SLOVENSKÝ JAZYK Literatúra aneb študentský underground - čitateľský denník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmov - www.slovensky-jazyk.skwww.slovencina.net Publikovanie alebo ďalšie verejné šírenie obsahu servera Slovenský-jazyk.sk je bez písomného súhlasu prevádzkovateľa výslovne zakázané! Použitie výhradne len pre osobné účely je možné.Menu

­

Dostojevskij Fiodor Michajlovič (*11.11.1821 - †09.02.1881)

­­­­

Zločin a trest

Ťažiskové dielo veľkého majstra ruského realizmu zachytáva príbeh človeka, dohnaného bezvýchodiskovou situáciou až k vražde.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Dostojevskij, F. M. - 2. vyd. v Ikare. - Bratislava : Ikar, 2011. - 471 s. - ISBN 978-80-551-2323-3.

OBSAH:

Rodion Raskoľnikov chladnokrvne zabije starú úžerníčku kvôli peniazom. Náhodou se tu objaví jej sestra, ktorej preto pripraví rovnaký osud. Po smrti žien nasleduje policajné pátranie. Vyšetrovateľ tuší, že je vrahom právě Raskoľnikov, ale nemôže mu vinu dokázať. Ten medzitým začína prepadať strachu. Polícia potom zadrží iného podozrivého muža. Raskoľnikov sa následne zoznámi s prostitútkou Soňou a prizná sa jej k vražde. Tá ho presvedčí, aby sa priznal. Sonina láska Raskoľnikova posilní a dopomôže mu k priznaniu.
Radion je odsúdený na osem rokov nútených prác na Sibíri, kam ho Soňa sprevádza. Svojou láskou z neho dokáže stvoriť nového, lepšieho človeka.

VLASTNÝ NÁZOR:

Kniha sa mi páčila, bola zaujímavá hlavne svojimi psychologickými úvahami. Niektoré pasáže však boli veľmi popisné, ale to k realizmu patrí. Veľmi zaujímavý je postupný psychologický vývoj hlavného hrdinu. Túto knihu by som naozaj všetkým odporučil prečítať.

Vytlačiť (Ctrl+P) Stiahnuť v PDF

Zdroj: Tom, 05.04.2019

­­­­

Súvisiace odkazy

Čitateľský denník-Krokodíl
-Zločin a trest
Čítanka - nenájdený žiadny úryvok z autorovej tvorby
Životopisy - autorov životopis nenájdený
­­­­

Výpisok Zločin a trest v češtine?

­­­­

Diskusia k výpisku
Fiodor Michajlovič Dostojevskij - Zločin a trest
­­­­

Aktuálne poradie súťaže­

  1. Súťaž o zaujímavé ceny pre vás pripravujeme od januára 2026!
    Napriek tomu môžete aj v tomto období do našej databázy pridať vlastnú prácu.­­­­

Server info

Počítadlo: 5 851 943
Odozva: 0.01 s
Vykonaných SQL dotazov: 6
Návštevnosť: TOPlist.skSlovenský-jazyk.sk
Mapy webu Čitateľský denník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelia Dôležité informácie Podmienky používania - Vylúčenie zodpovednosti


Slovenský-jazyk.sk (alebo tiež Slovenčina.net) vznikol ako pridružený študentský portál známeho českého servera Český-jazyk.cz. Oba projekty majú rovnakého prevádzkovateľa a snažia sa svojim návštevníkom ponúknuť v čo najkvalitnejšej forme čo najviac materiálov a textov z oblasti slovenského jazyka (čitateľské denníky, čítanku, životopisy, slohové práce a v neposlednom rade tiež slovníček pojmov z literatúry a gramatiky). Vlastnoručne spracované študijné materiály (ako napríklad rozbory diel alebo interpretácie básní, eseje, výpisky z knižiek atď.) môže do našej databázy pridať ktokoľvek - text možno jednoducho pridať cez interaktívny formulár, ktorý nájdete na stránke Pridať svoju prácu. Značnú časť obsahovej náplne Slovenský-jazyk.sk tvoria odborne preložené texty do spisovnej slovenčtiny z českého servera Český-jazyk.cz.

Overovací kód Opište kód z obrázku (iný kód ↑)