SLOVENSKÝ JAZYK Literatúra aneb študentský underground - čitateľský denník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmov - www.slovensky-jazyk.skwww.slovencina.net Publikovanie alebo ďalšie verejné šírenie obsahu servera Slovenský-jazyk.sk je bez písomného súhlasu prevádzkovateľa výslovne zakázané! Použitie výhradne len pre osobné účely je možné.Menu

­

Puškin Alexander Sergejevič (*06.06.1799 - †10.02.1837)

­­­­

Eugen Onegin

Veršovaný román, predstavujúci začiatok veľkého ruského realistického románu 19. storočia a prvý veľký realistický román aj v kontexte ostatných európskych literatúr, prináša vierohodné zobrazenie ruského života prvej tretiny 19. storočia. Na pozadí satiricky spodobených typov vidieckych statkárov aj veľkosvetskej moskovskej a petrohradskej smotánky ostro vynikajú postavy dramatického príbehu - Tatiana, Oľga, Onegin a Lenský. Dielo obsahuje skvelé príklady autorovej milostnej, prírodnej a reflexívnej lyriky, epického rozvíjania deja aj dramatických dialógov.

Literárny druh: lyricko-epické dielo
Literárny žáner: román vo veršoch
Obdobie: 19. storočie
Prostredie: Rusko
Postavy: Eugen Onegin, Lenský, Tatiana, Oľga, ...

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Eugen Onegin / Puškin, Alexander Sergejevič. - B. v. - Bratislava : SnowMouse publishing, B.r.v. - 123 s. - (Edícia ruskej klasickej literatúry ; 1). - ISBN 978-80-89465-04-0.

DEJ:

Eugen Onegin sa zoznámil s rodinou Larinovou a Tatiana sa doňho zamiluje. On ju odmietne so slovami, že by jej určite ublížil. Jej sestra Oľga sa zamiluje do Lenského a sú spolu šťastní. Na jednom bále ale Oľga stále sedí pri Oneginovi. Lenský žiarli a Onegina vyzve na súboj, v ktorom Lenský zomrie. Oľga je nešťastná. Po čase si nájde iného mládenca a odíde s ním do Moskvy, kde sa vydá a dostane sa tak do vyšších kruhov.
Pri jednej spoločenskej akcii sa Tatiana stretne s Oneginom. On jej vyzná lásku a Tatiana sa mu tiež zverí s tým, že ho stále miluje. Je však tvrdá ako kameň. Rozhodne sa, že zostane verná svojmu mužovi a a Onegina odmietne.

VLASTNÝ NÁZOR:

Kniha bola napísaná v pekných veršoch, ale bola dejovo na mňa až príliš rozťahaná. Autor kládol veľký dôraz aj na popis vecí, ktoré neboli až také podstatné.

­­­­
­­­­

Výpisok Eugen Onegin v češtine?

­­­­

Diskusia k výpisku
Alexander Sergejevič Puškin - Eugen Onegin
­­­­

Aktuálne poradie súťaže­

  1. Súťaž o zaujímavé ceny pre vás pripravujeme od januára 2026!
    Napriek tomu môžete aj v tomto období do našej databázy pridať vlastnú prácu.­­­­

Server info

Počítadlo: 5 940 771
Odozva: 0.01 s
Vykonaných SQL dotazov: 6
Návštevnosť: TOPlist.skSlovenský-jazyk.sk
Mapy webu Čitateľský denník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelia Dôležité informácie Podmienky používania - Vylúčenie zodpovednosti


Slovenský-jazyk.sk (alebo tiež Slovenčina.net) vznikol ako pridružený študentský portál známeho českého servera Český-jazyk.cz. Oba projekty majú rovnakého prevádzkovateľa a snažia sa svojim návštevníkom ponúknuť v čo najkvalitnejšej forme čo najviac materiálov a textov z oblasti slovenského jazyka (čitateľské denníky, čítanku, životopisy, slohové práce a v neposlednom rade tiež slovníček pojmov z literatúry a gramatiky). Vlastnoručne spracované študijné materiály (ako napríklad rozbory diel alebo interpretácie básní, eseje, výpisky z knižiek atď.) môže do našej databázy pridať ktokoľvek - text možno jednoducho pridať cez interaktívny formulár, ktorý nájdete na stránke Pridať svoju prácu. Značnú časť obsahovej náplne Slovenský-jazyk.sk tvoria odborne preložené texty do spisovnej slovenčtiny z českého servera Český-jazyk.cz.

Overovací kód Opište kód z obrázku (iný kód ↑)