SLOVENSKÝ JAZYK Literatúra aneb študentský underground - čitateľský denník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmov - www.slovensky-jazyk.skwww.slovencina.net Publikovanie alebo ďalšie verejné šírenie obsahu servera Slovenský-jazyk.sk je bez písomného súhlasu prevádzkovateľa výslovne zakázané! Použitie výhradne len pre osobné účely je možné.Menu

­

Bajza Jozef Ignác (*05.03.1755 - †01.12.1836)

­­­­

René mládenca príhody a skúsenosti

Bajza figuruje v slovenskej literatúre ako predstaviteľ osvietenstva (klasicizmu) a autor prvého románu v slovenčine. Dielo zohralo dôležitú úlohu pri formovaní spisovného jazyka. Prvý zväzok vyšiel v roku 1784. Tlač 2. zväzku bola cirkvou zakázaná kvôli ostrej kritike.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vyšlo v roku 2001 vo vydavateľstve Tatran, počet strán 360, jazyk: slovenčina. Pevná väzba, ISBN 8022205001.

LITERÁRNY ŽÁNER:

dobrodružný cestopisný román v dvoch zväzkoch

IDEA:

kritika šľachty a cirkvi, podpora reforiem Jozefa II.

TÉMA:

Reného cesta za poznaním

JAZYK:

Kniha je napísaná pravopisom, ktorý si Bajza navrhol sám na základe západoslovenského nárečia.

OBSAH:

Prvý diel je plný príhod a čudesných udalostí v exotickom prostredí islamského sveta. Pri putovaní do Tripolisu či Káhiry za sestrou Fatimou postretne Reného plno strastí, no po nespočetných peripetiách ju privedie domov, a nielen ju- po ceste sa stihne zamilovať do Hadixy, dcéry mohamedánskeho patriarchu, a na dôvažok nachádza aj svoju matku.
René nakoniec Hadixu opustí a uvažuje o kariére kňaza.

V druhej časti čítame úryvky z ciest Reného a Van Stipmouta po Slovensku. Tento zväzok nemá ucelenú kompozíciu, ide o súbor epizód.
Autor sa kriticky vyjadruje ku ku kláštorom, k cirkvi, k žobravým mníchom, k farárom, šľachticom i zemanom.
Ponúka riešenia, ako odstrániť neporiadok v cirkvi. Terčom jeho kritiky sú kostoly, z ktorých sa podľa jeho mienky stávajú divadelné sály plné obrazov a hudby.
Naopak podporuje reformy Jozefa II, predovšetkým zrušenie nevoľníctva.

Z druhej časti sa zachovali len dva nedotlačené exempláre.

Vytlačiť (Ctrl+P) Stiahnuť v PDF

Zdroj: Gaga, 04.03.2021

­­­­

Súvisiace odkazy

­­­­

Diskusia k výpisku
Jozef Ignác Bajza - René mládenca príhody a skúsenosti

Aktuálne poradie súťaže­

  1. Súťaž o zaujímavé ceny pre vás pripravujeme od januára 2022!
    Napriek tomu môžete aj v tomto období do našej databázy pridať vlastnú prácu.
Server info

Počítadlo: 1 520 390
Odozva: 0.01 s
Vykonaných SQL dotazov: 6
Návštevnosť: TOPlist.skSlovenský-jazyk.sk
Mapy webu Čitateľský denník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelia Dôležité informácie Podmienky používania - Vylúčenie zodpovednosti


Slovenský-jazyk.sk (alebo tiež Slovenčina.net) vznikol ako pridružený študentský portál známeho českého servera Český-jazyk.cz. Oba projekty majú rovnakého prevádzkovateľa a snažia sa svojim návštevníkom ponúknuť v čo najkvalitnejšej forme čo najviac materiálov a textov z oblasti slovenského jazyka (čitateľské denníky, čítanku, životopisy, slohové práce a v neposlednom rade tiež slovníček pojmov z literatúry a gramatiky). Vlastnoručne spracované študijné materiály (ako napríklad rozbory diel alebo interpretácie básní, eseje, výpisky z knižiek atď.) môže do našej databázy pridať ktokoľvek - text možno jednoducho pridať cez interaktívny formulár, ktorý nájdete na stránke Pridať svoju prácu. Značnú časť obsahovej náplne Slovenský-jazyk.sk tvoria odborne preložené texty do spisovnej slovenčtiny z českého servera Český-jazyk.cz.

Overovací kód Opište kód z obrázku (iný kód ↑)