SLOVENSKÝ JAZYK Literatúra aneb študentský underground - čitateľský denník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmov - www.slovensky-jazyk.skwww.slovencina.net Publikovanie alebo ďalšie verejné šírenie obsahu servera Slovenský-jazyk.sk je bez písomného súhlasu prevádzkovateľa výslovne zakázané! Použitie výhradne len pre osobné účely je možné.Menu

­

Puškin Alexander Sergejevič (*06.06.1799 - †10.02.1837)

­­­­

Eugen Onegin

Veršovaný román, predstavujúci začiatok veľkého ruského realistického románu 19. storočia a prvý veľký realistický román aj v kontexte ostatných európskych literatúr, prináša vierohodné zobrazenie ruského života prvej tretiny 19. storočia. Na pozadí satiricky spodobených typov vidieckych statkárov aj veľkosvetskej moskovskej a petrohradskej smotánky ostro vynikajú postavy dramatického príbehu - Tatiana, Oľga, Onegin a Lenský. Dielo obsahuje skvelé príklady autorovej milostnej, prírodnej a reflexívnej lyriky, epického rozvíjania deja aj dramatických dialógov.

Literárny druh: lyricko-epické dielo
Literárny žáner: román vo veršoch
Obdobie: 19. storočie
Prostredie: Rusko
Postavy: Eugen Onegin, Lenský, Tatiana, Oľga, ...

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Eugen Onegin / Puškin, Alexander Sergejevič. - B. v. - Bratislava : SnowMouse publishing, B.r.v. - 123 s. - (Edícia ruskej klasickej literatúry ; 1). - ISBN 978-80-89465-04-0.

DEJ:

Eugen Onegin sa zoznámil s rodinou Larinovou a Tatiana sa doňho zamiluje. On ju odmietne so slovami, že by jej určite ublížil. Jej sestra Oľga sa zamiluje do Lenského a sú spolu šťastní. Na jednom bále ale Oľga stále sedí pri Oneginovi. Lenský žiarli a Onegina vyzve na súboj, v ktorom Lenský zomrie. Oľga je nešťastná. Po čase si nájde iného mládenca a odíde s ním do Moskvy, kde sa vydá a dostane sa tak do vyšších kruhov.
Pri jednej spoločenskej akcii sa Tatiana stretne s Oneginom. On jej vyzná lásku a Tatiana sa mu tiež zverí s tým, že ho stále miluje. Je však tvrdá ako kameň. Rozhodne sa, že zostane verná svojmu mužovi a a Onegina odmietne.

VLASTNÝ NÁZOR:

Kniha bola napísaná v pekných veršoch, ale bola dejovo na mňa až príliš rozťahaná. Autor kládol veľký dôraz aj na popis vecí, ktoré neboli až také podstatné.

­­­­
­­­­

Výpisok Eugen Onegin v češtine?

­­­­

Diskusia k výpisku
Alexander Sergejevič Puškin - Eugen Onegin
­­­­

Aktuálne poradie súťaže­

  1. Súťaž o zaujímavé ceny pre vás pripravujeme od januára 2026!
    Napriek tomu môžete aj v tomto období do našej databázy pridať vlastnú prácu.­­­­

Server info

Počítadlo: 4 648 739
Odozva: 0.02 s
Vykonaných SQL dotazov: 6
Návštevnosť: TOPlist.skSlovenský-jazyk.sk
Mapy webu Čitateľský denník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelia Dôležité informácie Podmienky používania - Vylúčenie zodpovednosti


Slovenský-jazyk.sk (alebo tiež Slovenčina.net) vznikol ako pridružený študentský portál známeho českého servera Český-jazyk.cz. Oba projekty majú rovnakého prevádzkovateľa a snažia sa svojim návštevníkom ponúknuť v čo najkvalitnejšej forme čo najviac materiálov a textov z oblasti slovenského jazyka (čitateľské denníky, čítanku, životopisy, slohové práce a v neposlednom rade tiež slovníček pojmov z literatúry a gramatiky). Vlastnoručne spracované študijné materiály (ako napríklad rozbory diel alebo interpretácie básní, eseje, výpisky z knižiek atď.) môže do našej databázy pridať ktokoľvek - text možno jednoducho pridať cez interaktívny formulár, ktorý nájdete na stránke Pridať svoju prácu. Značnú časť obsahovej náplne Slovenský-jazyk.sk tvoria odborne preložené texty do spisovnej slovenčtiny z českého servera Český-jazyk.cz.

Overovací kód Opište kód z obrázku (iný kód ↑)

Upozornenie

 

Milý návštevník servera Slovenský-jazyk.sk,

ospravedlňujeme sa, že Ti musíme zobrazovať toto hlúpe vyskakovacie okno, ale zistili sme, že je vo Tvojom internetovom prehliadači aktívny blokátor reklám, vďaka ktorým môžu dnes tieto stránky bezplatne fungovať.

Ak nechceš byť týmto oknom neustále rušený, prosíme Ťa, aby si si blokovanie reklám vypol či si aspoň pridal výnimku pre náš web.

Jedine peniaze z reklamy nám pomáhajú tieto stránky udržiavať v prevádzke a neustále je obsahovo aj rozvíjať.

Ďakujeme Ti mnohokrát za pochopenie.

tím Slovenský-jazyk.sk

 

Toto oznámenie zavrieš klávesom Esc alebo kliknutím na krížik v pravom hornom rohu.
Po zatvorení okna nedôjde k žiadnemu obmedzeniu funkčnosti servera Slovenský-jazyk.sk, avšak každé ďalšie načítanie stránky môže byť sprevádzané otvorením tohto upozornenia, ak nedôjde k odstráneniu či úprave blokovanie reklamných plôch.

­