SLOVENSKÝ JAZYK Literatúra aneb študentský underground - čitateľský denník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmov - www.slovensky-jazyk.skwww.slovencina.net Publikovanie alebo ďalšie verejné šírenie obsahu servera Slovenský-jazyk.sk je bez písomného súhlasu prevádzkovateľa výslovne zakázané! Použitie výhradne len pre osobné účely je možné.Menu

­

Čapek Karel (*09.01.1890 - †25.12.1938)

­­­­

R.U.R.

R.U.R. je utopistická, alegorická dráma o probléme umelých ľudí - robotov a ich zaradení do spoločnosti.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Zväzok obsahujúci 3 knihy - R.U.R., Bílá nemoc a Matka - vydalo nakladateľstvo Československý spisovatel v Prahe v roku 1958. Doslov napísal Jan Cigánek, k vydaniu pripravil a poznámky zostavil Miroslav Halík. Počet strán: 261.

MIESTO A DOBA DEJA:

Rossumov ostrov, doba sa nedá časovo určiť (budúcnosť)

HLAVNÉ POSTAVY:

Helena Gloryová - citlivá, láskavá
staviteľ Alquist - rozumný
Harry Domin - Helenin manžel

HLAVNÁ MYŠLIENKA DIELA:

Varovanie ľudstva, aby sa nestali otrokmi svojich vlastných vynálezov.

STRUČNÝ OBSAH:

Starý Rossum zostrojil a mladý Rossum zdokonalil a následne vytvoril umelých pracovníkov - robotov.

Predohra
Úspešná továreň vyrába a vyváža robotov do celého sveta. Na ostrov prichádza Helena. Riaditeľ Domin ju zoznamuje s výrobou. Helena sa snaží docieliť, aby sa s robotmi jednalo rovnako ako s ľuďmi. Stáva sa ženou Domina.

1. dejstvo
Všetko začína oslavou desiateho výročia sobáša. Roboti sa začínajú po celom svete búriť. Ľuďom sa nerodia deti, boja sa. Helena si praje návrat k normálnemu životu bez robotov, preto ničí recept na ich výrobu.

2. dejstvo
Pustí robotov do elektrárne, aby ich zabili prúdom. Tí sa ale elektrárne zmocňujú. Roboti začínajú vraždiť ľudí v budove. Zabijú všetkých až na Alguista, pretože ten robotov zostavuje.

3. dejstvo
Alguist hľadá márne recept na robotov, pretože oň sami žiadajú. Dvaja robotgi, Primus a Helena, začnú prejavovať cit a lásku. Stávajú sa ľuďmi. Ľudstvo je opäť zachránené. Alguist v nich vidí Adama a Evu.

Vytlačiť (Ctrl+P) Stiahnuť v PDF

Zdroj: Andrea Žitková, 01.02.2019

­­­­

Výpisok R.U.R. v češtine?

Českú verziu tohto výpisku nájdete na adrese:

­­­­

Diskusia k výpisku
Karel Čapek - R.U.R.
­­­­

Aktuálne poradie súťaže­

  1. Súťaž o zaujímavé ceny pre vás pripravujeme od januára 2026!
    Napriek tomu môžete aj v tomto období do našej databázy pridať vlastnú prácu.­­­­

Server info

Počítadlo: 5 851 782
Odozva: 0.01 s
Vykonaných SQL dotazov: 6
Návštevnosť: TOPlist.skSlovenský-jazyk.sk
Mapy webu Čitateľský denník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelia Dôležité informácie Podmienky používania - Vylúčenie zodpovednosti


Slovenský-jazyk.sk (alebo tiež Slovenčina.net) vznikol ako pridružený študentský portál známeho českého servera Český-jazyk.cz. Oba projekty majú rovnakého prevádzkovateľa a snažia sa svojim návštevníkom ponúknuť v čo najkvalitnejšej forme čo najviac materiálov a textov z oblasti slovenského jazyka (čitateľské denníky, čítanku, životopisy, slohové práce a v neposlednom rade tiež slovníček pojmov z literatúry a gramatiky). Vlastnoručne spracované študijné materiály (ako napríklad rozbory diel alebo interpretácie básní, eseje, výpisky z knižiek atď.) môže do našej databázy pridať ktokoľvek - text možno jednoducho pridať cez interaktívny formulár, ktorý nájdete na stránke Pridať svoju prácu. Značnú časť obsahovej náplne Slovenský-jazyk.sk tvoria odborne preložené texty do spisovnej slovenčtiny z českého servera Český-jazyk.cz.

Overovací kód Opište kód z obrázku (iný kód ↑)