SLOVENSKÝ JAZYK Literatúra aneb študentský underground - čitateľský denník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmov - www.slovensky-jazyk.skwww.slovencina.net Publikovanie alebo ďalšie verejné šírenie obsahu servera Slovenský-jazyk.sk je bez písomného súhlasu prevádzkovateľa výslovne zakázané! Použitie výhradne len pre osobné účely je možné.



Menu

­

Čapek Karel (*09.01.1890 - †25.12.1938)

­­­­

Vojna s mlokmi

Známy protivojnový román Karola Čapka. Ľudstvo objaví existenciu mlokov, ktoré využije na prácu a svoje pohodlie. Následná vzbura mlokov privádza ľudské pokolenie až na prah existencie. V diele sa objavujú narážky na rozpínajúci fašizmus - vodca mlokov Chief Salamander (Adolf Hitler).

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydal Československý spisovateľ v Prahe roku 1976 (5. vydanie tamtiež). Na vydanie pripravil Rudolf Skřeček, doslov napísala Alena Hájková a vysvetlivky spracoval Miroslav Halík.

OBSAH:

Celý román je rozdelený na tri knihy: Andrias Scheuchzeri, Po stupňoch civilizácie a Vojna s mlokmi.

Na začiatku príbehu vystupuje kapitán van Toch, pôvodom Čech, ktorý pri preplávaní oblastí Tichomoria objaví zvedavé mloky. Kapitán ich naučí zbierať perly a zároveň si ich zamiluje. Navrátia sa do Čiech, kde sa spoja s bohatým továrnikom G.H.Bondym, s ktorým rozpútajú výnosný obchod s perlami.
Mlokom je uznaná odmena v podobe zbrane určenej na obranu voči žralokom - ich jediným nepriateľom.
Po smrti kapitána van Tocha nastáva kríza v obchode s perlami, trh je presýtený a perly stráca svoju hodnotu. Bondy rozpúta šialený plán, ktorý spočíva v predaji mlokov obyčajným ľuďom. Mloci sa stávajú súčasťou ľudskej spoločnosti, sú rozdelení do výkonnostných skupín a potom sú využívaní na stavby nových projektov a vodných stavieb.
Mločia populácia radikálne stúpa a v súvislosti s tým sa vyskytujú názory, ako čo najlepšie zabezpečiť ich práva, zamedziť nelegálnemu odchytu a akým spôsobom ich vzdelávať v ľudských vedách.

Jednotlivé štáty vlastnia svoje mloky, ktoré využívajú v staviteľstve, vytvárajú mločie armády, zatiaľ čo vôbec netušia, čo mloky robia vo svojich morských domovoch. Ľudia využívajú mloky v čím ďalej tým väčšej miere. Následne sa mločí národ vzbúri na čele s Chiefom Salamandrom (Adolf Hitler), ktorý požaduje vypratanie pobrežia štátov bez strát na ľudských životoch, pretože už im súčasná plocha mora nestačí pre ich populáciu. Ich požiadavka sa stretne s odporom, a preto sa začnú množiť útoky na nákladné lode, objavujú sa zemetrasenia a jednotlivé pobrežia sú postupne ničené.

Ľudia sú zdesení a utekajú do vnútrozemia, kde sa snažia ukryť. Veľká časť Brazílie, celé Anglicko a Francúzsko miznú z mapy sveta a mloky sa približujú k nemeckým Drážďanom a dokonca sa objavujú už aj v českých riekach.

V poslednej kapitole knihy vystupuje sám autor a jeho vnútorný hlas, s ktorým rozpúta dialóg. Hlas ho presviedča, aby dal ľuďom šancu prežiť a ponúka variant príbehu, kedy mločia armáda zastúpená Chiefom Salamandrom rozpúta vojnu s tichomorskými mlokmi o "pravé mloctvo".

Záver príbehu by mal končiť otravou mločej populácie, ktorú si spôsobia sami. Zostávajúci ľudia sa postupne vracajú z hôr, kde sa ukrývali...

Vytlačiť (Ctrl+P) Stiahnuť v PDF

Zdroj: Breberka, 04.04.2024

­­­­

Súvisiace odkazy

­­­­

Výpisok Vojna s mlokmi v češtine?

Českú verziu tohto výpisku nájdete na adrese:

­­­­

Diskusia k výpisku
Karel Čapek - Vojna s mlokmi




­­­­

Aktuálne poradie súťaže­

  1. Súťaž o zaujímavé ceny pre vás pripravujeme od januára 2026!
    Napriek tomu môžete aj v tomto období do našej databázy pridať vlastnú prácu.



­­­­

Server info

Počítadlo: 5 589 374
Odozva: 0.01 s
Vykonaných SQL dotazov: 6
Návštevnosť: TOPlist.skSlovenský-jazyk.sk




Mapy webu Čitateľský denník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelia Dôležité informácie Podmienky používania - Vylúčenie zodpovednosti


Slovenský-jazyk.sk (alebo tiež Slovenčina.net) vznikol ako pridružený študentský portál známeho českého servera Český-jazyk.cz. Oba projekty majú rovnakého prevádzkovateľa a snažia sa svojim návštevníkom ponúknuť v čo najkvalitnejšej forme čo najviac materiálov a textov z oblasti slovenského jazyka (čitateľské denníky, čítanku, životopisy, slohové práce a v neposlednom rade tiež slovníček pojmov z literatúry a gramatiky). Vlastnoručne spracované študijné materiály (ako napríklad rozbory diel alebo interpretácie básní, eseje, výpisky z knižiek atď.) môže do našej databázy pridať ktokoľvek - text možno jednoducho pridať cez interaktívny formulár, ktorý nájdete na stránke Pridať svoju prácu. Značnú časť obsahovej náplne Slovenský-jazyk.sk tvoria odborne preložené texty do spisovnej slovenčtiny z českého servera Český-jazyk.cz.

Overovací kód Opište kód z obrázku (iný kód ↑)