SLOVENSKÝ JAZYK Literatúra aneb študentský underground - čitateľský denník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmov - www.slovensky-jazyk.skwww.slovencina.net Publikovanie alebo ďalšie verejné šírenie obsahu servera Slovenský-jazyk.sk je bez písomného súhlasu prevádzkovateľa výslovne zakázané! Použitie výhradne len pre osobné účely je možné.Menu

­

Ajtmatov Čingiz (*12.12.1928 - †10.06.2008)

­­­­

Deň dlhší ako ľudský vek (2)

Udalosti spojené s popisom kontaktu s mimozemskou civilizáciou nemá žiadny reálny podklad - dôvod = v paradoxnej a hyperbolickejšej forme sa autor snažil vyhrotiť situáciu hroziacu potencionálnym nebezpečenstvom pre ľudí na Zemi, pracujúcemu človeku majú tieto metafory znovu pripomenúť zodpovednosť za osudy našej Zeme.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Deň dlhší ako ľudský vek / Ajtmatov, Čingiz. - 2. vyd. - Bratislava : Tatran, 1988. - 303 s. - (LUK ; 131). Z rus. orig. prel.: Krišková Elena

MIESTO A DOBA DEJA:

Súčasnosť aj minulosť, Stredná Ázia

DEJ:

Život výhybkára a traťového robotníka Edygeja sa odohráva v osade prilepenej na transsibírsku magistrálu, v pásme žltých stepí, kde je spaľujúce leto a krutá zima; voda sa tam musí dovážať po koľajniciach.
Ľudia tohto príbehu si väčšinou toto miesto nevybrali dobrovoľne, zavial ich tam život a ďalej už nie je kam ísť, o to sú ich vzťahy prirodzenejšie a pravdivejšie. V osade žije len málo rodín a keď zomrie najstarší robotník na trati Kazangap, plánuje sa jeho pohreb (na mieste, kde zomrela Najman-Ana). Vydávajú sa na cestu, medzi to sa prelínajú retrospektívne Edygejove spomienky na život, radosti i smútky.

Napríklad ako sa tam dostal so svojou ženou, ako sa spriatelil, ako jeho priateľa odviezla milície do väzenia pre nepriateľstvo k štátu (spisoval kazašské mýty) - vo väzení zomrel žiaľom po deťoch, neskôr sa zamiloval do jeho ženy a detí, chcel im pomáhať, ona však odišla, pretože nechcela zahanbiť česť jeho manželky...

Keď dorážajú k miestu cintorína, zisťujú, že sa k pohrebisku nedostanú, pretože tam prebieha kozmický výskum, pochovávajú ho teda na blízkom neznámom mieste.

V diele nájdeme konfrontáciu starých, hrdých kazašských mýtov a fiktívnej budúcnosti ľudstva, kedy sovietsko-americký kozmický výskum narazí na vyspelú civilizáciu z inej galaxie, ktorá nepozná štáty, sociálne rozdiely, vojny...
veľmoci odmietnu túto civilizáciu prijať, vysielajú rakety na obežnú dráhu, ktokoľvek sa pokúsi preniknúť k Zemi, bude zostrelený.

Edygej, jeho ťava a pes sa v okamihu začatia akcie "obruč" ocitnú v blízkosti kozmodrómu - a ich bezhlavý, zúfalý útek do vnútra púšte osvetľujú plamene štartujúcich rakiet.

Vytlačiť (Ctrl+P) Stiahnuť v PDF

Zdroj: Lenka P., 07.02.2023

­­­­

Súvisiace odkazy

Čitateľský denník-Deň dlhší ako ľudský vek, Deň dlhší ako ľudský vek (2)
-Džamila
Čítanka - nenájdený žiadny úryvok z autorovej tvorby
Životopisy - autorov životopis nenájdený
­­­­

Výpisok Deň dlhší ako ľudský vek (2) v češtine?

Českú verziu tohto výpisku nájdete na adrese:

­­­­

Diskusia k výpisku
Čingiz Ajtmatov - Deň dlhší ako ľudský vek (2)
­­­­

Aktuálne poradie súťaže­

  1. Súťaž o zaujímavé ceny pre vás pripravujeme od januára 2026!
    Napriek tomu môžete aj v tomto období do našej databázy pridať vlastnú prácu.­­­­

Server info

Počítadlo: 4 648 990
Odozva: 0.01 s
Vykonaných SQL dotazov: 6
Návštevnosť: TOPlist.skSlovenský-jazyk.sk
Mapy webu Čitateľský denník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelia Dôležité informácie Podmienky používania - Vylúčenie zodpovednosti


Slovenský-jazyk.sk (alebo tiež Slovenčina.net) vznikol ako pridružený študentský portál známeho českého servera Český-jazyk.cz. Oba projekty majú rovnakého prevádzkovateľa a snažia sa svojim návštevníkom ponúknuť v čo najkvalitnejšej forme čo najviac materiálov a textov z oblasti slovenského jazyka (čitateľské denníky, čítanku, životopisy, slohové práce a v neposlednom rade tiež slovníček pojmov z literatúry a gramatiky). Vlastnoručne spracované študijné materiály (ako napríklad rozbory diel alebo interpretácie básní, eseje, výpisky z knižiek atď.) môže do našej databázy pridať ktokoľvek - text možno jednoducho pridať cez interaktívny formulár, ktorý nájdete na stránke Pridať svoju prácu. Značnú časť obsahovej náplne Slovenský-jazyk.sk tvoria odborne preložené texty do spisovnej slovenčtiny z českého servera Český-jazyk.cz.

Overovací kód Opište kód z obrázku (iný kód ↑)

Upozornenie

 

Milý návštevník servera Slovenský-jazyk.sk,

ospravedlňujeme sa, že Ti musíme zobrazovať toto hlúpe vyskakovacie okno, ale zistili sme, že je vo Tvojom internetovom prehliadači aktívny blokátor reklám, vďaka ktorým môžu dnes tieto stránky bezplatne fungovať.

Ak nechceš byť týmto oknom neustále rušený, prosíme Ťa, aby si si blokovanie reklám vypol či si aspoň pridal výnimku pre náš web.

Jedine peniaze z reklamy nám pomáhajú tieto stránky udržiavať v prevádzke a neustále je obsahovo aj rozvíjať.

Ďakujeme Ti mnohokrát za pochopenie.

tím Slovenský-jazyk.sk

 

Toto oznámenie zavrieš klávesom Esc alebo kliknutím na krížik v pravom hornom rohu.
Po zatvorení okna nedôjde k žiadnemu obmedzeniu funkčnosti servera Slovenský-jazyk.sk, avšak každé ďalšie načítanie stránky môže byť sprevádzané otvorením tohto upozornenia, ak nedôjde k odstráneniu či úprave blokovanie reklamných plôch.

­