SLOVENSKÝ JAZYK Literatúra aneb študentský underground - čitateľský denník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmov - www.slovensky-jazyk.skwww.slovencina.net Publikovanie alebo ďalšie verejné šírenie obsahu servera Slovenský-jazyk.sk je bez písomného súhlasu prevádzkovateľa výslovne zakázané! Použitie výhradne len pre osobné účely je možné.



Menu

­

Čapek Karel (*09.01.1890 - †25.12.1938)

­­­­

R.U.R. (2)

Slávna Čapkova hra R.U.R., odohrávajúca sa v továrni na robotov, obehla v dobe svojho vzniku celý svet s mimoriadnym úspechom. Slovo "robot", ktoré autor použil v tejto hre ako prvé, zdomácnelo v mnohých jazykoch sveta.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Zväzok obsahujúci 3 knihy - R.U.R., Bílá nemoc a Matka - vydalo nakladateľstvo Československý spisovatel v Prahe v roku 1958. Doslov napísal Jan Cigánek, k vydaniu pripravil a poznámky zostavil Miroslav Halík. Počet strán: 261.

DEJ:

Na Rossumov ostrov, miesto, kde sa nachádza továreň na robotov, príde dcéra pána prezidenta, Helena Gloryová. Je veľmi milo privítaná riaditeľom továrne, pánom Harrym Dominom. Veľmi ju zaujíma, ako to v takej továrni vyzerá a zároveň je z robotov nešťastná a chcela by im porozprávať do duše. Do duše, ktorú oni však nemajú.

Po prehliadke je Helena veľmi zmätená, roboty si predstavovala inak a sama ich nedokáže od ľudských bytostí vôbec odlíšiť.
Prvou skúškou bola služobná Sulla, veľmi inteligentná žena, skôr taká chodiaca encyklopédia, ktorá hovorí plynulo štyrmi jazykmi a od človeka je absolútne nerozoznateľná. Helena nechápe a je presvedčená, že Sulla je človek. Domin by ju mohol presvedčiť pitvou, to si ale Helena nepraje. Už dôveruje.
Má na robotov časté otázky a zaujíma ju, či roboti vedia, čo sa s nimi stane, ak ich rozrežú. Dostáva sa jej však chladných odpovedí, že nepoznajú smrť, ale iba stoupu (zariadenie na drvenie).

Alchymisti sú toho názoru, že najväčšia schopnosť pri práci je nemať ďalšie potreby. Preto všetkým robotom eliminujú základné životné potreby a dokonca aj všetky city a emócie. Túto vec Helena neprijíma.

Zhruba okolo 30. stránky vstupuje do deja zvyšných 5 ľudských bytostí - Fabry, Busman, Dr. Gall, Hallemeier a Alquist. Helena stále tápa v rozoznávaní robotov od ľudí, a pretože aj oni znejú neskutočne múdro, usúdia, že sa opäť jedná o roboty a začne aj im hovoriť do duše o tom, že ľudia nie sú takí zlí a že emócie sú niečo výnimočné. Potom ale zistí, že sú to ľudia a je veľmi zahanbená.
Všetkým šiestim mužom na pustom ostrove chýba nežné ženské pohlavie, a tak sa do Heleny všetci zamilujú. Helena sa rozhodne pre Harryho Domina a toho si tiež vezme.

Helena dostane od Harryho k narodeninám loď, na ktorej je nápis Optimus. Je veľmi vydesená a nechápe zmysel tohto daru. Tuší ale, že je niečo zle, veľmi zle. Začína viac a viac premýšľať nad neúplným a smutným životom robotov. Snaží sa teda prehovoriť Dr. Galla, aby dal robotom city, mala totiž strach, aby roboti necítili nenávisť k ľuďom. Pôvodný zmysel robotov bol uľahčiť ľuďom život v tej čistej podobe, ľudia ale ich schopnosti využili na útok a používali ich ako zbraň vo vojne. Roboti si zrazu myslia, že sú pánmi ľudstva.

Roboti chcú ovládnuť celý svet a začnú sa búriť. Jeden z robotov dokonca napísal list, v ktorom stálo, že vyvraždili veľa ľudí. V tomto momente sa začína objavovať otázka, čo sa s robotmi stalo, že viac a viac pripomínajú ľud. Zistilo sa, že Dr. Gall poslúchol prianie Heleny a začal pracovať na tom, aby roboti mali plnohodnotný život, avšak tajne. Keď to Helena zistí, okamžite sa začne Dr. Galla zastávať, berie všetko na seba a tvrdí, že je to jej chyba. Že to bol jej sen a jej prianie a že Dr. Gall bol iba prostredníkom. Ten ale zase naopak tvrdí, že všetko, čo robil, robil dobrovoľne a na vlastnú päsť. V konečnej fáze tejto hádky ale zvyšní alchymisti Dr. Gallovi odpustia a začnú koketovať s myšlienkou, že skutočným pôvodcom tohto javu je ľudstvo samo.
Po robotoch bol obrovský dopyt, a preto bolo treba roboty neustále vylepšovať a modernizovať ich schopnosti.

Už bolo jasné, že toto dobre dopadnúť nemôže, a tak sa tu naskytli dva varianty, ako s tým naložiť. Prvou možnosťou bolo pokračovať v tom, čo robia, alebo predať Rossumov rukopis, potrebný na výrobu robotov. Podstatnou vecou ale bolo, že Helena tieto rukopisy nechala pred dávnou dobou spáliť. Alchymisti sa rozhodli, že ich predajú av ten moment nastali komplikácie, rukopis nikde. Helena sa k tomuto činu ale ihneď priznala. Vysvetľuje, že sa bála, že ľudia vyhynú, pretože keď sa budú rozmnožovať roboti, nebudú sa rozmnožovať ľudia...

Alchymisti spoločne s Helenou čakajú pri dverách a nevedia, čo bude ďalej. Roboti na nich útočia a nevyzerajú, že by sa mali dať na ústup. Jeden z alchymistov, Busman, sa rozhodne, že ich uplatí. Vyjde von s ponukou, avšak je ihneď zabitý elektrický prúdom.
Nakoniec roboti všetky vyvraždia vrátane všetkých na ostrove, na žive nechajú jediného človeka - Alquista. Bol totiž veľmi pracovitý a pracoval rukami, oni to vedeli a chceli to využiť; najviac sa podobal robotom.

Po nejakej dobe sa ale roboti začnú opotrebovávať, a pretože nič netrvá večne, aj ich živnosť končí. Zo strachu teda chcú od Alquista, aby vytvoril náhradný recept na výrobu robotov. To on ale nedokáže...

Záver knižky je nádejným okamihom pre ľudstvo, keď sa dvaja roboti, Helena a Primus, začnú správať ako ľudia. Ukazujú svoje city a vzájomnú náklonnosť. Alquist ich vykáže z ostrova, aby odišli preč, prejavili svoje city a rozmnožili sa.ného súhlasu prevádzkovateľa výslovne zakázané! Použitie výhradne len na osobné účely je možné.

Vytlačiť (Ctrl+P) Stiahnuť v PDF

Zdroj: Lucie Ötwösová, 03.07.2024

­­­­
­­­­

Výpisok R.U.R. (2) v češtine?

Českú verziu tohto výpisku nájdete na adrese:

­­­­

Diskusia k výpisku
Karel Čapek - R.U.R. (2)




­­­­

Aktuálne poradie súťaže­

  1. Súťaž o zaujímavé ceny pre vás pripravujeme od januára 2026!
    Napriek tomu môžete aj v tomto období do našej databázy pridať vlastnú prácu.



­­­­

Server info

Počítadlo: 6 570 424
Odozva: 0.02 s
Vykonaných SQL dotazov: 6
Návštevnosť: TOPlist.skSlovenský-jazyk.sk




Mapy webu Čitateľský denník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelia Dôležité informácie Podmienky používania - Vylúčenie zodpovednosti


Slovenský-jazyk.sk (alebo tiež Slovenčina.net) vznikol ako pridružený študentský portál známeho českého servera Český-jazyk.cz. Oba projekty majú rovnakého prevádzkovateľa a snažia sa svojim návštevníkom ponúknuť v čo najkvalitnejšej forme čo najviac materiálov a textov z oblasti slovenského jazyka (čitateľské denníky, čítanku, životopisy, slohové práce a v neposlednom rade tiež slovníček pojmov z literatúry a gramatiky). Vlastnoručne spracované študijné materiály (ako napríklad rozbory diel alebo interpretácie básní, eseje, výpisky z knižiek atď.) môže do našej databázy pridať ktokoľvek - text možno jednoducho pridať cez interaktívny formulár, ktorý nájdete na stránke Pridať svoju prácu. Značnú časť obsahovej náplne Slovenský-jazyk.sk tvoria odborne preložené texty do spisovnej slovenčtiny z českého servera Český-jazyk.cz.

Overovací kód Opište kód z obrázku (iný kód ↑)