SLOVENSKÝ JAZYK Literatúra aneb študentský underground - čitateľský denník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmov - www.slovensky-jazyk.skwww.slovencina.net Publikovanie alebo ďalšie verejné šírenie obsahu servera Slovenský-jazyk.sk je bez písomného súhlasu prevádzkovateľa výslovne zakázané! Použitie výhradne len pre osobné účely je možné.Menu

­

Ajtmatov Čingiz (*12.12.1928 - †10.06.2008)

­­­­

Džamila

Milostnú novelu rozpráva chlapec Seit, absolvent umeleckej školy, ako zážitok z detstva. Dej sa odohráva v kirgizskej moslimskej dedine, kde platí zvykové právo.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vyšlo ako 1. vydanie v Bratislave, vydavateľstvo Pravda, 1982. Počet strán 782.

DEJ:

Seit žije so svojou matkou, otcom, dvoma bratmi (obaja sú vo vojne) a sestrou vo veľkom dome, a v malom dome žije jeho nevlastná matka (po smrti manžela si ju podľa zvykového práva musel zobrať Seitov otec a ona bola poslušná Seitovej matke). Seitova matka je teda jeho "staršia matka" a tá druhá je jeho "mladšia matka". Seitovi ich dedinu hovorí "džigit" - ochranca rodiny, pretože je najstarším synom, čo doma zostal. Dom vedie staršia matka.

Dedina už v dôsledku kolektivizácie poľnohospodárstva nebola kočovná. V čase vojny bol problém s pracovnými silami pre ťažké práce, pretože muži z dediny boli na fronte. Vedúci kolchozu teda na nosenie ťažkých vriec z obilím určil Seita, Džamilu a Danijana. Džamila bola manželkou Sadyka, najstaršieho syna staršej matky, ktorý ju uniesol a znásilnil, preto sa musela stať jeho ženou. Boli spolu krátku dobu, keď Sadyk musel na vojnu. Staršia matka si Džamilu veľmi obľúbila a predstavovala si ju na svojom mieste. Staršia matka mala v rodine najvyššiu rozhodovaciu právomoc, pokiaľ išlo o veci domu a hospodárstva. Danijan bol sirota, vojnový invalid, ktorý sa vrátil do dediny, v ktorej vyrastal, ale žil v stepi sám len tak na zemi, s nikým nehovoril a len sníval.

A tak jazdili s obilím Džamila, Seit a Danijan, aby plnili vojnové dodávky; práca to bola veľmi ťažká. Džamila bola silná, odvážna, nikoho sa nezľakla a svoju prácu odvádzala dobre. Z Danijana si uťahovala, že je ufňukanec. Danijan sa na ňu zamilovane pozeral, ale to ona nevidela. Urobila si z neho srandu s vrecom obilia, ktorý bol naplnený dvakrát toľko, ako mal byť. Danijan ani nemrkol, vrece doniesol, ale začala ho bolieť chorá noha a kríval. Džamila spoznala, že to so žartmi prehnala, a aby sa ospravedlnila, nútila Danijana, aby spieval. On nechcel, preto spievala sama a on sa tiež rozospieval a niekedy spieval celú cestu s obilím. Jeho piesne boli iné, než čo Džamila počúvala, boli clivé, plné citu, o láske, o zemi, o živote. Vtedy si dal Seit sľub, že v dedine nezostane, že bude maľovať.

Džamila sa postupne do Danijana zamilovala. Vyvolala potýčku medzi mladými pri rieke, strčili ju do vody a tak sa mu ukázala v mokrých priliehavých šatách. Týmto spôsobom ho zvádzala, ale Danijan bol stále rovnaký, ďalej pracoval a spieval o láske. Jazdili spolu a so Seitom s obilím, Džamila pokladala hlavu na Danijanovo rameno a keď dostala list od manžela, čo nebolo zvykom (dokázať cit k žene bolo niečo neslýchané), vyznala Danijanovi prvýkrát lásku.

Na jeseň išiel Seit do školy a uvidel Džamilu a Danijana, ako prechádzajú rieku. Zrazu vedel, že už ich nikdy neuvidí. Doma nastala panika, hľadali ich márne, Seit nič nepovedal. Sadyk sa vrátil z vojny, správanie Džamily a Danijana odsúdil. Našiel kresbu Seita, ktorý nakreslil Džamilu a Danijana a všetkým došlo, že o láske týchto dvoch ľudí Seit vedel.

Seit sa urazil a odišiel študovať na umeleckú školu. Ako diplomovú prácu nakreslil Džamilu a Danijana, pretože stále musel myslieť na nich a nato, ako mali odvahu ísť pre svoju lásku do neznáma.

Vytlačiť (Ctrl+P) Stiahnuť v PDF

Zdroj: Petra Mishka, 07.02.2023

­­­­

Súvisiace odkazy

Čitateľský denník-Deň dlhší ako ľudský vek, Deň dlhší ako ľudský vek (2)
-Džamila
Čítanka - nenájdený žiadny úryvok z autorovej tvorby
Životopisy - autorov životopis nenájdený
­­­­

Výpisok Džamila v češtine?

Českú verziu tohto výpisku nájdete na adrese:

­­­­

Diskusia k výpisku
Čingiz Ajtmatov - Džamila
­­­­

Aktuálne poradie súťaže­

  1. Súťaž o zaujímavé ceny pre vás pripravujeme od januára 2026!
    Napriek tomu môžete aj v tomto období do našej databázy pridať vlastnú prácu.­­­­

Server info

Počítadlo: 5 851 795
Odozva: 0.01 s
Vykonaných SQL dotazov: 6
Návštevnosť: TOPlist.skSlovenský-jazyk.sk
Mapy webu Čitateľský denník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelia Dôležité informácie Podmienky používania - Vylúčenie zodpovednosti


Slovenský-jazyk.sk (alebo tiež Slovenčina.net) vznikol ako pridružený študentský portál známeho českého servera Český-jazyk.cz. Oba projekty majú rovnakého prevádzkovateľa a snažia sa svojim návštevníkom ponúknuť v čo najkvalitnejšej forme čo najviac materiálov a textov z oblasti slovenského jazyka (čitateľské denníky, čítanku, životopisy, slohové práce a v neposlednom rade tiež slovníček pojmov z literatúry a gramatiky). Vlastnoručne spracované študijné materiály (ako napríklad rozbory diel alebo interpretácie básní, eseje, výpisky z knižiek atď.) môže do našej databázy pridať ktokoľvek - text možno jednoducho pridať cez interaktívny formulár, ktorý nájdete na stránke Pridať svoju prácu. Značnú časť obsahovej náplne Slovenský-jazyk.sk tvoria odborne preložené texty do spisovnej slovenčtiny z českého servera Český-jazyk.cz.

Overovací kód Opište kód z obrázku (iný kód ↑)