SLOVENSKÝ JAZYK Literatúra aneb študentský underground - čitateľský denník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmov - www.slovensky-jazyk.skwww.slovencina.net Publikovanie alebo ďalšie verejné šírenie obsahu servera Slovenský-jazyk.sk je bez písomného súhlasu prevádzkovateľa výslovne zakázané! Použitie výhradne len pre osobné účely je možné.Menu

­

Ajtmatov Čingiz (*12.12.1928 - †10.06.2008)

­­­­

Deň dlhší ako ľudský vek

Strhujúci román o modernom človeku, o jeho právach aj povinnostiach, o láske.
Román na dramatickom príbehu železničného robotníka zvaného Edigej Búrka ukazuje život súčasného človeka v extrémnych podmienkach, znásobených fantastickými prvkami.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Deň dlhší ako ľudský vek / Ajtmatov, Čingiz. - 2. vyd. - Bratislava : Tatran, 1988. - 303 s. - (LUK ; 131). Z rus. orig. prel.: Krišková Elena

MIESTO A DOBA DEJA:

Súčasnosť aj minulosť, Stredná Ázia, Sary-ozecká step, stanica Búrkovo

DEJ:

Hlavným hrdinom je Edigej, ktorý pracuje na stanici Búrkovo. Jedného dňa mu príde jeho žena Ukubala oznámiť smrť jeho dlhoročného priateľa Kazangapa. Hneď začne plánovať, čo je potrebné urobiť.

Naplánuje, že Kazangap bude pochovaný na starom cintoríne Ana-Bejit, ktorý je pomenovaný po žene Najman-Ane, ktorú zabil jej vlastný syn. Kazangapův syn, ktorý prišiel na pohreb, hovorí o tom, ako človek bude robiť veci sám, ale bude riadený strediskom.

Druhý deň sa malá skupinka vydá k cintorínu, ale ten je oplotený a nemôžu sa tam dostať. Je to miesto kozmodrómu a je prísne strážené. Sú teda nútení pochovať Kazangapa v blízkosti hory, ktorá je neďaleko. Edigej sa chce ešte porozprávať s veliteľom pri bráne. Než však dôjde k bráne, rozhodne sa uviazať ťavu a psa neďaleko, aby vyzeral dôstojnejšie. Lenže práve v ten moment sú z kozmodrómu vypustené rakety na ochranu Zeme, a tak sa stane, že všetci traja pred nimi utekajú. Edigejovi sa dokonca zdá, že vidí bieleho vtáka, na ktorého sa premenila šatka Najman-Any.

Od Kazangapovej smrti Edigej spomína na svoj život. Na to, ako sa zoznámil s Kazangapom a ako sa dostal na stanicu Búrkovo. Je tu vyrozprávaný aj príbeh cudzinca Abutalipa, ktorý sem pricestoval s rodinou. Abutalip sa dostal do nemeckého zajatia. Keď utiekol, tak sa ocitol u juhoslovanských partizánov, až sa nakoniec vrátil späť do svojej krajiny. Ale pre jeho minulosť sa musí sťahovať, až skončí v Búrkove. Edigej a Kazagap sa stanú jeho priateľmi a pomáhajú mu. Abutalip učí nielen svojich synov, ale aj Edigejove dcéry. Jedného dňa príde do Búrkova revízor, ktorému sa nepáči, že po nociach niečo píše. Abutalip je zatknutý a nakoniec prichádza správa o jeho smrti. Edigej sa začne viac starať o chlapca a objaví sa nový vzťah k Zaripe. Avšak Edigej je nútený jedného dňa odísť pre svoju ťavu, a keď sa vráti, tak zistí, že Zaripa aj s chlapcami odišla. Edigej sa uzavrie. Po nejakej dobe sa rozhodne urobiť niečo pre očistenie Abutalipa, ktorý je rehabilitovaný.

Ďalšou dejovou líniou je aj vesmírna akcia. Ruský a americký kozmodróm vyšle dve rakety na obežnú dráhu, pretože sa im neozývajú ich kozmonauti. Z lodného denníka sa dozvedia, že nadviazali styk s mimozemskou civilizáciou a odišli s nimi na planétu Lesná hruď. Odtiaľ sa dorozumievajú s loďou, ktorá nevie, čo s tým robiť. Nakoniec sú vystrelené rakety na ochranu Zeme.

Legenda o Najman-Ane: V Sary-ozerskej stepi žili rôzne národy, ale najsilnejšími boli Chuang-chuangové. Vojnovým zajatcom dali na hlavu ťavie "šatky". Tie sa postupne zmršťovali a ľudia buď zomreli, alebo prišli o pamäť. Stali sa z nich otroci (mankurtovia), ktorí počúvali len svojho pána. Keď sa Najman-Ana dozvedela o mankurtovi, ktorý strážil stádo tiav, rozbehla sa za ním. Mohlo teda ísť o jej syna, o ktorom sa domnievali, že je mŕtvy. Lenže keď ho našla, tak ju nespoznával. Jedného dňa ju zazreli Chuang-chuangové. Mankurtovi povedali, že mu chce dať dole "šatku", a tak ju zabil na ich povel.

Legenda o spevákovi, ktorý si získal slávu v šírom okolí: Keď zostarol, tak sa ho ujal jeho starší brat a zaoberal sa filozofickými otázkami. Jedného dňa sa vydal na svadbu, kde sa zoznámil s mladou dievčinou, ktorá tiež spievala. Zamilovali sa do seba. Lenže jeho národu sa to nepáčilo, báli sa hanby. Aby mu zabránili sa s ňou znovu vidieť, zničili jeho nástroj, sedlo a zabili aj jeho koňa. Napriek tomu bol ochotný sa s ňou znovu vidieť, a tak ho priviazali.

HLAVNÉ POSTAVY:

Edigej Žangeldinov (Edigej Búrka) - odporca násilia; nie je to hrdina, ale obyčajný človek; zdôraznená je jeho poctivosť, zmysel pre plnenie povinností, zodpovednosť; vyžaduje, ale aj sám dodržiava základné mravné princípy
Abutalip Kutybajev - dedinský učiteľ; vojnový zajatec; partizán v Juhoslávii; zberateľ dávnych povestí (legendy o mankurtoch)

Vytlačiť (Ctrl+P) Stiahnuť v PDF

Zdroj: Katka Svobodová, 22.06.2021

­­­­

Súvisiace odkazy

Čitateľský denník-Deň dlhší ako ľudský vek, Deň dlhší ako ľudský vek (2)
-Džamila
Čítanka - nenájdený žiadny úryvok z autorovej tvorby
Životopisy - autorov životopis nenájdený
­­­­

Výpisok Deň dlhší ako ľudský vek v češtine?

­­­­

Diskusia k výpisku
Čingiz Ajtmatov - Deň dlhší ako ľudský vek
­­­­

Aktuálne poradie súťaže­

  1. Súťaž o zaujímavé ceny pre vás pripravujeme od januára 2026!
    Napriek tomu môžete aj v tomto období do našej databázy pridať vlastnú prácu.­­­­

Server info

Počítadlo: 5 941 117
Odozva: 0.01 s
Vykonaných SQL dotazov: 6
Návštevnosť: TOPlist.skSlovenský-jazyk.sk
Mapy webu Čitateľský denník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelia Dôležité informácie Podmienky používania - Vylúčenie zodpovednosti


Slovenský-jazyk.sk (alebo tiež Slovenčina.net) vznikol ako pridružený študentský portál známeho českého servera Český-jazyk.cz. Oba projekty majú rovnakého prevádzkovateľa a snažia sa svojim návštevníkom ponúknuť v čo najkvalitnejšej forme čo najviac materiálov a textov z oblasti slovenského jazyka (čitateľské denníky, čítanku, životopisy, slohové práce a v neposlednom rade tiež slovníček pojmov z literatúry a gramatiky). Vlastnoručne spracované študijné materiály (ako napríklad rozbory diel alebo interpretácie básní, eseje, výpisky z knižiek atď.) môže do našej databázy pridať ktokoľvek - text možno jednoducho pridať cez interaktívny formulár, ktorý nájdete na stránke Pridať svoju prácu. Značnú časť obsahovej náplne Slovenský-jazyk.sk tvoria odborne preložené texty do spisovnej slovenčtiny z českého servera Český-jazyk.cz.

Overovací kód Opište kód z obrázku (iný kód ↑)