SLOVENSKÝ JAZYK Literatúra aneb študentský underground - čitateľský denník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmov - www.slovensky-jazyk.skwww.slovencina.net Publikovanie alebo ďalšie verejné šírenie obsahu servera Slovenský-jazyk.sk je bez písomného súhlasu prevádzkovateľa výslovne zakázané! Použitie výhradne len pre osobné účely je možné.Menu

­

Dostojevskij Fiodor Michajlovič (*11.11.1821 - †09.02.1881)

­­­­

Krokodíl

Ide o krátku, satirickú sci-fi komédiu, ktorej dej sa odohráva v roku 1865 v cárskom Rusku. Pôvodne malo ísť o satiru na Černyševského (Čo robiť?) a jeho ženu, avšak neskôr dielo prerástlo v satiru na skazenosť ruskej spoločnosti, zlosť ruského politického a ekonomického systému, pokrivenosť ľudských vzťahov; kniha poukazuje na nadradenosť ekonomického princípu nad prostého človeka. Príbeh je rozprávaný ich-formou, rozprávačom je rodinný priateľ hlavného hrdinu.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo vydavateľstvo Vyšehrad v roku 2004, edícia Harmonie, jazyk čeština, počet strán 88, ISBN 8070216417

DEJ:

Nízko postavený cisársky úradník Ivan Matvejič so svojou ženou Jelenou Ivanovnou sa jedného dňa vypraví pozrieť do Pasáže na vystavovaného krokodíla, ako neznáme a exotické zviera.
Krokodíla vystavuje akýsi Nemec so svojou ženou, zakladajúcou si na peniazoch.
Ivan Matvejič, provokujúci krokodíla, spadne do nádrže a je takmer okamžite krokodílom prehltnutý.

Keď už to vyzerá, že je s úradníkom koniec, ozve sa z vnútra krokodíla jeho hlas, oznamujúci, že je v poriadku.
Ihneď sa začne riešiť, ako Ivana dostať z krokodíla, avšak Nemec nechce o žiadnom zákroku ani počuť, pretože vyhlasuje, že ekonomický princíp je na prvom mieste, že krokodíla nemá kto zaplatiť, že je v práve, a že bude môcť zvýšiť vstupné, a napodiv Ivan Matvejič so všetkým súhlasí.
Ihneď začne premýšľať o výhodách svojho postavenia a robiť plány, ako by ho mohol využiť.
Okamžite vydáva úlohy a rozosiela poslov na úrady a k rôznym významným osobám.

Avšak tu sa ukazuje zlý stav ruských úradov, ktoré si od prípadu "umývajú ruky", pretože Nemec je výhodný investor.
Zatiaľ Ivan rozvíja svoje filozofie z vnútra krokodíla, kde sa už celkom zabýval, a chcel na tejto situácii postaviť svoju budúcu kariéru.
Považuje sa za veľmi šikovného a je veľmi ješitný; rozosiela do svojho okolia svoje filozofie o svete.

Nakoniec nikto z jeho priateľov nikde na úradoch neuspeje a prípad teda zostáva nevyriešený - nafúkaný Ivan Matvejič zostáva naďalej v útrobách nemeckého krokodíla.

CHARAKTERISTIKA POSTAV:

Ivan Matvejič - ješitný, panovačný, nafúkaný, ale neuveriteľne výrečný úradník, ktorý sa vidí ako stred všetkej múdrosti a všetkého diania
Jelena Ivanovna - vzhľadom veľmi očarujúca žena, ktoré záleží predovšetkým na jej postavení, veľmi vypočítavá

VLASTNÝ NÁZOR:

Kniha sa mi veľmi páčila, je to zábavný, krátky príbeh, plný komických, absurdných situácií ukazujúcich stav vtedajšej ruskej spoločnosti, kde v popredí stojí najdôležitejší ekonomický princíp...

Vytlačiť (Ctrl+P) Stiahnuť v PDF

Zdroj: Jakub Kazda, 14.12.2022

­­­­

Súvisiace odkazy

Čitateľský denník-Krokodíl
-Zločin a trest
Čítanka - nenájdený žiadny úryvok z autorovej tvorby
Životopisy - autorov životopis nenájdený
­­­­

Výpisok Krokodíl v češtine?

­­­­

Diskusia k výpisku
Fiodor Michajlovič Dostojevskij - Krokodíl
­­­­

Aktuálne poradie súťaže­

  1. Súťaž o zaujímavé ceny pre vás pripravujeme od januára 2026!
    Napriek tomu môžete aj v tomto období do našej databázy pridať vlastnú prácu.­­­­

Server info

Počítadlo: 4 680 352
Odozva: 0.01 s
Vykonaných SQL dotazov: 6
Návštevnosť: TOPlist.skSlovenský-jazyk.sk
Mapy webu Čitateľský denník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelia Dôležité informácie Podmienky používania - Vylúčenie zodpovednosti


Slovenský-jazyk.sk (alebo tiež Slovenčina.net) vznikol ako pridružený študentský portál známeho českého servera Český-jazyk.cz. Oba projekty majú rovnakého prevádzkovateľa a snažia sa svojim návštevníkom ponúknuť v čo najkvalitnejšej forme čo najviac materiálov a textov z oblasti slovenského jazyka (čitateľské denníky, čítanku, životopisy, slohové práce a v neposlednom rade tiež slovníček pojmov z literatúry a gramatiky). Vlastnoručne spracované študijné materiály (ako napríklad rozbory diel alebo interpretácie básní, eseje, výpisky z knižiek atď.) môže do našej databázy pridať ktokoľvek - text možno jednoducho pridať cez interaktívny formulár, ktorý nájdete na stránke Pridať svoju prácu. Značnú časť obsahovej náplne Slovenský-jazyk.sk tvoria odborne preložené texty do spisovnej slovenčtiny z českého servera Český-jazyk.cz.

Overovací kód Opište kód z obrázku (iný kód ↑)

Upozornenie

 

Milý návštevník servera Slovenský-jazyk.sk,

ospravedlňujeme sa, že Ti musíme zobrazovať toto hlúpe vyskakovacie okno, ale zistili sme, že je vo Tvojom internetovom prehliadači aktívny blokátor reklám, vďaka ktorým môžu dnes tieto stránky bezplatne fungovať.

Ak nechceš byť týmto oknom neustále rušený, prosíme Ťa, aby si si blokovanie reklám vypol či si aspoň pridal výnimku pre náš web.

Jedine peniaze z reklamy nám pomáhajú tieto stránky udržiavať v prevádzke a neustále je obsahovo aj rozvíjať.

Ďakujeme Ti mnohokrát za pochopenie.

tím Slovenský-jazyk.sk

 

Toto oznámenie zavrieš klávesom Esc alebo kliknutím na krížik v pravom hornom rohu.
Po zatvorení okna nedôjde k žiadnemu obmedzeniu funkčnosti servera Slovenský-jazyk.sk, avšak každé ďalšie načítanie stránky môže byť sprevádzané otvorením tohto upozornenia, ak nedôjde k odstráneniu či úprave blokovanie reklamných plôch.

­