SLOVENSKÝ JAZYK Literatúra aneb študentský underground - čitateľský denník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmov - www.slovensky-jazyk.skwww.slovencina.net Publikovanie alebo ďalšie verejné šírenie obsahu servera Slovenský-jazyk.sk je bez písomného súhlasu prevádzkovateľa výslovne zakázané! Použitie výhradne len pre osobné účely je možné.Menu

­

Bajza Jozef Ignác (*05.03.1755 - †01.12.1836)

­­­­

René mládenca príhody a skúsenosti

Bajza figuruje v slovenskej literatúre ako predstaviteľ osvietenstva (klasicizmu) a autor prvého románu v slovenčine. Dielo zohralo dôležitú úlohu pri formovaní spisovného jazyka. Prvý zväzok vyšiel v roku 1784. Tlač 2. zväzku bola cirkvou zakázaná kvôli ostrej kritike.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vyšlo v roku 2001 vo vydavateľstve Tatran, počet strán 360, jazyk: slovenčina. Pevná väzba, ISBN 8022205001.

LITERÁRNY ŽÁNER:

dobrodružný cestopisný román v dvoch zväzkoch

IDEA:

kritika šľachty a cirkvi, podpora reforiem Jozefa II.

TÉMA:

Reného cesta za poznaním

JAZYK:

Kniha je napísaná pravopisom, ktorý si Bajza navrhol sám na základe západoslovenského nárečia.

OBSAH:

Prvý diel je plný príhod a čudesných udalostí v exotickom prostredí islamského sveta. Pri putovaní do Tripolisu či Káhiry za sestrou Fatimou postretne Reného plno strastí, no po nespočetných peripetiách ju privedie domov, a nielen ju- po ceste sa stihne zamilovať do Hadixy, dcéry mohamedánskeho patriarchu, a na dôvažok nachádza aj svoju matku.
René nakoniec Hadixu opustí a uvažuje o kariére kňaza.

V druhej časti čítame úryvky z ciest Reného a Van Stipmouta po Slovensku. Tento zväzok nemá ucelenú kompozíciu, ide o súbor epizód.
Autor sa kriticky vyjadruje ku ku kláštorom, k cirkvi, k žobravým mníchom, k farárom, šľachticom i zemanom.
Ponúka riešenia, ako odstrániť neporiadok v cirkvi. Terčom jeho kritiky sú kostoly, z ktorých sa podľa jeho mienky stávajú divadelné sály plné obrazov a hudby.
Naopak podporuje reformy Jozefa II, predovšetkým zrušenie nevoľníctva.

Z druhej časti sa zachovali len dva nedotlačené exempláre.

Vytlačiť (Ctrl+P) Stiahnuť v PDF

Zdroj: Gaga, 04.03.2021

­­­­

Súvisiace odkazy

­­­­

Diskusia k výpisku
Jozef Ignác Bajza - René mládenca príhody a skúsenosti
­­­­

Aktuálne poradie súťaže­

  1. Súťaž o zaujímavé ceny pre vás pripravujeme od januára 2026!
    Napriek tomu môžete aj v tomto období do našej databázy pridať vlastnú prácu.­­­­

Server info

Počítadlo: 4 640 212
Odozva: 0.01 s
Vykonaných SQL dotazov: 6
Návštevnosť: TOPlist.skSlovenský-jazyk.sk
Mapy webu Čitateľský denník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelia Dôležité informácie Podmienky používania - Vylúčenie zodpovednosti


Slovenský-jazyk.sk (alebo tiež Slovenčina.net) vznikol ako pridružený študentský portál známeho českého servera Český-jazyk.cz. Oba projekty majú rovnakého prevádzkovateľa a snažia sa svojim návštevníkom ponúknuť v čo najkvalitnejšej forme čo najviac materiálov a textov z oblasti slovenského jazyka (čitateľské denníky, čítanku, životopisy, slohové práce a v neposlednom rade tiež slovníček pojmov z literatúry a gramatiky). Vlastnoručne spracované študijné materiály (ako napríklad rozbory diel alebo interpretácie básní, eseje, výpisky z knižiek atď.) môže do našej databázy pridať ktokoľvek - text možno jednoducho pridať cez interaktívny formulár, ktorý nájdete na stránke Pridať svoju prácu. Značnú časť obsahovej náplne Slovenský-jazyk.sk tvoria odborne preložené texty do spisovnej slovenčtiny z českého servera Český-jazyk.cz.

Overovací kód Opište kód z obrázku (iný kód ↑)

Upozornenie

 

Milý návštevník servera Slovenský-jazyk.sk,

ospravedlňujeme sa, že Ti musíme zobrazovať toto hlúpe vyskakovacie okno, ale zistili sme, že je vo Tvojom internetovom prehliadači aktívny blokátor reklám, vďaka ktorým môžu dnes tieto stránky bezplatne fungovať.

Ak nechceš byť týmto oknom neustále rušený, prosíme Ťa, aby si si blokovanie reklám vypol či si aspoň pridal výnimku pre náš web.

Jedine peniaze z reklamy nám pomáhajú tieto stránky udržiavať v prevádzke a neustále je obsahovo aj rozvíjať.

Ďakujeme Ti mnohokrát za pochopenie.

tím Slovenský-jazyk.sk

 

Toto oznámenie zavrieš klávesom Esc alebo kliknutím na krížik v pravom hornom rohu.
Po zatvorení okna nedôjde k žiadnemu obmedzeniu funkčnosti servera Slovenský-jazyk.sk, avšak každé ďalšie načítanie stránky môže byť sprevádzané otvorením tohto upozornenia, ak nedôjde k odstráneniu či úprave blokovanie reklamných plôch.

­