SLOVENSKÝ JAZYK Literatúra aneb študentský underground - čitateľský denník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmov - www.slovensky-jazyk.skwww.slovencina.net Publikovanie alebo ďalšie verejné šírenie obsahu servera Slovenský-jazyk.sk je bez písomného súhlasu prevádzkovateľa výslovne zakázané! Použitie výhradne len pre osobné účely je možné.



Menu

­

Hemingway Ernest (*21.07.1899 - †02.07.1961)

­­­­

Starec a more

Na začiatku príbehu sa starý rybár Santiago vydáva na more po 87 dňoch bez úlovku. To ho neodradí a skúša to znovu. Tentoraz má šťastie a chytí na háčik veľkú rybu. Tá je však taká veľká, že sa nemieni vzdať bez boja, a začína sa jej súboj na život a na smrť s naším hrdinom. Ryba ťahá čln aj so starcom a on vie, že nemôže robiť nič iné, iba čakať a unaviť rybu. Starec je vyčerpaný z tohto súboja, vzdoruje prudkej sile ryby, vlastnému hladu, smädu a trápi ho aj poranená ruka, takže má všetky dôvody, aby rybu nenávidel. To sa však nestane. Ryba, takisto ako more, je pre rybára jeho bratom i sestrou, rybár sa cíti súčasťou tohto celku a nijako sa z neho nevydeľuje...
Starec napokon o rybu v súboji so žralokmi príde, ale to ho nezdrví a nerezignuje na svoj ľudský osud. Naďalej bojuje, plahočí sa a vie, že na druhý deň sa zobudí a všetko sa začne odznovu. A v konečnom dôsledku ho nič nemôže zničiť, a tak to povie aj nahlas: "Veď človek nie je stvorený na prehru... Možno ho zničiť, ale nie poraziť."

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Starec a more / Hemingway, Ernest. - 2. vyd. - Bratislava : SVKL, 1957. - 130 s. - (Malá svetová knižnica ; 15).

JAZYKOVÉ SPRACOVANIE:

Dielo je napísané spisovným jazykom, objavujú sa tu španielske výrazy (guano; que va), prirovnania (lano ťažké ako kríž). Dielo je napísané veľmi jednoducho a triezvo, ale je v ňom skrytá určitá dynamika a napätie. Autor využíva hlavne úvahu a opis. Starý muž sa prihovára aj sám sebe.

"Čo si to vôbec za ruku?" prihovoril sa jej. "Tuhni si potom, ak chceš. Premeň sa na kýpeť! Čo z toho budeš mať?"

HLAVNÁ MYŠLENKA:

Zobraziť nekonečný boj človeka s prírodou a myšlienku, že šťastie nespočíva v bohatstve, ale v uspokojení z vyčerpávajúceho zápasu. Jej zmyslom je poukázať na obrovskú ľudskú statočnosť a nezdolateľnú duševnú silu.

AKÝ PROBLÉM DIELO RIEŠI:

Ľudské presvedčenie a snaženie, nezdolateľnosť ľudskej odhodlanosti. A tiež už zmienený boj človeka s prírodou.

MIESTO A ČAS DEJA:

Dej môže byť situovaný približne do polovice 20. storočia na vidieku v blízkosti Havany a na mori.

HLAVNÉ POSTAVY:

starec Santiago - kubánsky rybár pevnej vôle; bojuje až na pokraj života, aby sa uživil
chlapec Manolin - veľmi obetavý, láskavý, nápomocný, má rád starca

DEJ:

Hlavného hrdinu knihy, rybára Santiaga, začína trápiť jeho smola, keď už veľa dní po sebe neulovil žiadnu rybu a v podstate nemá čo jesť. Na rozkaz rodičov ho musí opustiť aj jeho pomocník, chlapec Manolin. Ten sa oňho staral, dával mu jedlo a pomáhal mu na mori. Jedného dňa sa starec rozhodne vyjsť na more, kde ešte nikto nebol a lúči sa s chlapcom, ktorého necháva v dedine. Po niekoľkých neúspešných dňoch na vode chytí vysnívaný úlovok. Nevie síce, ako vyzerá, ale podľa správania ryby vie, že je to jeho snáď najväčší úlovok. Ryba ho však prekvapí svojou silou a začne ho ťahať na otvorené more. Starec sa ju snaží zadržať, je však starý a po niekoľkých hodinách svoj boj vzdáva. Ryba ho vytrvalo ťahá ďalej a starec je veľmi vyčerpaný a unavený, nepúšťa ju však z lode, pretože verí, že sa ryba raz unaví a on ju bude môcť zabiť. To sa mu - vďaka skúsenostiam - podarí, priviaže ju k loďke a podľa slnka mieri naspäť domov. Po ceste ale musí odolávať útokom žralokov na jeho loď. Aj napriek veľkému odhodlaniu starca mu jeho úlovok zožerú. Uplne vyčerpaný starec dorazí domov, loďku nechá priviazanú pri móle a ráno sa okolo nej zhromaždí dav ľudí, aby sa pozrel na obrovskú kostru ryby priviazanú na starcovej loďke.

VLASTNÝ NÁZOR:

Musím povedať, že kniha bola úplne skvelá. Človeku bolo starca až ľúto, s akým odhodlaním bojoval s rybou a aj tak mu z nej nič nezostalo. Najlepšia na tom bola jeho nezdolateľná tvrdohlavá povaha, vďaka ktorej prežil.

Vytlačiť (Ctrl+P) Stiahnuť v PDF

Zdroj: Gabu, 16.05.2019

­­­­

Súvisiace odkazy

Čitateľský denník-49 poviedok
-Komu zvonia do hrobu
-Starec a more
-Zbohom zbraniam
Čítanka - nenájdený žiadny úryvok z autorovej tvorby
Životopisy - autorov životopis nenájdený
­­­­

Výpisok Starec a more v češtine?

Českú verziu tohto výpisku nájdete na adrese:

­­­­

Diskusia k výpisku
Ernest Hemingway - Starec a more




­­­­

Aktuálne poradie súťaže­

  1. Súťaž o zaujímavé ceny pre vás pripravujeme od januára 2026!
    Napriek tomu môžete aj v tomto období do našej databázy pridať vlastnú prácu.



­­­­

Server info

Počítadlo: 5 441 634
Odozva: 0.02 s
Vykonaných SQL dotazov: 6
Návštevnosť: TOPlist.skSlovenský-jazyk.sk




Mapy webu Čitateľský denník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelia Dôležité informácie Podmienky používania - Vylúčenie zodpovednosti


Slovenský-jazyk.sk (alebo tiež Slovenčina.net) vznikol ako pridružený študentský portál známeho českého servera Český-jazyk.cz. Oba projekty majú rovnakého prevádzkovateľa a snažia sa svojim návštevníkom ponúknuť v čo najkvalitnejšej forme čo najviac materiálov a textov z oblasti slovenského jazyka (čitateľské denníky, čítanku, životopisy, slohové práce a v neposlednom rade tiež slovníček pojmov z literatúry a gramatiky). Vlastnoručne spracované študijné materiály (ako napríklad rozbory diel alebo interpretácie básní, eseje, výpisky z knižiek atď.) môže do našej databázy pridať ktokoľvek - text možno jednoducho pridať cez interaktívny formulár, ktorý nájdete na stránke Pridať svoju prácu. Značnú časť obsahovej náplne Slovenský-jazyk.sk tvoria odborne preložené texty do spisovnej slovenčtiny z českého servera Český-jazyk.cz.

Overovací kód Opište kód z obrázku (iný kód ↑)