SLOVENSKÝ JAZYK Literatúra aneb študentský underground - čitateľský denník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmov - www.slovensky-jazyk.skwww.slovencina.net Publikovanie alebo ďalšie verejné šírenie obsahu servera Slovenský-jazyk.sk je bez písomného súhlasu prevádzkovateľa výslovne zakázané! Použitie výhradne len pre osobné účely je možné.Menu

­

Kollár Ján (*29.07.1793 - †24.01.1852)

­­­­

Slávy dcera

Lyricko-epická básnická skladba v 5 spevoch formulujúca Kollárovu všeslovanskú myšlienku. Hlavnou postavou je tu básnikova milenka Mína, ktorá splýva s vybájenou dcérou mýtickej bohyne Slávy - zosobňuje slovanstvo a symbol jeho budúcnosti.

Skladba Slávy dcera bola pôvodne rozdelená na 3 spevy po 50 znelkách. Jednotlivé spevy sú pomenované podľa riek pretekajúcich pôvodne slovanským územím: Sála, Labe a Dunaj. Okrem spevov skladba obsahuje aj Predspev písaný časomerným veršom.
Až 2. vydanie bolo rozšírené o veľké množstvo zneliek a celé dva spevy: Lethe (slovanské nebo) a Acheron (slovanské peklo).

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydal Kober v Prahe roku 1862 (3. obnovené a rozmnožené vydanie). Počet strán: 428.

STRUČNÝ DEJ:

Bohyňa Sláva sa sťažuje v rade bohov nato, aké krivdy a utrpenie museli Slovania v minulosti vytrpieť. Bohovia rozhodnú, aby bola stvorená dcéra Slávy, ktorá by Slovanom odčinila ich utrpenie. Kollár vytvoril zo svojej milenky Vilemíny Schmidtovej (Míny) ideál slovanskej ženy - dcéru Slávy, ktorá ho potom sprevádza na ceste po slovanských krajinách.

Vytlačiť (Ctrl+P) Stiahnuť v PDF

Zdroj: Gaga, 27.02.2019

­­­­

Súvisiace odkazy

Čitateľský denník - nenájdený žiadny ďalší obsah z autorovej tvorby
Čítanka - nenájdený žiadny úryvok z autorovej tvorby
­­­­

Výpisok Slávy dcera v češtine?

Českú verziu tohto výpisku nájdete na adrese:

­­­­

Diskusia k výpisku
Ján Kollár - Slávy dcera
­­­­

Aktuálne poradie súťaže­

  1. Súťaž o zaujímavé ceny pre vás pripravujeme od januára 2026!
    Napriek tomu môžete aj v tomto období do našej databázy pridať vlastnú prácu.­­­­

Server info

Počítadlo: 4 649 024
Odozva: 0.01 s
Vykonaných SQL dotazov: 6
Návštevnosť: TOPlist.skSlovenský-jazyk.sk
Mapy webu Čitateľský denník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelia Dôležité informácie Podmienky používania - Vylúčenie zodpovednosti


Slovenský-jazyk.sk (alebo tiež Slovenčina.net) vznikol ako pridružený študentský portál známeho českého servera Český-jazyk.cz. Oba projekty majú rovnakého prevádzkovateľa a snažia sa svojim návštevníkom ponúknuť v čo najkvalitnejšej forme čo najviac materiálov a textov z oblasti slovenského jazyka (čitateľské denníky, čítanku, životopisy, slohové práce a v neposlednom rade tiež slovníček pojmov z literatúry a gramatiky). Vlastnoručne spracované študijné materiály (ako napríklad rozbory diel alebo interpretácie básní, eseje, výpisky z knižiek atď.) môže do našej databázy pridať ktokoľvek - text možno jednoducho pridať cez interaktívny formulár, ktorý nájdete na stránke Pridať svoju prácu. Značnú časť obsahovej náplne Slovenský-jazyk.sk tvoria odborne preložené texty do spisovnej slovenčtiny z českého servera Český-jazyk.cz.

Overovací kód Opište kód z obrázku (iný kód ↑)

Upozornenie

 

Milý návštevník servera Slovenský-jazyk.sk,

ospravedlňujeme sa, že Ti musíme zobrazovať toto hlúpe vyskakovacie okno, ale zistili sme, že je vo Tvojom internetovom prehliadači aktívny blokátor reklám, vďaka ktorým môžu dnes tieto stránky bezplatne fungovať.

Ak nechceš byť týmto oknom neustále rušený, prosíme Ťa, aby si si blokovanie reklám vypol či si aspoň pridal výnimku pre náš web.

Jedine peniaze z reklamy nám pomáhajú tieto stránky udržiavať v prevádzke a neustále je obsahovo aj rozvíjať.

Ďakujeme Ti mnohokrát za pochopenie.

tím Slovenský-jazyk.sk

 

Toto oznámenie zavrieš klávesom Esc alebo kliknutím na krížik v pravom hornom rohu.
Po zatvorení okna nedôjde k žiadnemu obmedzeniu funkčnosti servera Slovenský-jazyk.sk, avšak každé ďalšie načítanie stránky môže byť sprevádzané otvorením tohto upozornenia, ak nedôjde k odstráneniu či úprave blokovanie reklamných plôch.

­