátor reklám, vďaka ktorým môžu dnes tieto stránky bezplatne fungovať.

Ak nechceš byť týmto oknom neustále rušený, prosíme Ťa, aby si si blokovanie reklám vypol či si aspoň pridal výnimku pre náš web.

Jedine peniaze z reklamy nám pomáhajú tieto stránky udržiavať v prevádzke a neustále je obsahovo aj rozvíjať.

Ďakujeme Ti mnohokrát za pochopenie.

tím Slovenský-jazyk.sk

 

Toto oznámenie zavrieš klávesom Esc alebo kliknutím na krížik v pravom hornom rohu.
Po zatvorení okna nedôjde k žiadnemu obmedzeniu funkčnosti servera Slovenský-jazyk.sk, avšak každé ďalšie načítanie stránky môže byť sprevádzané otvorením tohto upozornenia, ak nedôjde k odstráneniu či úprave blokovanie reklamných plôch.

­