SLOVENSKÝ JAZYK Literatúra aneb študentský underground - čitateľský denník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmov - www.slovensky-jazyk.skwww.slovencina.net Publikovanie alebo ďalšie verejné šírenie obsahu servera Slovenský-jazyk.sk je bez písomného súhlasu prevádzkovateľa výslovne zakázané! Použitie výhradne len pre osobné účely je možné.Menu

­

Clarke Arthur Charles (*16.12.1917 - †19.03.2008)

­­­­

2010: Druhá vesmírna odysea

Ku kozmickej lodi Discovery, osamotene plávajúcej hlbokým vesmírom od doby, čo David Bowman prešiel cez mimozemskú "Hviezdnu bránu", sa vydáva nová medzinárodná expedícia. Jedným z cieľov výpravy je objasnenie tragických udalostí, ktoré sa na Discovery odohrali. Ale tou najdôležitejšou úlohou je prieskum záhadného vesmírneho telesa úplne pravidelných tvarov. Ide o prírodný úkaz alebo o výtvor mimozemskej civilizácie? Znamená teleso pre ľudstvo hrozbu, alebo mu naopak môže prospieť? Vynárajú sa tisíce rôznych otázok a zodpovedanie čo i len časti z nich môže navždy zmeniť chápanie samej podstaty existencie vesmíru a tým aj budúcnosť ľudského druhu...

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladateľstvo Knižný klub v spolupráci s nakladateľstvom Baronet v Prahe roku 1997 (2. vydanie). Z anglického originálu 2010: Odyssey Two preložili Zdeněk Volný a Vladimír Svoboda. Počet strán: 299. ISBN: 80-7176-564-3.

HLAVNÉ POSTAVY:

Dr. Heywood Floyd
posádka na lodi Alexej Leonov
David Bowman
HAL 9000

OBSAH:

Deväť rokov po príbehu kozmickej lode Discovery sa k Jupiteru vydáva čínska posádka v Tsiene, aby si túto loď privlastnila. Avšak plavidlo patrí USA, a preto je s rovnakým zámerom vypustený aj Alexej Leonov. Výpravu tvoria: Taťána Orlovová, Vasilij Orlov, Maxim Brajlovský, Alexander Kovaľov, Nikolaj Ternovský, Katarína Rudenková, Heywood Floyd, Dr. Sivasuramanion Čandrasegarampillai (Čandra), Curnow a Žeňa.

Plán znel: Traja hibernovaní americkí vedci budú prebudení až pár miliónov kilometrov od Jupitera. Ale kvôli istému úkazu je Heywood prebudený o niekoľko mesiacov skôr. Dôvodom jeho ukončenia spánku sa stal fakt, že Tsien sa nebezpečne približuje k Jupiterovmu mesiacu Europa. Všetkým čoskoro dochádza, že tu chcú nabrať vodu (celá planéta je vlastne jedna veľká ľadová guľa) na ďalšiu cestu, ktorá neskončí „len“ pri Discovery. Majú v úmysle preskúmať všetky Galileove mesiace - Io, Európu, Ganymed a Kalisto.

Bohužiaľ, alebo snáď bohuvďaka sa Číňanom misie nevydarí. Ich plán stroskotá na fakte, že na Európe je život! Prazvláštne tvory, vyzerajúce ako ohromné mokré pruhy morských chalúh plaziace sa po zemi, zabijú posádku - okrem jedného člena, profesora Čanga. Ten sa zachráni len náhodou. Zisťuje, že tvory sú citlivé na svetlo a priťahuje ich žiara reflektora z Tsienu. Žiarovku zhasne, ale ešte predtým uvidí oslnivú hru života. Obyvatelia Európy sa začnú rozmnožovať. Nebyť ukrutného mrazu a nehostinných podmienok, zrodil by sa na jednom z hlavných mesiacov Jupitera inteligentný život...

Tieto informácie získa posádka Leonova od Čanga ešte pred jeho smrťou v skafandre vďaka rádiovému vysielaniu, ktoré zachytili nasmerovanou parabolickou anténou na Europe, čím zároveň na chvíľu prerušili spojenie so Zemou.

Leonov sa po dlhom manévrovaní približuje na vzdialenosť pár metrov k Discovery. Mechanicky sa spoja s opustenou loďou a chystajú sa na znovuzavedenie HALa 9000 do prevádzky. Neľahkej úlohy sa chopí Čandra, ktorý má okrem iného zaistiť, aby si HAL nepamätal svoj skrat v rozhodovaní pri "chybe" s komunikačnou jednotkou AE-35, smrť väčšiny posádky lode, okrem Davida Bowmana, ktorý sa stal Hviezdnym dieťaťom, väzňom Prvorodených. Heywood pre istotu inštaluje na prívodný kábel poistku, ktorá pri poruche počas necelej sekundy preruší prístup prúdu HALovho vedomia.

Heywoodovi sa zjaví Dave Bowman a oznámi mu: "ZOSTÁVAŤ NA TOMTO MIESTE JE NEBEZPEČNÉ. MUSÍTE ODLETIEŤ DO PÄTNÁSTICH, OPAKUJEM, DO PÄTNÁSTICH DNÍ." Po niekoľkých minútach pochýb Floyd uverí, že k nemu práve prehovoril David Bowman, ten, ktorý prešiel MATom-2. Ten, ktorý sa zjavil svojej matke a vdove po bratovi dole na Zemi. Posádke všetko vysvetlí a všetci sa chystajú na odlet s tým, že Discovery nechajú pri Io svojom osude so "živým" HALom na palube.

Pri neplánovanom odlete ľudia u Leonova zbadajú, ako sa Zagadka - tak sa teraz hovorí Matu-2 - premiestnila z Io na Jupiter, kde sa začína exponenciálne šíriť po celej planéte, doslova ako mor. Fungujú ako úžasné von Neumannove stroje. Čoskoro celú planétu pohltí, zvýši jej hmotnosť az Jupitera sa stáva slnko Lucifer. Celý proces sa stal len preto, že Dave na Európe objavil život, ktorý by bez tepla čoskoro zahynul.

Z Dava a HALa sa stali spoloční väzni a veľvyslanci, doživotní priatelia. Na Európe sa zrodil život a Pozemšťania získali obrovský dar, ktorého znenie odvysielal HAL: "VŠETKY TRI MESIACA PATRÍ VÁM, OKREM EUROPY. TAM SA PRISTÁŤ NEPOKÚŠAJTE..."

VLASTNÝ NÁZOR:

Úctyhodné pokračovanie knihy 2001: Vesmírna odysea. Zatiaľ čo v prvom dieli sa autor zameral na život posádky pri lete lode, v pokračovaní 2010: Druhá vesmírna odysea je táto fáza popísaná cca na 2 stránkach. Čo hodnotím kladne - ďalších niekoľko kapitol o kozmickom cestovaní síce príde v sci-fi vždy vhod, ale čoho je veľa... - rovnakú polaritu hodnotenia by som pridala k návratu Davida Bowmana a jeho cestám do minulosti. Skrátka autor opäť nesklamal.

Vytlačiť (Ctrl+P) Stiahnuť v PDF

Zdroj: Veronika Synková, 21.04.2023

­­­­

Súvisiace odkazy

Čitateľský denník-2001: Vesmírna odysea
-2010: Druhá vesmírna odysea
-2061: Tretia vesmírna odysea
Čítanka - nenájdený žiadny úryvok z autorovej tvorby
Životopisy - autorov životopis nenájdený
­­­­

Výpisok 2010: Druhá vesmírna odysea v češtine?

­­­­

Diskusia k výpisku
Arthur Charles Clarke - 2010: Druhá vesmírna odysea
­­­­

Aktuálne poradie súťaže­

  1. Súťaž o zaujímavé ceny pre vás pripravujeme od januára 2026!
    Napriek tomu môžete aj v tomto období do našej databázy pridať vlastnú prácu.­­­­

Server info

Počítadlo: 5 940 770
Odozva: 0.01 s
Vykonaných SQL dotazov: 6
Návštevnosť: TOPlist.skSlovenský-jazyk.sk
Mapy webu Čitateľský denník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelia Dôležité informácie Podmienky používania - Vylúčenie zodpovednosti


Slovenský-jazyk.sk (alebo tiež Slovenčina.net) vznikol ako pridružený študentský portál známeho českého servera Český-jazyk.cz. Oba projekty majú rovnakého prevádzkovateľa a snažia sa svojim návštevníkom ponúknuť v čo najkvalitnejšej forme čo najviac materiálov a textov z oblasti slovenského jazyka (čitateľské denníky, čítanku, životopisy, slohové práce a v neposlednom rade tiež slovníček pojmov z literatúry a gramatiky). Vlastnoručne spracované študijné materiály (ako napríklad rozbory diel alebo interpretácie básní, eseje, výpisky z knižiek atď.) môže do našej databázy pridať ktokoľvek - text možno jednoducho pridať cez interaktívny formulár, ktorý nájdete na stránke Pridať svoju prácu. Značnú časť obsahovej náplne Slovenský-jazyk.sk tvoria odborne preložené texty do spisovnej slovenčtiny z českého servera Český-jazyk.cz.

Overovací kód Opište kód z obrázku (iný kód ↑)