SLOVENSKÝ JAZYK Literatúra aneb študentský underground - čitateľský denník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmov - www.slovensky-jazyk.skwww.slovencina.net Publikovanie alebo ďalšie verejné šírenie obsahu servera Slovenský-jazyk.sk je bez písomného súhlasu prevádzkovateľa výslovne zakázané! Použitie výhradne len pre osobné účely je možné.Menu

­

Kollár Ján (*29.07.1793 - †24.01.1852)

­­­­

Slávy dcera

Lyricko-epická básnická skladba v 5 spevoch formulujúca Kollárovu všeslovanskú myšlienku. Hlavnou postavou je tu básnikova milenka Mína, ktorá splýva s vybájenou dcérou mýtickej bohyne Slávy - zosobňuje slovanstvo a symbol jeho budúcnosti.

Skladba Slávy dcera bola pôvodne rozdelená na 3 spevy po 50 znelkách. Jednotlivé spevy sú pomenované podľa riek pretekajúcich pôvodne slovanským územím: Sála, Labe a Dunaj. Okrem spevov skladba obsahuje aj Predspev písaný časomerným veršom.
Až 2. vydanie bolo rozšírené o veľké množstvo zneliek a celé dva spevy: Lethe (slovanské nebo) a Acheron (slovanské peklo).

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydal Kober v Prahe roku 1862 (3. obnovené a rozmnožené vydanie). Počet strán: 428.

STRUČNÝ DEJ:

Bohyňa Sláva sa sťažuje v rade bohov nato, aké krivdy a utrpenie museli Slovania v minulosti vytrpieť. Bohovia rozhodnú, aby bola stvorená dcéra Slávy, ktorá by Slovanom odčinila ich utrpenie. Kollár vytvoril zo svojej milenky Vilemíny Schmidtovej (Míny) ideál slovanskej ženy - dcéru Slávy, ktorá ho potom sprevádza na ceste po slovanských krajinách.

Vytlačiť (Ctrl+P) Stiahnuť v PDF

Zdroj: Gaga, 27.02.2019

­­­­

Súvisiace odkazy

Čitateľský denník - nenájdený žiadny ďalší obsah z autorovej tvorby
Čítanka - nenájdený žiadny úryvok z autorovej tvorby
­­­­

Výpisok Slávy dcera v češtine?

Českú verziu tohto výpisku nájdete na adrese:

­­­­

Diskusia k výpisku
Ján Kollár - Slávy dcera
­­­­

Aktuálne poradie súťaže­

  1. Súťaž o zaujímavé ceny pre vás pripravujeme od januára 2026!
    Napriek tomu môžete aj v tomto období do našej databázy pridať vlastnú prácu.­­­­

Server info

Počítadlo: 5 851 932
Odozva: 0.01 s
Vykonaných SQL dotazov: 6
Návštevnosť: TOPlist.skSlovenský-jazyk.sk
Mapy webu Čitateľský denník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelia Dôležité informácie Podmienky používania - Vylúčenie zodpovednosti


Slovenský-jazyk.sk (alebo tiež Slovenčina.net) vznikol ako pridružený študentský portál známeho českého servera Český-jazyk.cz. Oba projekty majú rovnakého prevádzkovateľa a snažia sa svojim návštevníkom ponúknuť v čo najkvalitnejšej forme čo najviac materiálov a textov z oblasti slovenského jazyka (čitateľské denníky, čítanku, životopisy, slohové práce a v neposlednom rade tiež slovníček pojmov z literatúry a gramatiky). Vlastnoručne spracované študijné materiály (ako napríklad rozbory diel alebo interpretácie básní, eseje, výpisky z knižiek atď.) môže do našej databázy pridať ktokoľvek - text možno jednoducho pridať cez interaktívny formulár, ktorý nájdete na stránke Pridať svoju prácu. Značnú časť obsahovej náplne Slovenský-jazyk.sk tvoria odborne preložené texty do spisovnej slovenčtiny z českého servera Český-jazyk.cz.

Overovací kód Opište kód z obrázku (iný kód ↑)