SLOVENSKÝ JAZYK Literatúra aneb študentský underground - čitateľský denník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmov - www.slovensky-jazyk.skwww.slovencina.net Publikovanie alebo ďalšie verejné šírenie obsahu servera Slovenský-jazyk.sk je bez písomného súhlasu prevádzkovateľa výslovne zakázané! Použitie výhradne len pre osobné účely je možné.Menu

­

Hemingway Ernest (*21.07.1899 - †02.07.1961)

­­­­

49 poviedok

Hemingwayov autorský výber poviedok, ktoré sú okrem prvých štyroch zoradené podľa toho, ako ich napísal. Prvá mu vyšla v roku 1921 a posledná v 1938. Poviedky nechcú pôsobiť dejom, ale snažia sa - ako vysvetlil sám autor - zachytiť duševné hnutie v človeku a tie skutočnosti, ktoré k nemu dali podnet.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

49 poviedok = The Stories of Ernest Hemingway / Hemingway, Ernest. - 1. vyd. - Bratislava : SVKL, 1961. - 463 s.

STRUČNÝ OBSAH POVIEDOK:

Krátke šťastie Francisa Macombera
Francis Macomber sa so svojou ženou vypravil na lov do Afriky. Sprevádzal ich lovec Wilson. Najprv išli loviť leva, ale Macomber sa ho zľakol a utiekol pred ním. Macomberova manželka ním pohŕdala, pretože bol zbabelec, a preto ho podviedla s Wilsonom. Ďalší deň lovili bizóny. Jeden sa rútil priamo na Macombera, keď tu jeho žena ho strelila priamo do hlavy.

Hlavné mesto sveta
Mladý čašník Paco pracuje v hoteli v Madride, kde sa ubytovávajú predovšetkým toreádori. Jeho veľkým snom je stať sa jedným z nich. Kamarát mu to vyhovára a chce mu ukázať, aké je to nebezpečné. Pripevnia dva nože na stoličku, ktorá predstavuje býka. Pri nebezpečnom "býčom zápase" Paca nôž zasiahne a Paco umrie.

Snehy na Kilimandžáre
Spisovateľ so svojou bohatou ženou čakajú na lietadlo, ktoré ich zachráni. Spisovateľ má ale infekciu v nohe a nakoniec neprežije. Poviedka je sprevádzaná spisovateľovými myšlienkami, o čom všetkom chcel písať.

Starec pri moste
Na moste sedí starec. Jeden muž sa ide cez most pozrieť, ako postúpili fašisti a chvíľu sa s ním rozpráva. Starec mu rozpráva, že sa staral o zvieratá, ale musel ich opustiť.

Indiánsky tábor
Nick ide so svojím otcom a strýkom Georgom do indiánskeho tábora. Jeho otec je lekár a má tam pomôcť porodiť jednému dievčaťu. Pôrod zvládne bez problémov, ale jeden indián sa medzitým zastrelí.

Pán doktor a pani doktorová
Nickov otec lovil z rieky klády dreva a používal ich na svoje účely. So svojím priateľom či spolupracovníkom sa kvôli tomu pohádal, pretože on tvrdil, že drevo je kradnuté.

Keď sa čosi skončí
Nick bol vonku so svojím dievčaťom Marjorie (Marge). Rozprávali sa a on jej povedal, že už to medzi nimi nie je ono a rozišli sa.

Trojdňová víchrica
Nick bol u svojho kamaráta Billa. Rozprávali sa o Nickovom rozchode s Marge a veľa pili. Potom sa vydali loviť vtáky.

Bitkár
Nicka udrel nejaký vodič nákladiaku. Potom Nick stretol akéhosi muža, čo tvrdil, že je blázon. Neskôr tam prišiel aj jeho kamarát černoch. Ten blázon sa zrazu na Nicka naštval a chcel ho zmlátiť. Černoch blázna udrel do hlavy, a tak sa Nickovi nič nestalo. Černoch potom Nickovi rozprával, že ten blázon si kedysi vzal ženu, o ktorej si všetci mysleli, že je jeho sestra. Ona ho nakoniec opustila a on sa z toho zbláznil.

Veľmi krátka poviedka
Luz mala priateľa a chceli sa vziať, ale počas vojny na to nebol čas. Jej priateľ chcel, aby po vojne odišli domov do Ameriky, ale ona nie, tak nakoniec šiel sám. Luz mu potom napísala list, že sa s ním rozchádza a že si bude brať niekoho iného.

Vojakov návrat
Krebs sa po vojne vrátil domov. Chcel ľuďom o vojne rozprávať, ale nechceli ho počúvať, pretože už príbehov z vojny počuli dosť. Raz svojej sestre Helene sľúbi, že bude hrať jej chlapca a matke do očí povie, že nemá rád nikoho, ani ju. Potom ju ale utešuje klamstvom.

Pán a pani Elliotovci
Herold Elliot si vzal staršiu manželku. Pokúšali sa spolu mať dieťa, ale veľmi sa im to nedarilo. Vlastne boli ale šťastní a nič im nechýbalo.

Mačka v daždi
V hoteli boli ubytovaní manželia Američania. Raz v daždi uvideli vonku mačku a chceli si ju priniesť do izby. Američanka sa pre ňu vydala, ale keď prišla na to miesto, mačka už tam nebola. Bolo jej to veľmi ľúto. Nakoniec jej tú mačku do izby priniesla chyžná.

Mimo sezónu
Peduzzi chcel ísť rybárčiť s jedným mladým pánom a jeho ženou, lenže práve to bolo zakázané, tak museli ísť tajne. Žena sa od nich oddelila už cestou. Pri vode zistili, že im chýba olovko, tak museli rybárčenie odložiť. Mladý pán ale dostal strach a nabudúce už ísť nechcel.

Na kraji leží sneh
Nick s Georgom boli lyžovať. George mu oznámil, že jeho žena je tehotná a budú sa sťahovať do USA. Hovorili si, že si ešte niekedy musia ísť zalyžovať.

Môj otec
Nejaký chlapec rozpráva o svojom otcovi. Jeho otec bol džokejom a veľmi si strážil váhu. Veľmi športoval. Najprv žili v Miláne a potom sa presťahovali do Paríža. Jeho otec prestal jazdiť na koňoch, a teda priberal. Raz si kúpil svojho vlastného koňa Gilforda a zase jazdiť začal, znova začal chudnúť. Pri jednom dostihu z koňa spadol a zabil sa. Gilforda museli zastreliť, pretože mal poranené kopyto.

Veľká rieka s dvoma srdciami, časť I.
Nick sa prechádzal v blízkosti rieky a pozoroval prírodu. Potom si pri rieke postavil stan a utáboril sa. Uvaril si večeru a kávu. To varil podľa jeho priateľa Hopkinsa, a tak naňho spomínal.

Veľká rieka s dvoma srdcami, časť II.
Nick sa ráno prebudil a potom šiel rybárčiť. Chytil jedného pstruha.

Neporazený
Manuel zaskakoval v býčích zápasoch. So svojím pikadorom sa stavil, že ak nebude dobrý, tak skončí, pretože nedávno sa zranil. Pri zápase sa u darí dobre, ale nakoniec sa zase zraní.

V inej krajine
Poviedka bola o mužoch, ktorí sa liečili zo zranení z vojny na akýchsi špeciálnych strojoch.

Kopce ako biele slony
Chlapec so svojím dievčaťom čakali na vlak. Dievča malo ísť na operáciu. Chlapec hovoril, že je to jednoduchá operácia, ale že tam nemusí ísť, ak nechce.

Zabijaci
Do reštaurácie, kde pracuje Nick, George a kuchár Sam, prídu divní chlapíci. Chcú tam tento večer niekoho zabiť. Našťastie ho tam ale nestretnú. Nick to potom ide tomu mužovi povedať, ale on o tom vie.

Che ti dice la patria?
Dvaja Nemci niekoho zvezú autom do Spezie. Tam sa v reštaurácii stretnú s jedným dievčaťom, ktorému sa jeden z nich páči. Musia ale pokračovať ďalej. Cestou sa zastavia ešte v jednej reštaurácii.

Päťdesiat papierov
Boxer Jack sa má stretnúť v zápase s Čechom Walcottom. Walcott nakoniec vyhrá. Jack vlastne už vopred vedel, že ho neporazí.

Desať indiánov
Nick sa domov zvezie v kočiari s rodinou Joa Garnera. Cestou stretnú 10 opitých indiánov. Doma otec Nickovi oznámi, že videl jeho dievča s iným chalanom.

Kanár pre jednu slečnu
Americká dáma ide vlakom a vezie so sebou kanárika pre svoju dcéru. Svojim spolucestujúcim o nej rozpráva. Jej dcéra sa kedysi zamilovala do Švajčiara, ale ona ju donútila naňho zabudnúť.

Alpská idyla
Dvaja kamaráti boli lyžovať. Pri večeri im niekto rozprával o mužovi, ktorému pred rokom zomrela žena a on ju tu teraz prišiel pochovať. Farár to najprv odmietol kvôli tomu, ako vyzerala.

Stíhacia jazda
William Campbell bol cyklista, ale keď prestal byť úspešný, začal piť a brať narkotiká. Nechcel sa liečiť.

Dnes je piatok
Vojaci sedeli vo vinárni a popíjali víno. Poviedka je napísaná ako divadelná hra.

A teraz si ľahnem
Poviedka je o mužovi, ktorý v noci nemôže spať, pretože má strach, že by umrel. Kedysi totiž v noci vyletel do povetria s nejakou bombou. Rozpráva sa s kamarátom, ktorý tiež nemôže zaspať. Ten mu radí, že by sa mal oženiť, ale on to nekoniec neurobí.

Po búrke
Nejakého muža škrtili a on sa zachránil len tak, že protivníkovi prerezal svaly. Potom sa išiel previezť v člne a objavil vrak starej lode.

Čistý, dobre osvetlený podnik
V kaviarni sedí starý muž, ale čašníci už chcú ísť domov. Tak mu povedia, že už zatvárajú.

Svetlo sveta
Dvaja kamaráti šli do krčmy, ale veľmi sa im tam nepáčilo, tak šli čakať na stanici. Tam stretli nejakých ľudí a zoznámili sa s nimi.

Čas radosti, veselosti
Dvaja doktori sa rozprávajú o jednom pacientovi. Včera za nimi prišiel chlapec, ktorý chcel vyklieštiť. Oni to odmietli a ďalší deň ho priviezli poraneného.

Zmena vzduchu
V kaviarni sa rozprávali dievča s chalanom. Dievča nakoniec odišlo, ale hovorilo, že sa vráti.

Takí nikdy nebudete
Nick Adams má za úlohu prechádzať sa v Taliansku v americkej uniforme, aby Taliani videli, že im Američania pošlú vojakov. Talianski vojaci ho chytia, ale úplne neveria jeho preukazu. Nick povie, že pozná jedného veliteľa práporu, tak ho k nemu zavedú. Nejaký čas tam pobudne, ale potom zase odíde.

Buzerantova matka
Jednému buzerantovi príde upomienka, že nezaplatil za hrob svojej matky. Kamarát sa mu ponúkne, že to zaplatí za neho, ale on odmietne. Upomienky chodia tak dlho, kým hrob nezruší. Buzerantov kamarát sa nahnevá a chce vrátiť peniaze, ktoré mu dlhuje, ale ten buzerant nechce, a tak sa pohádajú.

Čitateľka píše
Nejaká pani píše doktorovi do novín, že jej manžel má syfilis, a prosí o radu.

Hold Švajčiarsku
V tejto poviedke sú popísané tri príbehy, ktoré zažila jedna servírka. Raz k nim do reštaurácie príde muž, čo jej navrhuje, že jej zaplatí, keď s ním strávi noc, ale ona odmietla. Druhýkrát nejaký muž pije šampanské s nosičmi a baví sa s nimi o jeho rozvode. Tretíkrát sa pán Harris stretne s mužom, ktorý poznal jeho otca. Rozprávajú sa o časopise Národnej zemepisnej spoločnosti, kam patrí ten muž a Harrisov otec.

Deň čakania
Otec sa stará o svojho syna chorého na chrípku. Syn sa bojí, že umrie, pretože mu hovorili, že sa umiera pri horúčke 44 a on má 102. Potom mu otec vysvetlí, že každý teplomer je iný.

Prírodopisná štúdia o mŕtvych
Poviedka je o umieraní počas vojny. Napríklad, že umierajú hlavne muži – ale len u ľudí. U koní umierajú aj kobyly.

Wyomingské víno
Nejaký muž je na prázdninách a chodí navštevovať Fontanovcov. Raz večer pred svojím odchodom im sľúbi, že sa u nich zase zastaví, ale slovo nedodrží. Fontanovi naňho večer čakali a mali pre neho pripravené víno. Keď ale neprišiel, tak ho vypili sami. Ďalší deň ten muž ľutoval, že ich nenavštívil. V poviedke bolo množstvo francúzskych viet, ktorým som nerozumela, takže mi možno časť deja utiekla.

Hráč, mníška a rádio
Do nemocnice prídu dvaja muži, Mexičan a Rus. Mexičan bol postrelený do brucha a Rus do nohy. Rus sa uzdraví rýchlo, ale Mexičan si v nemocnici nejaký čas poleží.

Otcovia a synovia
Nick je na love prepelíc so súrodencami indiánmi Billom a Trudy. A spomína na svojho otca. Potom Nick rozpráva svojmu synovi, ako chodil s indiánmi na lov a rozpráva aj o otcovi. Jeho syn sa chce pozrieť na hrob starého otca, pretože tam ešte nikdy nebol.

Vytlačiť (Ctrl+P) Stiahnuť v PDF

Zdroj: Kimberly, 30.05.2022

­­­­

Súvisiace odkazy

Čitateľský denník-49 poviedok
-Komu zvonia do hrobu
-Starec a more
-Zbohom zbraniam
Čítanka - nenájdený žiadny úryvok z autorovej tvorby
Životopisy - autorov životopis nenájdený
­­­­

Výpisok 49 poviedok v češtine?

Českú verziu tohto výpisku nájdete na adrese:

­­­­

Diskusia k výpisku
Ernest Hemingway - 49 poviedok
­­­­

Aktuálne poradie súťaže­

  1. Súťaž o zaujímavé ceny pre vás pripravujeme od januára 2026!
    Napriek tomu môžete aj v tomto období do našej databázy pridať vlastnú prácu.­­­­

Server info

Počítadlo: 5 938 649
Odozva: 0.06 s
Vykonaných SQL dotazov: 8
Návštevnosť: TOPlist.skSlovenský-jazyk.sk
Mapy webu Čitateľský denník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelia Dôležité informácie Podmienky používania - Vylúčenie zodpovednosti


Slovenský-jazyk.sk (alebo tiež Slovenčina.net) vznikol ako pridružený študentský portál známeho českého servera Český-jazyk.cz. Oba projekty majú rovnakého prevádzkovateľa a snažia sa svojim návštevníkom ponúknuť v čo najkvalitnejšej forme čo najviac materiálov a textov z oblasti slovenského jazyka (čitateľské denníky, čítanku, životopisy, slohové práce a v neposlednom rade tiež slovníček pojmov z literatúry a gramatiky). Vlastnoručne spracované študijné materiály (ako napríklad rozbory diel alebo interpretácie básní, eseje, výpisky z knižiek atď.) môže do našej databázy pridať ktokoľvek - text možno jednoducho pridať cez interaktívny formulár, ktorý nájdete na stránke Pridať svoju prácu. Značnú časť obsahovej náplne Slovenský-jazyk.sk tvoria odborne preložené texty do spisovnej slovenčtiny z českého servera Český-jazyk.cz.

Overovací kód Opište kód z obrázku (iný kód ↑)