SLOVENSKÝ JAZYK Literatúra aneb študentský underground - čitateľský denník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmov - www.slovensky-jazyk.skwww.slovencina.net Publikovanie alebo ďalšie verejné šírenie obsahu servera Slovenský-jazyk.sk je bez písomného súhlasu prevádzkovateľa výslovne zakázané! Použitie výhradne len pre osobné účely je možné.Menu

­

Puškin Alexander Sergejevič (*06.06.1799 - †10.02.1837)

­­­­

Kapitánova dcéra

Dielo najväčšieho ruského spisovateľa Alexandra Sergejeviča Puškina (1799-1837) má v dejinách ruskej i svetovej literatúry epochálny význam. Puškin je tvorcom a kanonizátorom modernej spisovnej ruštiny, zakladateľom novej ruskej literatúry a zároveň aj vzácne harmonickým človekom, zápalistým vlastencom, nezlomným odporcom zla, bojovníkom za lepší osud svojho národa i celého ľudstva, skutočným stelesnením priamosti, činorodosti a optimizmu v živote i diele. Slávna novela Kapitánova dcéra (1836) zodpovedala Puškinovmu videniu sveta, kde všetko to najcennejšie nevyplýva z konvencií a formalít, ale je výsledkom osobných vzťahov, obetovania sa a lásky aj za cenu, že človek musí porušiť pravidlá. Podľa Puškina spoločnosť mala len tvoriť rámec a dopĺňať harmonické väzby medzi ľuďmi. Najvyššiu hodnotu má podľa autora láska a schopnosť obetovať sa za druhého.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo vydavateľstvo Európa v roku 2011, slovenčina, počet strán: 114.

LITERÁRNY ŽÁNER:

romantická historická novela, písaná formou rodinných zápiskov prekladaných básňami

ROMANTICKÉ ZNAKY:

čistá láska, autobiografickosť, hrdinstvo, česť

TÉMA:

zachytáva Rusko v 70. rokoch 18. storočia, podáva opis Pugačovovho povstania a obraz vtedajšej spoločnosti

DEJOVÁ LÍNIA:

Sledujeme najväčšie sedliacke povstanie v roku 1773 za panovania cárovnej Kataríny II. Hlavným hrdinom je Peter Andrejevič Griňov. Ako sedemnásťročného ho otec poslal so sluhom Saveľjičom ku svojmu pluku do Belogorskej pevnosti v Orenburskej gubernii.

Na ceste ich zastihla snehová fujavica a stratili sa. Stretli tuláka, ktorý ich zaviedol do miestneho hostinca, a spriatelia sa s ním. Po niekoľkodennom utrpení prídu do Belgorskej pevnosti. Peter sa prihlási u svojho veliteľa kapitána Mironova a po čase sa zamiluje do jeho dcéry Márie Ivanovny.

Medzi ľudom vznikajú nepokoje. Búria sa nevoľnícki sedliaci, uralskí kozáci, celé Povolžie i celé Baškírsko. Viedol ich Jemaľjan Pugačov, ktorý sa vyhlásil za cára Petra III. Bol to ten istý tulák, ktorý sa stretol s Griňovom vo fujavici. Povstanie nadobudlo veľké rozmery a keď sa Pugačov so svojimi povstalcami dostal do Belogorskej pevnosti, dal zavraždiť aj Máriiných rodičov. Máriu zachránila popova žena, u ktorej sa skrývala. Vtedy sa Pugačov stretol aj s Griňovom, spoznal ho a omilostil. Griňov sa snaží Máriu dostať do bezpečia, a tak ju pošle spolu so svojím sluhom Sevaľjičom k svojim rodičom, ktorí síce boli najprv proti ich vzťahu, no neskôr si ju veľmi obľúbili. To sa mu podarilo len vďaka známosti s Pugačovom. Neskôr Griňova obvinia ako Pugačovovho špeha a je vyhnaný na Sibír. Mária ide cárovnú žiadať o milosť, a tá, keď si vypočuje celú pravdu, prepustí Griňova.

Pugačovovo povstanie bolo potlačené a vzbúrenci sa rozutekali. Pugačova ako vodcu povstania verejne popravili v Moskve v roku 1775.

Vytlačiť (Ctrl+P) Stiahnuť v PDF

Zdroj: Danny, 16.09.2020

­­­­

Súvisiace odkazy

­­­­

Výpisok Kapitánova dcéra v češtine?

­­­­

Diskusia k výpisku
Alexander Sergejevič Puškin - Kapitánova dcéra
­­­­

Aktuálne poradie súťaže­

  1. Súťaž o zaujímavé ceny pre vás pripravujeme od januára 2026!
    Napriek tomu môžete aj v tomto období do našej databázy pridať vlastnú prácu.­­­­

Server info

Počítadlo: 5 941 069
Odozva: 0.01 s
Vykonaných SQL dotazov: 6
Návštevnosť: TOPlist.skSlovenský-jazyk.sk
Mapy webu Čitateľský denník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelia Dôležité informácie Podmienky používania - Vylúčenie zodpovednosti


Slovenský-jazyk.sk (alebo tiež Slovenčina.net) vznikol ako pridružený študentský portál známeho českého servera Český-jazyk.cz. Oba projekty majú rovnakého prevádzkovateľa a snažia sa svojim návštevníkom ponúknuť v čo najkvalitnejšej forme čo najviac materiálov a textov z oblasti slovenského jazyka (čitateľské denníky, čítanku, životopisy, slohové práce a v neposlednom rade tiež slovníček pojmov z literatúry a gramatiky). Vlastnoručne spracované študijné materiály (ako napríklad rozbory diel alebo interpretácie básní, eseje, výpisky z knižiek atď.) môže do našej databázy pridať ktokoľvek - text možno jednoducho pridať cez interaktívny formulár, ktorý nájdete na stránke Pridať svoju prácu. Značnú časť obsahovej náplne Slovenský-jazyk.sk tvoria odborne preložené texty do spisovnej slovenčtiny z českého servera Český-jazyk.cz.

Overovací kód Opište kód z obrázku (iný kód ↑)