SLOVENSKÝ JAZYK Literatúra aneb študentský underground - čitateľský denník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmov - www.slovensky-jazyk.skwww.slovencina.net Publikovanie alebo ďalšie verejné šírenie obsahu servera Slovenský-jazyk.sk je bez písomného súhlasu prevádzkovateľa výslovne zakázané! Použitie výhradne len pre osobné účely je možné.Menu

­

Ezop (*6.st.p.nl.)

­­­­
Velázquez - Esopo (Museo del Prado, 1639-41)

Ezop, dá sa povedať, patrí k najznámejším a najlepším bájkarom. Žil v Grécku, a to približne v 6. storočí p.n.l. Najprv treba podotknúť, že jeho prvé diela neboli zapísané, ale len prednášané ústne. Zápisu sa dočkali v 3. storočí p.n.l. (autorom písaných zvitkov je Demétrios Falerón).

O jeho živote sa nám veľa nedochovalo. Mnohí tvrdia, že sa s veľkou pravdepodobnosťou narodil ako otrok a neskôr veľa cestoval. Iné informácie tvrdia, že bol duševne chorý. Ale je to vôbec podstatné? Jeho diela hovoria v jeho prospech a sú známe zaiste po celom svete. V jeho bájkach vystupujú zvieratá, niekedy aj veci, ktoré sa chovajú ako ľudia - rozprávajú, uvažujú, atď. Každá bájka má na konci ponaučenie.

V jeho tvorbe hľadalo inšpiráciu množstvo známych autorov, ako napr. Jean de La Fontaine, Ivan Andrejevič Krylov a ďalší významní spisovatelia.

DIELO - VYBRANÉ BÁJKY:

  • O levovi a myši
  • O pažravej líške
  • O pyšnom orlovi

VYBRANÉ CITÁTY, KTORÉ SA PRISUDZUJÚ EZOPOVI:

Žiarlivosť je štekot psa, ktorý láka zlodejov.

Bohovia pomáhajú tým, ktorí si pomôžu sami.

To sa ti klame, keď ťa nikto nemôže usvedčiť z nepravdy!

Daj pozor, aby ti neunikla podstata, keď pevne uchopíš tieň.

Nie je múdry ten, kto vie mnoho, ale ten kto vie čo treba.

Vierolomný priateľ je horší než nepriateľ.

Vytlačiť (Ctrl+P) Stiahnuť v PDF

Zdroj: nefertiti, 05.03.2019

­­­­

Súvisiace odkazy

Čitateľský denník-Ezopove bájky
Čítanka - nenájdený žiadny úryvok z autorovej tvorby
­­­­

Ezop - životopis v češtine?

Českú verziu tohto životopisu nájdete na adrese:

­­­­

Diskusia k životopisu
Ezop
­­­­

Aktuálne poradie súťaže­

  1. Súťaž o zaujímavé ceny pre vás pripravujeme od januára 2026!
    Napriek tomu môžete aj v tomto období do našej databázy pridať vlastnú prácu.­­­­

Server info

Počítadlo: 5 938 526
Odozva: 0.01 s
Vykonaných SQL dotazov: 5
Návštevnosť: TOPlist.skSlovenský-jazyk.sk
Mapy webu Čitateľský denník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelia Dôležité informácie Podmienky používania - Vylúčenie zodpovednosti


Slovenský-jazyk.sk (alebo tiež Slovenčina.net) vznikol ako pridružený študentský portál známeho českého servera Český-jazyk.cz. Oba projekty majú rovnakého prevádzkovateľa a snažia sa svojim návštevníkom ponúknuť v čo najkvalitnejšej forme čo najviac materiálov a textov z oblasti slovenského jazyka (čitateľské denníky, čítanku, životopisy, slohové práce a v neposlednom rade tiež slovníček pojmov z literatúry a gramatiky). Vlastnoručne spracované študijné materiály (ako napríklad rozbory diel alebo interpretácie básní, eseje, výpisky z knižiek atď.) môže do našej databázy pridať ktokoľvek - text možno jednoducho pridať cez interaktívny formulár, ktorý nájdete na stránke Pridať svoju prácu. Značnú časť obsahovej náplne Slovenský-jazyk.sk tvoria odborne preložené texty do spisovnej slovenčtiny z českého servera Český-jazyk.cz.

Overovací kód Opište kód z obrázku (iný kód ↑)