SLOVENSKÝ JAZYK Literatúra aneb študentský underground - čitateľský denník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmov - www.slovensky-jazyk.skwww.slovencina.net Publikovanie alebo ďalšie verejné šírenie obsahu servera Slovenský-jazyk.sk je bez písomného súhlasu prevádzkovateľa výslovne zakázané! Použitie výhradne len pre osobné účely je možné.



Menu

­

Šimečka Martin Milan (*03.11.1957)

­­­­

Martin Milan Šimečka sa narodil 3. novembra 1957 v Bratislave v rodine vtedajších vysokoškolských učiteľov Evy a Milana Šimečkovcov, Čechov trvale žijúcich na Slovensku. V Bratislave vyrástol a žije tam doteraz, preto aj píše po slovensky. Kvôli svojim rodičom nesmel byť prijatý na strednú školu, a preto sa vyučil v bratislavskom Slovnafte potrubárom; maturitu si urobil neskôr vo večernej chemickej priemyslovke. Cesta k štúdiu prírodných vied mu však zostala uzavretá.

Do roku 1989 publikoval prevažne v samizdate a do tej doby si prešiel viacerými povolaniami (plavčík, ošetrovateľ, kurič, predavač a i.). V roku 1990 založil vydavateľstvo Archa, kde pracoval ako šéfredaktor až do roku 1996, potom v rokoch 1997-1999 pracoval ako šéfredaktor týždenníka Domino fórum. Od roku 1999 bol zamestnaný ako šéfredaktor denníka SME, ale 27. septembra 2006 na funkciu abdikoval. V rokoch 2006-2008 bol šéfredaktorom českého týždenníka Respekt, v ktorom následne do roku 2016 pôsobil na pozícii editora. Od roku 2016 je stálym redaktorom Denníka N, v ktorom od jeho vzniku pôsobí aj ako šéf redakčnej rady.

Jeho syn Michal Šimečka sa angažuje v politickom hnutí "Progresívne Slovensko".

Martin Milan Šimečka píše nielen prózu, ale venuje sa aj publicistickým dielam, ktoré píše pre rôzne slovenské i zahraničné periodiká. Tematicky sa v publicistike zameriava najmä na slovenskú politickú a kultúrnu situáciu. V oblasti prózy kladie dôraz na autenticitu zážitkov ako protiklad k svetu reálneho socializmu, vďaka čomu jeho diela obsahujú veľa autobiografických prvkov.

Osobná konfrontácia s mocenskou sférou súčasného Československa ako istý druh generačného zážitku bola pre mladého Šimečku zrejme katalyzačným impulzom, bez ktorého by nebolo ani jeho tak jednoznačného príklonu k literatúre ako forme sebarealizácie, ani tak zrelej výpovede o vlastnom hľadaní životnej cesty a o svete, ktorý ho obklopuje, ako sme s ňou konfrontovaní v troch novelách knihy Žabí rok (Vojenská knižka; Výpoveď; Žabí rok). Avšak nesporný literárny talent, ktorý Žabím rokom knižne debutuje, je prísľubom aj do budúcnosti, keď bude autor zvládať námety presahujúce vlastné autobiografické zážitky, které sú obsahom troch noviel napísaných v rokoch 1980-83.

OCENENIE:

  • Rad Ľudovíta Štúra I. triedy, ktorý mu 1. januára 2018 odovzdal slovenský prezident Andrej Kiska
  • Cena Jiřího Ortena za knihu Žabí rok (1988)
  • Cena Dominika Tatarku za rok 2017 za knihu Medzi Slovákmi (2018)

DIELO:

Samizdatová literatúra

  • Vojenská knižka (1981) - zbierka poviedok
  • Výpoveď (1982) - novela
  • Žabí rok (1983) - novela odohrávajúci sa začiatkom 80. rokov 20. storočia v Československu
  • Světelná znamení (1984) - súbor komentovaných listov jeho otca z väzenia
  • Džin (1987) - novela

Porevolučná literatúra

  • Záujem (1997) - novela; rozprávanie o živote rodiny slovenského disidenta vyjadruje pocity mladého muža pred i po spoločenskom prevrate
  • Hľadanie obáv (1998) - úvahy o vývoji československej a slovenskej politickej scény v rokoch 1990 až 1997
  • Medzi Slovákmi (2017)

Vytlačiť (Ctrl+P) Stiahnuť v PDF

Vložené: 09.01.2019

­­­­

Súvisiace odkazy

Čitateľský denník - nenájdený žiadny ďalší obsah z autorovej tvorby
Čítanka-Vojenská knižka
-Žabí rok
­­­­

Martin Milan Šimečka - životopis v češtine?

Českú verziu tohto životopisu nájdete na adrese:

­­­­

Diskusia k životopisu
Martin Milan Šimečka




­­­­

Aktuálne poradie súťaže­

  1. Súťaž o zaujímavé ceny pre vás pripravujeme od januára 2026!
    Napriek tomu môžete aj v tomto období do našej databázy pridať vlastnú prácu.



­­­­

Server info

Počítadlo: 5 568 812
Odozva: 0.02 s
Vykonaných SQL dotazov: 5
Návštevnosť: TOPlist.skSlovenský-jazyk.sk




Mapy webu Čitateľský denník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelia Dôležité informácie Podmienky používania - Vylúčenie zodpovednosti


Slovenský-jazyk.sk (alebo tiež Slovenčina.net) vznikol ako pridružený študentský portál známeho českého servera Český-jazyk.cz. Oba projekty majú rovnakého prevádzkovateľa a snažia sa svojim návštevníkom ponúknuť v čo najkvalitnejšej forme čo najviac materiálov a textov z oblasti slovenského jazyka (čitateľské denníky, čítanku, životopisy, slohové práce a v neposlednom rade tiež slovníček pojmov z literatúry a gramatiky). Vlastnoručne spracované študijné materiály (ako napríklad rozbory diel alebo interpretácie básní, eseje, výpisky z knižiek atď.) môže do našej databázy pridať ktokoľvek - text možno jednoducho pridať cez interaktívny formulár, ktorý nájdete na stránke Pridať svoju prácu. Značnú časť obsahovej náplne Slovenský-jazyk.sk tvoria odborne preložené texty do spisovnej slovenčtiny z českého servera Český-jazyk.cz.

Overovací kód Opište kód z obrázku (iný kód ↑)