SLOVENSKÝ JAZYK Literatúra aneb študentský underground - čitateľský denník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmov - www.slovensky-jazyk.skwww.slovencina.net Publikovanie alebo ďalšie verejné šírenie obsahu servera Slovenský-jazyk.sk je bez písomného súhlasu prevádzkovateľa výslovne zakázané! Použitie výhradne len pre osobné účely je možné.Menu

­

Kollár Ján (*29.07.1793 - †24.01.1852)

­­­­
Kollar jan.jpg
 • slovenský básnik, jazykovedec a historik
 • evanjelický kňaz, profesor slovanskej archeológie na univerzite vo Viedni
 • r. 1793 sa narodil v Mošovciach (na juh od Martina), s ťažkosťami vyštudoval gymnázium v Banskej Bystrici (musel sa sám na štúdiách živiť)
 • rovnako ako Šafárik odišiel študovať vyššiu školu filozofickú do nemeckej Jeny
 • r. 1819 odišiel do Pešti, kde bol evanjelickým farárom
 • bol zamilovaný do Vilemíny Schmidtové (Mína) => bola inšpiráciou pre jeho básne
 • odsuzoval nemecké oslavovanie sily a postoje Nemcov k Slovanom
 • ku koncu života sa stal univerzitným profesorom slovanskej archeológie vo Viedni
 • r. 1852 umiera tiež vo Viedni (až na začiatku 20. storočia bolo jeho telo prevezené do Prahy)

ZHRNUTIE:

Ján Kollár sa narodil r. 1793 v Mošovciach na strednom Slovensku. Vyštudoval s ťažkosťami gymnázium, pretože kvôli odporu otca sa musel na štúdiách sám živiť. Na vyššiu filozofickú školu odišiel rovnako ako Šafárik do nemeckej Jeny (v Sasku). Ako evanjelický kňaz pôsobil neskôr v Pešti a ku koncu života sa stal univerzitným profesorom vo Viedni, kde v roku 1852 umrel.

Už za štúdií sa Kollár zaujímal o slovanské jazyky a literatúru. Záujem o slovanské národy bol vtedy na Slovensku živý a u Kollára bol prebudený už príhodou z detstva, keď videl príchod Suvorovej ruskej armády (Alexander Vasiljevič Suvorov - 1730 až 1800 - ruský vojvodca, ktorý bojoval proti Napoleonovi) a na vlastné oči videl kozákov.

DIELO:

 • básnická zbierka Slávy dcera
 • rozprava O literarnéj vzájemnosti mezi kmeny slávskými
 • zbierky dobových piesní Národnie spievanky a Písně světské lidu slovenského v Uhřích

Vytlačiť (Ctrl+P) Stiahnuť v PDF

Vložené: 26.03.2019

­­­­

Súvisiace odkazy

Čitateľský denník-Slávy dcera
Čítanka - nenájdený žiadny úryvok z autorovej tvorby
­­­­

Ján Kollár - životopis v češtine?

Českú verziu tohto životopisu nájdete na adrese:

­­­­

Diskusia k životopisu
Ján Kollár
­­­­

Aktuálne poradie súťaže­

 1. Súťaž o zaujímavé ceny pre vás pripravujeme od januára 2026!
  Napriek tomu môžete aj v tomto období do našej databázy pridať vlastnú prácu.­­­­

Server info

Počítadlo: 4 682 880
Odozva: 0.01 s
Vykonaných SQL dotazov: 5
Návštevnosť: TOPlist.skSlovenský-jazyk.sk
Mapy webu Čitateľský denník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelia Dôležité informácie Podmienky používania - Vylúčenie zodpovednosti


Slovenský-jazyk.sk (alebo tiež Slovenčina.net) vznikol ako pridružený študentský portál známeho českého servera Český-jazyk.cz. Oba projekty majú rovnakého prevádzkovateľa a snažia sa svojim návštevníkom ponúknuť v čo najkvalitnejšej forme čo najviac materiálov a textov z oblasti slovenského jazyka (čitateľské denníky, čítanku, životopisy, slohové práce a v neposlednom rade tiež slovníček pojmov z literatúry a gramatiky). Vlastnoručne spracované študijné materiály (ako napríklad rozbory diel alebo interpretácie básní, eseje, výpisky z knižiek atď.) môže do našej databázy pridať ktokoľvek - text možno jednoducho pridať cez interaktívny formulár, ktorý nájdete na stránke Pridať svoju prácu. Značnú časť obsahovej náplne Slovenský-jazyk.sk tvoria odborne preložené texty do spisovnej slovenčtiny z českého servera Český-jazyk.cz.

Overovací kód Opište kód z obrázku (iný kód ↑)

Upozornenie

 

Milý návštevník servera Slovenský-jazyk.sk,

ospravedlňujeme sa, že Ti musíme zobrazovať toto hlúpe vyskakovacie okno, ale zistili sme, že je vo Tvojom internetovom prehliadači aktívny blokátor reklám, vďaka ktorým môžu dnes tieto stránky bezplatne fungovať.

Ak nechceš byť týmto oknom neustále rušený, prosíme Ťa, aby si si blokovanie reklám vypol či si aspoň pridal výnimku pre náš web.

Jedine peniaze z reklamy nám pomáhajú tieto stránky udržiavať v prevádzke a neustále je obsahovo aj rozvíjať.

Ďakujeme Ti mnohokrát za pochopenie.

tím Slovenský-jazyk.sk

 

Toto oznámenie zavrieš klávesom Esc alebo kliknutím na krížik v pravom hornom rohu.
Po zatvorení okna nedôjde k žiadnemu obmedzeniu funkčnosti servera Slovenský-jazyk.sk, avšak každé ďalšie načítanie stránky môže byť sprevádzané otvorením tohto upozornenia, ak nedôjde k odstráneniu či úprave blokovanie reklamných plôch.

­