SLOVENSKÝ JAZYK Literatúra aneb študentský underground - čitateľský denník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmov - www.slovensky-jazyk.skwww.slovencina.net Publikovanie alebo ďalšie verejné šírenie obsahu servera Slovenský-jazyk.sk je bez písomného súhlasu prevádzkovateľa výslovne zakázané! Použitie výhradne len pre osobné účely je možné.Menu

­

Hemingway Ernest (*21.07.1899 - †02.07.1961)

­­­­

Zbohom zbraniam

Dej románu, prvého z hemingwayových bestsellerov, sa odohráva na talianskom fronte počas prvej svetovej vojny. Rozpráva príbeh lásky amerického poručíka, vodiča sanitky Červeného kríža Frederica Henryho a talianskej zdravotnej sestry Catherine Barkleyovej na pozadí krvavých bojov. Catherine ošetruje raneného Henryho a ich láska sa naplní, Catherine čaká dieťa. Henry sa vracia na front, ale čoraz väčšmi presvedčený o nezmyselnosti vojny rozhodne sa aj so svojou láskou ujsť. Príbeh so zjavnými autobiografickými prvkami sa končí tragicky, Catherine aj dieťa umierajú.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Zbohom zbraniam = A Farewell to Arms / Hemingway, Ernest. - 1. vyd. v Ikare. - Bratislava : Ikar, 2016. - 380 s. - ISBN 978-80-551-4766-6

OBSAH:

Román sa odohráva za 1. svetovej vojny v Taliansku. Americký študent architektúry Frederick Henry sa pridá k sanitnej jednotke talianskej armády. Jednotka sídli v Gorizi v akejsi vile. Nikto tu o pravej vojne nemá ani potuchy. Vojaci si spríjemňujú pobyt alkoholom a potešením so ženami. Henryho spolubývajúci Rinaldi ho zoznámi s anglickou ošetrovateľkou Catherin Barkleyovou. Začnú sa navštevovať a zamilujú sa do seba. V horách sa začína talianska ofenzíva, poručík Henry je so svojimi tromi sanitnými vozidlami povolaný do hôr, aby mohli odvážať ranených.

Na stanovišti v horách čakajú, kým sa začne útok, čakanie si krátia jedlom a rozprávaním o vojne. Vedľa nich vybuchne granát. Jeden muž je mŕtvy, poručík Henry je ťažko zranený: fraktúra lebky, rozbité koleno a črepiny v oboch nohách. Je prevezený do poľného lazaretu a odtiaľ nakoniec do americkej nemocnice v Miláne, kam je prevelená aj Catherin. V nemocnici je úspešne operovaný a začína sa uzdravovať, pritom sa prehlbuje vzťah s Catherin, do ktorej sa naozaj zamiloval. Čaká ho ozdravná dovolenka, ale keďže ochorel na žltačku, musí zostať v nemocnici. Po vyliečení je poručík znovu povolaný na front. Pred odchodom sa dozvedá, že je Catherin tehotná.

Vracia sa do hôr na front, ale talianska armáda ustupuje. Na ceste sú kolóny, sanitné vozidlá sa snažia ísť po vedľajších cestách, ale zapadajú do blata. Poručík s vodičmi sanitiek musia ustupovať pešo. Jeden vodič je zastrelený Italmi, jeden dezertuje, s poručíkom zostane len jeden vodič. Dostávajú sa na ceste k ďalším pozemným jednotkám a pochodujú k Udine. Vojenská polícia (carabinieri) si myslí, že je Henry Nemec v talianskej uniforme a chcú ho popraviť. Podarí sa mu utiecť a skočiť do rieky. Vlakom dôjde až do Milána. V nemocnici sa dozvedá, že Catherin je v Strese, vydáva sa za ňou.

V Strese sa ubytujú v hoteli pri jazere. Henry tu stretáva starých známych. Od priateľa barmana sa dozvedá, že si pre neho ráno prídu a zatknú ho. Barman im požičia loďku a ešte v noci utekajú po jazere do Švajčiarska.

Vo Švajčiarsku po rozhovore s colníkmi dostanú víza a je im odporúčané Montreux, že si tu môžu užiť zimné športy, kvôli ktorým prišli. V Montreux bývajú v domčeku na úpätí hory. Podnikajú prechádzky po okolí a užívajú si život. Keď sa blíži čas pôrodu, odchádzajú do Lausanne, kde bývajú v hoteli. Onedlho čas pôrodu naozaj nastane. Catherin je prevezená do nemocnice. Pôrod je komplikovaný a dlhý. Doktor pristúpi k cisárskemu rezu. Dieťa sa narodí mŕtve. Catherin je po pôrode zoslabnutá a začína krvácať. Doktorovi sa nedarí krvácanie zastaviť, Catherin umiera.

Frederick Henry sa s Catherin rozlúči a odchádza za dažďa do hotela.

Vytlačiť (Ctrl+P) Stiahnuť v PDF

Zdroj: Black, 30.05.2022

­­­­

Súvisiace odkazy

Čitateľský denník-49 poviedok
-Komu zvonia do hrobu
-Starec a more
-Zbohom zbraniam
Čítanka - nenájdený žiadny úryvok z autorovej tvorby
Životopisy - autorov životopis nenájdený
­­­­

Výpisok Zbohom zbraniam v češtine?

Českú verziu tohto výpisku nájdete na adrese:

­­­­

Diskusia k výpisku
Ernest Hemingway - Zbohom zbraniam
­­­­

Aktuálne poradie súťaže­

  1. Súťaž o zaujímavé ceny pre vás pripravujeme od januára 2026!
    Napriek tomu môžete aj v tomto období do našej databázy pridať vlastnú prácu.­­­­

Server info

Počítadlo: 4 649 243
Odozva: 0.01 s
Vykonaných SQL dotazov: 6
Návštevnosť: TOPlist.skSlovenský-jazyk.sk
Mapy webu Čitateľský denník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelia Dôležité informácie Podmienky používania - Vylúčenie zodpovednosti


Slovenský-jazyk.sk (alebo tiež Slovenčina.net) vznikol ako pridružený študentský portál známeho českého servera Český-jazyk.cz. Oba projekty majú rovnakého prevádzkovateľa a snažia sa svojim návštevníkom ponúknuť v čo najkvalitnejšej forme čo najviac materiálov a textov z oblasti slovenského jazyka (čitateľské denníky, čítanku, životopisy, slohové práce a v neposlednom rade tiež slovníček pojmov z literatúry a gramatiky). Vlastnoručne spracované študijné materiály (ako napríklad rozbory diel alebo interpretácie básní, eseje, výpisky z knižiek atď.) môže do našej databázy pridať ktokoľvek - text možno jednoducho pridať cez interaktívny formulár, ktorý nájdete na stránke Pridať svoju prácu. Značnú časť obsahovej náplne Slovenský-jazyk.sk tvoria odborne preložené texty do spisovnej slovenčtiny z českého servera Český-jazyk.cz.

Overovací kód Opište kód z obrázku (iný kód ↑)

Upozornenie

 

Milý návštevník servera Slovenský-jazyk.sk,

ospravedlňujeme sa, že Ti musíme zobrazovať toto hlúpe vyskakovacie okno, ale zistili sme, že je vo Tvojom internetovom prehliadači aktívny blokátor reklám, vďaka ktorým môžu dnes tieto stránky bezplatne fungovať.

Ak nechceš byť týmto oknom neustále rušený, prosíme Ťa, aby si si blokovanie reklám vypol či si aspoň pridal výnimku pre náš web.

Jedine peniaze z reklamy nám pomáhajú tieto stránky udržiavať v prevádzke a neustále je obsahovo aj rozvíjať.

Ďakujeme Ti mnohokrát za pochopenie.

tím Slovenský-jazyk.sk

 

Toto oznámenie zavrieš klávesom Esc alebo kliknutím na krížik v pravom hornom rohu.
Po zatvorení okna nedôjde k žiadnemu obmedzeniu funkčnosti servera Slovenský-jazyk.sk, avšak každé ďalšie načítanie stránky môže byť sprevádzané otvorením tohto upozornenia, ak nedôjde k odstráneniu či úprave blokovanie reklamných plôch.

­