SLOVENSKÝ JAZYK Literatúra aneb študentský underground - čitateľský denník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmov - www.slovensky-jazyk.skwww.slovencina.net Publikovanie alebo ďalšie verejné šírenie obsahu servera Slovenský-jazyk.sk je bez písomného súhlasu prevádzkovateľa výslovne zakázané! Použitie výhradne len pre osobné účely je možné.Menu

­

Čapek Karel (*09.01.1890 - †25.12.1938)

­­­­

R.U.R.

R.U.R. je utopistická, alegorická dráma o probléme umelých ľudí - robotov a ich zaradení do spoločnosti.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Zväzok obsahujúci 3 knihy - R.U.R., Bílá nemoc a Matka - vydalo nakladateľstvo Československý spisovatel v Prahe v roku 1958. Doslov napísal Jan Cigánek, k vydaniu pripravil a poznámky zostavil Miroslav Halík. Počet strán: 261.

MIESTO A DOBA DEJA:

Rossumov ostrov, doba sa nedá časovo určiť (budúcnosť)

HLAVNÉ POSTAVY:

Helena Gloryová - citlivá, láskavá
staviteľ Alquist - rozumný
Harry Domin - Helenin manžel

HLAVNÁ MYŠLIENKA DIELA:

Varovanie ľudstva, aby sa nestali otrokmi svojich vlastných vynálezov.

STRUČNÝ OBSAH:

Starý Rossum zostrojil a mladý Rossum zdokonalil a následne vytvoril umelých pracovníkov - robotov.

Predohra
Úspešná továreň vyrába a vyváža robotov do celého sveta. Na ostrov prichádza Helena. Riaditeľ Domin ju zoznamuje s výrobou. Helena sa snaží docieliť, aby sa s robotmi jednalo rovnako ako s ľuďmi. Stáva sa ženou Domina.

1. dejstvo
Všetko začína oslavou desiateho výročia sobáša. Roboti sa začínajú po celom svete búriť. Ľuďom sa nerodia deti, boja sa. Helena si praje návrat k normálnemu životu bez robotov, preto ničí recept na ich výrobu.

2. dejstvo
Pustí robotov do elektrárne, aby ich zabili prúdom. Tí sa ale elektrárne zmocňujú. Roboti začínajú vraždiť ľudí v budove. Zabijú všetkých až na Alguista, pretože ten robotov zostavuje.

3. dejstvo
Alguist hľadá márne recept na robotov, pretože oň sami žiadajú. Dvaja robotgi, Primus a Helena, začnú prejavovať cit a lásku. Stávajú sa ľuďmi. Ľudstvo je opäť zachránené. Alguist v nich vidí Adama a Evu.

Vytlačiť (Ctrl+P) Stiahnuť v PDF

Zdroj: Andrea Žitková, 01.02.2019

­­­­

Súvisiace odkazy

Čitateľský denník - nenájdený žiadny ďalší obsah z autorovej tvorby
Čítanka - nenájdený žiadny úryvok z autorovej tvorby
Životopisy - autorov životopis nenájdený
­­­­

Výpisok R.U.R. v češtine?

Českú verziu tohto výpisku nájdete na adrese:

­­­­

Diskusia k výpisku
Karel Čapek - R.U.R.
­­­­

Aktuálne poradie súťaže­

  1. Súťaž o zaujímavé ceny pre vás pripravujeme od januára 2026!
    Napriek tomu môžete aj v tomto období do našej databázy pridať vlastnú prácu.­­­­

Server info

Počítadlo: 4 648 801
Odozva: 0.01 s
Vykonaných SQL dotazov: 6
Návštevnosť: TOPlist.skSlovenský-jazyk.sk
Mapy webu Čitateľský denník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelia Dôležité informácie Podmienky používania - Vylúčenie zodpovednosti


Slovenský-jazyk.sk (alebo tiež Slovenčina.net) vznikol ako pridružený študentský portál známeho českého servera Český-jazyk.cz. Oba projekty majú rovnakého prevádzkovateľa a snažia sa svojim návštevníkom ponúknuť v čo najkvalitnejšej forme čo najviac materiálov a textov z oblasti slovenského jazyka (čitateľské denníky, čítanku, životopisy, slohové práce a v neposlednom rade tiež slovníček pojmov z literatúry a gramatiky). Vlastnoručne spracované študijné materiály (ako napríklad rozbory diel alebo interpretácie básní, eseje, výpisky z knižiek atď.) môže do našej databázy pridať ktokoľvek - text možno jednoducho pridať cez interaktívny formulár, ktorý nájdete na stránke Pridať svoju prácu. Značnú časť obsahovej náplne Slovenský-jazyk.sk tvoria odborne preložené texty do spisovnej slovenčtiny z českého servera Český-jazyk.cz.

Overovací kód Opište kód z obrázku (iný kód ↑)

Upozornenie

 

Milý návštevník servera Slovenský-jazyk.sk,

ospravedlňujeme sa, že Ti musíme zobrazovať toto hlúpe vyskakovacie okno, ale zistili sme, že je vo Tvojom internetovom prehliadači aktívny blokátor reklám, vďaka ktorým môžu dnes tieto stránky bezplatne fungovať.

Ak nechceš byť týmto oknom neustále rušený, prosíme Ťa, aby si si blokovanie reklám vypol či si aspoň pridal výnimku pre náš web.

Jedine peniaze z reklamy nám pomáhajú tieto stránky udržiavať v prevádzke a neustále je obsahovo aj rozvíjať.

Ďakujeme Ti mnohokrát za pochopenie.

tím Slovenský-jazyk.sk

 

Toto oznámenie zavrieš klávesom Esc alebo kliknutím na krížik v pravom hornom rohu.
Po zatvorení okna nedôjde k žiadnemu obmedzeniu funkčnosti servera Slovenský-jazyk.sk, avšak každé ďalšie načítanie stránky môže byť sprevádzané otvorením tohto upozornenia, ak nedôjde k odstráneniu či úprave blokovanie reklamných plôch.

­